- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 872 odwiedzin
- 0 komentarzy
Rodzaje główek jigowych
Mała rzecz a cieszy. Nieodzowny element wędkarskiego wyposażenia. Żaden spinningista nie wyobraża sobie łowienia bez dużego zapasu różnego rodzaju główek jigowych. Główka jigowa w dzisiejszych czasach pomaga nam w efektywnym prowadzeniu naszej przynęty, jak również z racji ogromnego wyboru na rynku pozwala na wypracowanie własnego stylu spinningowania. Biorąc pod uwagę ogromny wybór w ofercie sklepów wędkarskich główki jigowe można podzielić na kilka podstawowych grup.
Podstawowe rodzaje główek jigowych
Round Head
Klasyczna główka w kształcie ołowianej kuli. Najbardziej popularna i pierwsza, która zawitała na sklepowe półki w sklepach wędkarskich. I chociaż powoli ustępuje miejsca bardziej nowoczesnym rozwiązaniom, jest to jednak „klasyka gatunku”. Może być stosowana podczas łowienia z opadu, jak również delikatnie prowadzona po dnie. Standardowym przykładem główki jigowej, która doskonale zda egzamin będzie cała seria od marki Mikado pod nazwą JAWS. Mam tutaj na myśli na przykład główkę Mikado Jaws Classic 5g.
Socket Eye
W wyglądzie trochę przypomina główkę Round Head, z tą różnicą, że ma spłaszczone boki, dzięki czemu możemy w tym miejscu przykleić sztuczne oczy. Warto nadmienić, że jest to główka, która służy do tworzenia własnych kompozycji przynęt. Czasami taki detal jak dodatki w postaci sztucznych oczu, przekłada się bezpośrednio na nasz sukces nad wodą.
Stand Up
W wyglądzie posiada drobne różnice w porównaniu do poprzedniczek, natomiast służy innej prezentacji przynęty. Przynęta na dnie pozostaje w pozycji stojącej, dzięki innemu kształtowi obciążenia. Bardzo często i z powodzeniem używana do zbrojenia przynęt, które swoim wyglądem przypominają małe raki i inne organizmy żywe występujące w wodzie. Przynęty uzbrojone w tę główkę idealnie odwzorowują naturalne ruchy. Stosując ją mamy również efekt smużenia po dnie, ponieważ podczas ruchu przynęty na dnie wody unosie się tuman kurzu, co jeszcze bardziej sprawia wrażenie naturalności przynęty. Dobrze sprawdza się na kamienistym, żwirowym lub zamulonym dnie.
Dart
W główce tej obciążenie jest podobne do tego w główce Chub z tą różnicą, że tutaj ma kształt pocisku. Dzięki temu przynęta bardzo mocno przylega do główki. Bierze się to również z tego, że główka jest z jednej strony spłaszczona, a z drugiej zaokrąglona. Szczególnie dobrze sprawdza się podczas łowienia okoni.
Tip Up
Główka również bardzo dobrze sprawdzająca się podczas łowienia okoni. Dzięki swojemu kształtowi pozwala ona na to, że przynęta po opadnięciu nad dno pozostaje w pozycji pionowej. Przy zastosowaniu dłuższych przynęt, ich ogon delikatnie faluje niesiony prądem, więc sprawia wrażenie że nasze podwodne „ żyjątko” właśnie żeruje. I to zdecydowanie powoduje najwięcej brań. Główką jigową, która doskonale oddaje imitacje żerowania jest Savage Gear Punch Rig Heads.
Erie
Dzięki swojej budowie możemy w tym przypadku prowadzić przynętę z opadu, jak i zrywami w różnych kierunkach. Do tego opuszczana przynęta lekko kołysze się na boki. W główce tej ciężar znajduje się bliżej haka, co właśnie umożliwia taki sposób prowadzenia. Dzięki temu, że przynęta stoi na dnie pod kątem jest to główka, która idealnie sprawdzi nam się podczas łowienia sandaczy i okoni.
Minnow Head
W zamyśle jej kształt miał do złudzenia przypominać kształt rybiej głowy. Dobrze sprawdza się z przynętami silikonowymi, jak również z ripperami. W ofercie sklepów wędkarskich spotkamy się z przynętami dedykowanymi specjalnie pod te główki.
Główki trójkątne
Dzięki obciążeniu w kształcie trójkąta w wodzie stawiają zdecydowanie mniejszy opór niż pozostałe główki. Bezpośrednio przekłada się to na ruch przynęty. Dzięki jej budowie przynęta zdecydowanie szybciej reaguje na prowadzenie przez łowiącego. Doskonale sprawdzi nam się podczas łowienia na jaskółki. Doskonalym wybore będzie tutaj Mikado Jaws 10 g.
Football
Dedykowana do łowienia techniką opadu. Dobrze sprawdza się podczas łowienia na sztuczne raki i rippery. Jej użycie da nam gwarancje dobrej stabilizacji naszej przynęty. Ciężar na dole kształtem przypomina nieci piłkę do gry w football amerykański.
Główka antyzaczep
Jej głównym zadaniem jest unikanie wszelkiego rodzaju zaczepów, które mogą nas spotkać podczas obławiania wybranych przez nas fragmentów zbiornika. Różnica w budowie polega na wprowadzeniu dodatkowego drutu, który łączy grot haka z przynętą.
Główki zadziory i mikrozadziory
Ich zadaniem jest również ochrona przed zsunięciem się przynęty z haka. Doskonale szczególnie sprawdzą się stosowane z małymi przynętami.
Główki mikro
Stosowane i specjalnie dedykowane do stosowania z małymi przynętami. Doskonale nadają się do łowienia lightem i ultralightem. Jedne z bardziej popularnego rodzaju stosowanych główek jigowych. Dobrym wyborem będzie tutaj główka Mikado Micro 3g. Doskonale trzyma na haku nawet najmniejsze przynęty.
Oczywiście każdy z Was dobierze sobie główkę jigową do swoich własnych preferencji, warunków nad wodą itd. Ważne natomiast, abyście zawsze w swoim arsenale posiadali jak największą ich ilość, dzięki czemu zawsze będziecie bardziej uniwersalni nad wodą, oraz przygotowani na wszelkie niespodzianki i niespotykane zdarzenia. Warto nadmienić, ze oprócz wyboru sposoby prezentacji przynęty, główki wybierzemy również pod kątem gramatury, czy nawet koloru.
Z racji ogromnego wyboru nie bójcie się więc eksperymentować z gramaturami, kolorami i modelami główek, dzięki temu będziecie z pewnością spinningistami bardziej uniwersalnymi.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz