Kołowrotek do spinningu



Odpowiedni kołowrotek do spinningu to podstawa sukcesu w połowach drapieżników na sztuczną przynętę. Specyfika tej metody sprawia, że dobry sprzęt jest tu nieodzowny. Musi być nie tylko bezawaryjny, ale także dobrze dobrany do wędziska. Wszystko po to, aby przy wykonywaniu rzutów spinningowych nie czuć zbyt dużego fizycznego obciążenia. O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze kołowrotka do spinningu?




Dobry kołowrotek spinningowy. Czemu jest taki ważny?

Jak wybrać dobry kołowrotek spinningowy? Niewątpliwie właśnie w tej metodzie warto mieć w ręku nie tylko lekki i wytrzymały kij o doskonałej akcji, ale także niezbyt ciężki i przede wszystkim funkcjonalny kołowrotek. Spinning ma to do siebie, że częstotliwość ruchów i rzutów jest bardzo duża. Większa bywa może tylko w metodzie muchowej. Łowienie na sztuczne przynęty z zacinającym się lub źle pracującym kołowrotkiem może zamienić ulubione zajęcie w powód do frustracji.

Jednocześnie spinning wymaga prowadzenia przynęty w przemyślany sposób. Bardzo istotne jest tu samo wędzisko, ale na nim sprawa się nie kończy. Także kołowrotek spinningowy może być tym, co przybliży lub oddali ewentualne sukcesy podczas łowienia na gumy, błystki lub woblery.




Jaki kołowrotek do spinningu?

Jaki kołowrotek do spinningu będzie najlepszy? Wiele zależy oczywiście od umiejętności i osobistych preferencji. Jedno jest pewne: rynek wędkarski pełen jest sprzętu od czołowych producentów, którzy prześcigają się w innowacjach. Oczywiście warto z nich korzystać, ale początkujący wędkarze nierzadko mają problem z wyborem egzemplarza, który będzie odpowiedni właśnie dla nich.

Jak poradzić sobie z problemem wyboru właściwego kołowrotka do spinningu? Pewnym wyjściem jest śledzenie opinii o najbardziej popularnych produktach cenionych marek. Wybierając je, mamy mniejszą szansę na kupienie sprzętu, który nie będzie spełniał choćby podstawowych wymagań stawianych wobec sprzętu spinningowego. Oczywiście warto w każdym przypadku poznać kluczowe cechy kołowrotka do spinningu. To zawsze się przydaje.




Uniwersalny kołowrotek do spinningu

Czy istnieje uniwersalny kołowrotek do spinningu? Być może bardzo zaawansowani wędkarze posługujący się tą metodą będą oponować, ale z pewnością da się znaleźć sprzęt, który będzie spełniał najważniejsze cechy kołowrotka spinningowego, nadając się przy tym do innych metod wędkarskich.




Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Kołowrotek do spinningu, tak jak bez wyjątku każdy, przeznaczony jest nade wszystko do równomiernego nawijania linki. Nie ma przy tym różnicy co do tego, czy będzie to żyłka, czy też plecionka. Kwestia nawijania żyłki we właściwy sposób jest kluczowa nie tylko przy wykonywania rzutów przynętą, ale również podczas holowania ryby. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych drapieżników łowionych na spinning.

Praca kołowrotka do spinningu jest więc kluczowa. Powinien równomiernie nawijać żyłkę lub plecionkę, ale to nie wszystko. Alarmujące w pracy takiego urządzenia są zawsze dziwne odgłosy wydawane podczas pracy. Ważne jest przy tym to, że nie ma dobrego kołowrotka spinningowego lub żadnego innego bez odpowiedniego hamulca. Nie chodzi przy tym absolutnie o to, żeby był on dokręcony maksymalnie. Wówczas żyłce groziłoby łatwe zerwanie. Nie może też zawodzić w kluczowych momentach. Jaki więc powinien być hamulec kołowrotka do spinningu? Przede wszystkim musi dawać możliwość łatwej i skutecznej regulacji. Warunki łowienia mogą być przecież bardzo różne. przyjdzie też zmagać się z holowaniem bardzo rozmaitych drapieżników.

Mechanizm w kołowrotku spinningowym musi przy tym lekko pracować. To ważne także z punktu widzenia tego, aby sprzęt spinningowy był poręczny.




Jaki kołowrotek na spinning? O tym również warto pamiętać

Wiemy już, jakimi parametrami przede wszystkim powinien odznaczać się dość dobry kołowrotek do spinningu, który sprawdzi się także przy innych metodach wędkarskich. O co jeszcze warto się zatroszczyć? Połowom drapieżników na sztuczne przynęty powinna towarzyszyć wygoda i na to także warto zwrócić uwagę.




Jak duży kołowrotek do spinningu?

Jak wielki powinien być odpowiednio dobrany kołowrotek do spinningu? Okazuje się, że to zależy. Bardzo istotne są tutaj dwie kwestie. Pierwszą z nich jest pojemność szpuli, drugą zaś waga samego wędziska.

Dobrze dobrany kołowrotek do spinningu to taki, który pomieści tyle żyłki lub plecionki o określonej grubości, ile jest potrzebne do połowu danego gatunku ryby. Jest to kwestia bardzo istotna. O ile w przypadku połowu okoni na gumę niekoniecznie potrzebne będą bardzo duże zapasy żyłki, o tyle spotkanie z okazałym szczupakiem lub królem polskich wód, czyli sumem powinno się odbywać przy znaczącym zapasie linki. Informacje o tym, jak dużo można jej umieścić na szpuli, będą znajdowały się na opakowaniu, w opisie lub na samym produkcie. Producenci starają się podawać takie informacje w widoczny sposób.

Jak ma się waga wędziska do kołowrotka na spinning? Nie da się ukryć, że właśnie połów ryb na sztuczną przynętę jest tą metodą, która wymaga od wędkarza bardzo dużej aktywności. Ciągłe rzuty i odpowiednie prowadzenie przynęty są tu absolutnie konieczne. W takich warunkach zbyt ciężki lub źle wyważony zestaw sprzętu będą nie tyle nieskuteczne, ile raczej przyczynią się do zniechęcenia początkującego wędkarza do tej ciekawej metody. Warto więc zadbać nie tylko o możliwie niską masę sprzętu, ale i jego odpowiednie wyważenie. Kołowrotek powinien być nieznacznie cięższy od wędki. Oczywiste jest przy tym to, że zestaw sumowy będzie cięższy od okoniowego, ale warto pamiętać o jego funkcjonalności i w miarę możliwości stosować się do tej zasady.




Kołowrotek na spinning a połowy konkretnych gatunków

Jak dobierać kołowrotek na spinning? Wiele zależy nie tylko od pozostałego osprzętu, ale również od tego, na jakie gatunki decydujemy się zapolować. Trzeba przy tym wiedzieć, że każdy z drapieżników łowionych na sztuczne przynęty posiada nieco inną specyfikę życia i żerowania.




Solidne kołowrotki do połowu dużych drapieżników

Jaki kołowrotek na spinning, gdy przeciwnikiem ma być potężny szczupak lub w szczególności sum? Ryby te darzymy szacunkiem nie tylko za ich masę, ale też zwrotność, szybkość i siłę. Przedstawiciele obu gatunków potrafią bardzo mocno przetestować wydolność poszczególnych elementów zestawu do spinningu, kołowrotek zaś ma tu szczególne znaczenie.

Starcie z takimi przeciwnikami sprawia, że kołowrotek do spinningu musi być wyjątkowo mocny. Tworzy się go z dobrej jakości aluminium i elementów tworzyw sztucznych dobranych w przemyślany sposób. Czołowe marki prześcigają się w wypuszczaniu na rynek modeli, które zostały pomyślane specjalnie jako solidny sprzęt sumowy lub szczupakowy.




Jaki kołowrotek na szczupaka?

Jakie parametry powinien mieć dobry kołowrotek do spinningu przeznaczony do połowu szczupaka? Sprzęt tego typu musi poradzić sobie z licznymi odjazdami i ryby i jej ciężkim holem. Z reguły poleca się tu większe modele o bardzo pojemnej szpuli. Najczęściej najmniejszym rozmiarem takiego kołowrotka jest 3000. Bardzo ważna w tym kontekście jest płynność pracy hamulca. Liczy się także to, w jaki sposób kołowrotek nawija linkę. Niezależnie od tego czy chodzi o żyłkę, czy też o plecionkę, ważna jest oddawanie linki i jej równomierne nawijanie. Jest to tak ważne dlatego, żeby można było oddawać bardzo dalekie rzuty w przyszłości.




Jaki kołowrotek na suma?

Kołowrotek sumowy jest tym elementem wyposażenia, który musi być gruntownie przemyślany. W końcu ma się tutaj do czynienia z największą rybą słodkowodną w Polsce i Europie. Podobnie jak w przypadku kołowrotka do spinningu na szczupaka potrzebny jest tu sprzęt mocny i taki, który wytrzyma nie tylko siłę ryby, ale i różnorodne trudności związane np. z warunkami atmosferycznymi.

Kołowrotek na spinning przeznaczony do połowu suma to z reguły bardzo pokaźnych rozmiarów sprzęt. Najczęściej jest to 5000 lub 6000, ale na rynku dostępny jest też sprzęt o wiele większy. Przekłada się to na jego wagę, która również jest znaczna, ale coraz mocniej się to zmienia. Czołowi producenci inwestują w rozwiązania, które są lżejsze przy zachowaniu kluczowych parametrów kołowrotka sumowego.

Jednocześnie kołowrotek do spinningu na suma musi mieć dużą szpulę. Sum jest przecież rybą, która w trakcie holu jest w stanie daleko odjechać z przynętą. Niedostatek plecionki mógłby grozić jej zerwaniem. Ważnym czynnikiem jest też metoda. Więcej plecionki będziemy potrzebować do stacjonarki gdzie wywozimy zestawy na 100 - 150m oraz w trollingu gdzie nawet pół szpuli mamy puszczone a mniej w metodzie wertykalnej gdzie łowimy pod łódką.

Przełożenie jest zawsze bardzo ważną cechą kołowrotka na spinning. W przypadku gruntówek lub wędek spławikowych może być nieco mniejsze, ale przy spinningu niech będzie to przynajmniej 5:1.




Jaki kołowrotek na okonia?

W naszych wodach występują jednak także drobniejsze drapieżniki. Ich połów metodą spinningową także może dać dużo radości. Jednymi z bardziej popularnych ryb łowionych zwłaszcza na gumowe przynęty są okonie. Jaki powinien być kołowrotek do spinningu w przypadku tych pasiastych i lubianych przez wędkarzy drapieżników?

Okonie są nie tylko bardzo żarłoczne, ale też znacznie mniejsze od sumów lub szczupaków. Jednocześnie mają bardzo kruche wargi, co stawia przed sprzętem dodatkowe wymagania. Kołowrotek na spinning może być w tym przypadku bardziej delikatny tak, jak i cały zestaw. Jednocześnie dobre zestawienie elementów sprawia, że całość poradzi sobie również z holowaniem mniejszego czy średniego szczupaka.

Okoniowy kołowrotek to z reguły sprzęt niewielki i lekki. Najczęściej w rozmiarze 1000 lub 2000. Nie ma tu potrzeby stawiania na pojemną szpulę, bo z reguły używa się dość cienkich żyłek albo plecionek. Kołowrotek na spinning do połowu okoni musi jednak cechować się płynną pracą i dobrym wyregulowaniem hamulca.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.