PLECIONKI SPINNINGOWE
Czym są plecionki spinningowe?
Przede wszystkim warto zastanowić się nad jednym — czym właściwie są plecionki spinningowe? Ten typ linki wędkarskiej jest dziś bardzo nowoczesnym produktem dla wędkarzy spinningowych. Nie przeszkadza to jednak temu, że w pełni nawiązują do pierwotnych linek wędkarskich, które tworzono z płótna, a nawet z nici. Jednocześnie wyróżnia się kilka typów tego rodzaju linek. Plecionki spinningowe są jednymi z bardziej popularnych tuż obok tych, które wykorzystuje się w wędkarstwie gruntowym.
Warto przy tym pamiętać, że plecionki spinningowe są trwałe, bardzo odporne na rozciąganie i w niewielkim stopniu podatne na splątanie. Jednocześnie ceni się je za to, że znacznie trudniej jest je przeciąć lub rozedrzeć. Dodatkowo dobrej jakości plecionka jest nieźle widoczna zarówno w pełnym słońcu, jak i przy pochmurnej pogodzie. Warto tutaj jeszcze dodać, że zakup plecionki do spinningu może być o tyle bardziej opłacalny, że wystarczy na dwa lub trzy sezony nawet przy dość częstym użytkowaniu.
Plecionki do spinningu a tradycyjne żyłki
Czy plecionki do spinningu sprawdzają się lepiej od tradycyjnych żyłek? Kiedy przeważają nad typowymi linkami? Przede wszystkim żyłki mają szersze zastosowanie, jeśli chodzi o dobór metody. Do spinningu jednak nadają się tak samo, jak plecionki. W przypadku nieco drobniejszych gatunków ryb takich jak okonie, jazie lub klenie nie stosuje się plecionek, ale właśnie żyłki. W przypadku silnych i dużych ryb wybór plecionki do spinningu może jednak mieć wiele zalet. Warto jednak uważać z nią tam, gdzie występuje wiele bardzo mocnych przeszkód powodujących ryzyko zaczepu. Duża wytrzymałość plecionki sprawia, że możemy wówczas stracić jej całkiem sporo.
Plecionki wędkarskie spinningowe — na co zwracać uwagę przy wyborze?
Na co szczególnie trzeba zwracać uwagę, jeśli chodzi o plecionki wędkarskie spinningowe? Takie linki wędkarskie są klasyfikowane według podobnych kryteriów, co żyłki. Co do zasady nie warto oszczędzać przy ich wyborze, bo mogą posłużyć na bardzo długo. Występują one w różnych nawojach — z reguły jest to od 100 do nawet 1000 metrów. Ich wytrzymałość przy niewielkim przekroju jest jednak znacznie wyższa niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych żyłek. W naszym sklepie oferujemy linki o niewielkim przekroju np. 13 mm, które mają wytrzymałość ponad 12 kg.
Plecionki wędkarskie spinningowe dobiera się względem ich wytrzymałości do tego, na jakie ryby się aktualnie wybiera. W tym kontekście można się też decydować na różny kolor linki, rodzaj materiału, z jakiego ją zrobiono i typ powłoki. W przypadku niektórych ryb takich, jak choćby szczupak lub sandacz, poleca się plecionki żółte lub zielone. Pozwalają one na lepszą obserwację brań w opadzie.