- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 8050 odwiedzin
- 0 komentarzy
Jak złowić miętusa
Miętus jest jedną z najbardziej tajemniczych ryb, które występują w Polskich wodach. Bierze się to z jego nocnego trybu życia. Jest przedstawicielem rodziny dorszowatych i jako jedyny z dorszowatych występuje w wodach słodkich. Najczęściej łowione miętusy osiągają około 1 kg masy i 50 cm długości. Warto zaznaczyć, że rekord Polski wynosi 4 kg. Niegdyś bardzo rzadko spotykany, w chwili obecnej jest go coraz więcej, co niewątpliwie cieszy. Nie ulega natomiast wątpliwości, że miętusa złowić jest niezwykle trudno. Bierze się to z tego, że jest on rybą niezwykle ostrożną.
Wygląd
Miętus często nazywany jest „marmurkiem” z racji charakterystycznego ubarwienia. Ciało wydłużone, pokryte niewielkimi łuskami. Kolory, którymi jest pokryty to przewaga brązu i zieleni. Cechą charakterystyczną jest ciało pokryte wieloma plamkami w różnych odcieniach. Ciało walcowate, okrągłe w przekroju. Miętus ma bardzo miłą w dotyku delikatna skórę. Jedna z jego płetw grzbietowych jest lekko zaokrąglona, natomiast druga łączy się z płetwą odbytową. Na dole lekko spłaszczonej głowy zauważymy specyficznego wąsa. Brzuch miętusa mieni się w szaro białych kolorach.
Występowanie
Miętus jest stosunkowo pospolitą rybą. Możemy do spotkać w rzekach, jeziorach, stawach i gliniankach. Podstawowym warunkiem złowienia miętusa jest dobrze natleniona woda.
W naszym kraju miętus jest najbardziej popularny w takich rzekach jak Warta, Wkra i Bzura. Oczywiście nie znaczy to, że w innych nie możemy go spotkać. Warto nadmienić, że miętusy zmniejszają swoją aktywność, kiedy temperatura wody będzie wyższa niż 20 stopni. Bardzo często miętusa możemy spotkać w okolicach opasek, filarów mostów, zatopionych konarów, lub wszędzie tam, gdzie mamy kamieniste dno. Często przebywa na głębszej wodzie chowając się przed światłem, a na płytszą wychodzi jedynie, kiedy żeruje. Oprócz miejsc wyżej wspomnianych miętus nie unika wod słonych. Możemy spotkać go na przykład w Zatoce Puckiej, lub na Zalewie Szczecińskim.
Dieta miętusa
Miętus jest drapieżnikiem o inklinacjach padlinożernych. W środowisku naturalnym jego pokarm stanowią małe ryby, ślimaki, pijawki, żaby, raki i różnego rodzaju larwy. Warto stwierdzić, że miętus bierze bardzo agresywnie, więc podczas brania nie ma mowy o podskubywaniu przynęty. Brania są bardzo zdecydowane. Dlatego zawsze wybierając się na miętusy niezbędny będzie wychaczacz.
Kiedy na miętusa
Ryba ta najlepiej bierze podczas niesprzyjającej aury. Miętusy uaktywniają się tuż po zapadnięciu zmroku. Potrafią żerować całą noc. Na miętusy najskuteczniej polować od października, natomiast największe egzemplarze złowimy w listopadzie. Dlatego jeżeli mówimy o dobrym okresie na te rybę musimy łowić w zimniejsze pory roku. Lato odpada.
Okres i wymiar ochronnym
Okres ochronny na miętusa to czas od grudnia do końca lutego. Wymiar ochronny w Odrze do ujścia Warty wynosi 30 cm, na pozostałych odcinkach 25 cm.
Tarło
Miętus odbywa tarło od grudnia do marca. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, że ikra miętusów zawiera tłuszcz, dzięki czemu unosi się na wodzie.
Metoda na miętusa
Najskuteczniejszym sposobem złowienia miętusa będzie zestaw gruntowy, chociaż można równie dobrze złowić go na spławik. Jeżeli łowimy feederem dobrze jest zastosować ciężarki przelotowe z krętlikiem. Tworzymy coś na kształt bocznego feederowego troka. Koszyczek z naszą zanętą jest z boku, natomiast sama przynęta nieco dalej. Dzięki temu, że przypon z naszą przynętą jest zamontowany powyżej obciążenia miętusy doskonale widzą nasze smakołyki na haczyku. Za przypony w zupełności wystarczą nam 60-70 centymetrowe odcinki.
Wędzisko na miętusa
Aby skutecznie złowić miętusa musimy zaopatrzyć się w klasycznego feedera o długości 3.60 m, z ciężarem wyrzutowym 100-120 g. Alternatywnie możemy użyć wędki karpiowej. Dobrym wyborem jeżeli mówimy o feederze będzie Daiwa Black Widow Feeder 3.60m, 150 g. Są to doskonałe wędziska, świetnie wyważone, idealnie leżące w dłoni. Pozwalają na osiąganie dużych odległości. Doskonały stosunek ceny do jakości. W zestawie producent zapewnia 2 dodatkowe szczytówki. Długość transportowa to 125 cm, więc zmieści się w każde auto. Drugą godną uwagi propozycją będzie Okuma Custom Black Feeder 3 sec. 3.60m, 60-120 g. Dzięki dużej skali ciężaru wyrzutowego wędka ta daje nam wiele możliwości pod kątem dostosowania ciężaru, który posyłamy do wody. Bardzo lekka konstrukcja z blanku 30 T i świetne wykończenie kamuflażem.
Kołowrotek
Kołowrotek standardowo musi cechować się płynną pracą, odpowiednim nawojem żyłki na szpulę i niezawodnym hamulcem. Jeżeli mówimy o wielkościach to w zupełności wystarczy 3000-4000. Dobrym, a zarazem ekonomicznym wyborem w temacie kołowrotka będzie Dam Quick 2 3000 FD. Chociaż jest dedykowany jako karpiowy, doskonale poradzi sobie z naszym wcześniej wybranym ciężkim wędziskiem. Mocny przedni hamulec i 6 łożysk zapewnią płynną pracę i bezpieczny hol. Jeżeli do tego dodamy grafitowy korpus i anodowaną szpulę to w świetnej cenie mamy naprawdę doskonały wybór. Poza tym szpula Quicka pomieści 280 metrów żyłki 0.28 mm.
Żyłka
Żyłka o średnicy 0.20 mm do 0.26 mm wystarczy nam w zupełności. Warto pamiętać, że miętus nie należy do najbardziej walecznych ryb podczas holu. Do takiej żyłki idealny będzie przypon 0.18mm -0.23 mm. Dobrze, jeżeli w tym przypadku zdecydujemy się na propozycje od marki Browning, a mianowicie Cenex Feeder Mono 150m, 0.26 mm. Na szpuli otrzymujemy150 metrów żyłki o wytrzymałości 5.8 kg, w kolorze czarnym. Dzięki wygładzonej powierzchni możemy uzyskiwać znaczne odległości podczas rzutu. Bardzo odporna na ścierania, co istotne równie dobrze sprawdzi się w metodzie spławikowej.
Przynęta
Podstawowymi przynętami na miętusa będą czerwone robaki, dendrobeny, lub duże rosówki. Im więcej „ mięcha” tym lepiej. Jeżeli spotkamy się z przyłowami białorybu, zalecam zastosowanie działa większego kalibru. Jak najbardziej możemy wtedy zastosować martwe rybki, a nawet filety. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj wcześniejsze przygotowanie sobie kawałków martwych ryb i po uprzednim ich rozmrożeniu mamy gotowe miętusowe przysmaki. Warto nadmienić, że miętus poluje atakując część ogonową, więc nasze przynęty to nic innego, jak pocięte części ogonowe małych ryb. Dobrze tutaj sprawdzą nam się krąpie, ukleje, płocie. Zdarza się czasami, że miętusy zagustują w owocach morza. Dobrze, kiedy do naszych przynęt dodamy jakiś krwisty atraktor lub dip.
Jak złowić miętusa w jeziorze
Jeżeli chcemy zapolować na naszą zdobycz łowiąc w jeziorze, przede wszystkim musimy skupić się na głębokich i zacienionych miejscach. Do tego muszą być to miejsca o żwirowatym dnie, wszędzie tam gdzie oprócz tego spotkamy podwodne przeszkody. Standardowo najlepsze efekty osiągniemy po zapadnięciu zmroku i w okresach jesiennych.
Życzę Wam wielu pięknych okazów miętusów. Chociaż nie łatwo je złowić, to tym bardziej jest to zdobycz cenna i wymagająca wielu wyrzeczeń.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz