Jaki kołowrotek do wędki?



Wędki z kołowrotkiem to absolutnie podstawowy typ sprzętu wykorzystywanego przez wędkarzy. Szczególnie w Polsce korzysta z nich znacznie więcej osób, niż choćby z kilkumetrowych batów z prostszym osprzętem. Wielu początkujących miłośników wędkarstwa zdaje się tutaj na przypadek i dopiero w toku użytkowania przekonuje się, czy był to szczęśliwy traf. Można jednak uniknąć takich sytuacji. Potrzeba tylko nieco sprawdzonej wiedzy. Oto kilka porad odnośnie tego, jak dobrać kołowrotek do wędki.



Wędki z kołowrotkiem. ABC dobrego sprzętu

O czym warto wiedzieć jeśli chodzi o wędki z kołowrotkiem? Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku mamy bardzo duży wybór sprzętu. Właściwie niezwykły urodzaj jeśli chodzi o modele kołowrotków wędkarskich panuje nawet w ramach sprzętu przeznaczonego do poszczególnych dyscyplin wędkarskich. Stąd nic dziwnego, że wielu wędkarzy nawet mających pewne doświadczenie z trudem sobie z tym radzi. Warto więc wrócić do źródeł.



Kołowrotek do wędki: co trzeba o nim wiedzieć?

Wędki z kołowrotkiem to absolutnie podstawowy i najbardziej rozpowszechniony sprzęt wędkarski. W praktyce w większości metod połowu ryb na wędkę stosuje się kołowrotek lub multiplikator. Wyjątkiem jest może metoda odległościowa, gdzie wędkarze wprawdzie rezygnują z kołowrotków, ale posługują się wędziskami o długości np. 10 m (tzw. ‘’bat’’). Co warto wiedzieć o kołowrotku wędkarskim?



Kołowrotek do wędki. Podstawowe informacje

Co musisz wiedzieć o kołowrotku wędkarskim? Przede wszystkim jest to sprzęt służący magazynowaniu i równomiernemu nawijaniu żyłki wędkarskiej o różnej grubości. To absolutnie podstawowa wiedza odnośnie tego akcesorium. Czemu więc tak trudno dobrać kołowrotek do wędki? Winna jest specjalizacja tego sprzętu i fakt, że z biegiem lat wprowadzano do niego wiele udogodnień.

Bardzo ważnym elementem kołowrotka jest szpula, która może być stała lub ruchoma. To na niej gromadzi się nawijana linka, czyli żyłka lub rzadziej plecionka. Grubość i ilość linki uzależniona jest od potrzeb generowanych przez daną metodę. Bywa, że żyłki lub plecionki potrzeba bardzo wiele i wtedy sprawdzają się szczególnie okazałe kołowrotki z możliwością dużego nawoju linki.

Kluczowym elementem kołowrotka wędkarskiego jest hamulec. Skuteczny hol pokaźnej ryby możliwy jest tylko wtedy, gdy element ten dobrze pracuje i nie zacina się. Musi być przy tym odpowiednio ustawiony. Dlaczego regulacja jest tak bardzo istotna? Zbyt mocno lub zbyt słabo dokręcony hamulec będzie przeszkadzał w holu dużej sztuki. Dojdzie albo do jej zerwania (hamulec dokręcony do oporu), albo ucieczki.



Istotne parametry kołowrotka do wędki

Wędki z kołowrotkiem wymagają wiele uwagi jeśli chodzi o możliwości sprzętowe kołowrotka. Na które jeszcze parametry trzeba w szczególności zwracać uwagę przy zakupie? Do najważniejszych kwestii należą:

  • Przełożenie kołowrotka wędkarskiego. Określa ono to, ile razy szpula będzie się kręcić za sprawą jednokrotnego pełnego zakręcenia korbką kołowrotka. Decyduje to o ilości linki nawiniętej na szpulę podczas każdego ruchu korbką. Jak czytać oznaczenia zamieszczone na sprzęcie przez producentów? Choćby popularny zapis ‘’5:1’’ oznacza, że pełny obrót korbką skutkuje pięciokrotnym obróceniem się szpuli. Właśnie przełożenie jest jednym z parametrów, które są brane przy poszczególnych metodach wędkarskich.
  • Pojemność szpuli. Instynktownie można wywnioskować, że wielkość szpuli przekłada się na możliwość nawinięcia na nią określonej ilości linki danej grubości. Warto przy tym brać pod uwagę fakt, że najpewniej będzie się łowiło żyłką lub plecionką o różnych grubościach.
  • Wolny bieg i quick drag. Te dwa pojęcia kryją w sobie dodatkowe, chociaż potencjalnie bardzo ważne dodatki zwłaszcza dla wędkarzy karpiowych, wolny bieg pozwala na wybieranie żyłki czy plecionki niezauważalnie dla ryby podczas brania a quick drag pozwala nam regulować dodatkowy hamulec w sposób precyzyjny



Jak dobrać kołowrotek do wędki?

Jak dobrać kołowrotek do wędki w poszczególnych metodach wędkarskich? Każda z nich ma specyficzne wymagania. Stąd tak duża specjalizacja jeśli chodzi o kołowrotki do poszczególnych dyscyplin wędkarskich. W praktyce można jednak postawić na sprzęt dość uniwersalny, który będzie się dobrze spisywał w większości sytuacji - z pewnością zaś będzie odpowiedni dla początkującego wędkarza.



Które parametry brać pod uwagę niezależnie od preferowanej metody?

Jak wybrać solidny kołowrotek do wędki nie wiedząc nawet tego, jakie metody wędkarskie będzie się preferowało w przyszłości? Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Z pewnością można tu zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.

Spinning, karpiówka, feeder czy inna metoda gruntowa - z pewnością przyda Ci się kołowrotek z dobrym hamulcem. Chodzi o taki model, który można skutecznie wyregulować zależnie od potrzeb. Praca sprzętu musi być przy tym płynna i przebiegać bez zakłóceń.



Waga wędziska a dobór kołowrotka

Metody wędkarskie można dzielić według różnych wyznaczników. Bezwzględnie istotne jest to, jak bardzo dana metoda wędkowania wymaga od wędkarza ruchu i zaangażowania sił fizycznych. Np. w przypadku tradycyjnej gruntówki lub feedera rzuty i ruchy zestawem będą stosunkowo rzadkie. Przy spinningu lub łowieniu na sztuczną muchę liczba rzutów bardzo znacząco się zwiększy. Stąd bardzo ważne jest to, aby kołowrotek do wędki dobierany był pod względem ciężaru obu elementów.

Zawsze kołowrotek powinien być wagowo dopasowany do wędki. Warto jednak zwłaszcza przy okazji spinningu stawiać na lekkie modele. Ciągłe zarzucanie i prowadzenie przynęty sprzętem, który powoduje bóle m.in. nadgarstka, nie jest niczym przyjemnym. Nie nastraja też pozytywnie do dalszej przygody z wędkarstwem. Z reguły zaleca się, aby kołowrotek był nieznacznie cięższy od kija. Zapewnia to optymalne wyważenie sprzętu i ułatwia wędkowanie nim.



Rozmiar kołowrotka

Warto wiedzieć o tym, że istnieją bardziej lub mniej uniwersalne rozmiary kołowrotków. Rozmiar kołowrotka dobiera się do metody. Lekki spinning i duża ilość rzutów będzie wymagał małego i lekkiego kołowrotka np. 2000 - 4000, natomiast metody stacjonarne np. żywcowe już dużych i ciężkich nawet 10000 albo więcej. W przypadku niektórych metod gruntowych przy tym samym oznaczeniu kołowrotki bywają fizycznie o wiele większe. Jest to związane z tym, że przy dużych przeciążeniach muszą być projektowane solidniej tak, aby wytrzymywały przez długi czas intensywnego użytkowania.

Jak duży kołowrotek do wędki można nabyć na rynku? Zwykle najbardziej okazałe są modele 20000. Chodzi tutaj o sprzęt przeznaczony do ciężkiego rzecznego sumowego wędkarstwa albo wędkarstwa morskiego. Znacznie większe są często także kołowrotki karpiowe. Ich specyfika polega na konieczności zrobienia bardzo dużego nawoju żyłki.



Solidny kołowrotek to dobra jakość wykorzystanych materiałów

Kołowrotek do wędki może się odznaczać bardzo różnymi parametrami. Ważne jest jednak to, by był to sprzęt dobrej jakości. Liczy się suma jakości poszczególnych elementów budujących sprzęt. Musimy mieć świadomość tego, że będzie on użytkowany w dość trudnych warunkach. Zakurzenie i wilgoć to tylko niektóre trudności, z którymi przyjdzie się niebawem zmierzyć.




Wędki z kołowrotkiem w poszczególnych odmianach wędkarstwa

Oczywiście nie jest z pewnością zaskoczeniem, że wędki z kołowrotkiem prezentują się różnie biorąc pod uwagę rozmaite metody i dyscypliny wędkarskie. Inaczej będzie postrzegany kołowrotek do spinningu, innych zaś cech oczekuje się od sprzętu do wędki spławikowej lub gruntowej. Występują tutaj także specyficzne przypadki takie, jak choćby dobór sprzętu do łowienia podlodowego. Na co szczególnie warto zwracać uwagę?



Kołowrotek do wędki spinningowej

Jak dobrać kołowrotek do wędki spinningowej? Nie jest żadną tajemnicą, że właśnie łowienie drapieżników na sztuczne przynęty wymaga od sprzętu wyjątkowo dużo. Przede wszystkim liczy się tutaj fakt, że wędkarz stale pozostaje w ruchu. Praca wędki i kołowrotka przekłada się zaś na to, że mamy więcej lub mniej brań.

O czym warto tutaj pamiętać przy zestawianiu wędki z kołowrotkiem? Warto zaznaczyć, że w przypadku łowienia niektórych ryb o dużej szybkości trzeba stawiać na kołowrotki z równie dużym przełożeniem np. 6:1. Przykładem takich zwierząt są choćby bolenie. Bardzo ważne jest tu tempo zwijania żyłki podczas prowadzenia przynęty, ale też możliwości kołowrotka wtedy, gdy walczymy z holowaną rybą. W przypadku tradycyjnego spinningowania jednorazowy nawój żyłki może być mniejszy.

Dobór kołowrotka zależy również od tego, jaką przynętą łowimy. W przypadku łowienia ciężkimi przynętami najlepiej sprawdzają się bardzo duże kołowrotki lub wręcz multiplikatory z ruchomą szpulą. Co do zasady do delikatnych wędek wybiera się przy tym dość małe i lekkie kołowrotki i odwrotnie. W przypadku spinningu trzeba jednak być ostrożnym jeśli chodzi cięższe zestawy, bo mogą być niezbyt praktyczne.



Kołowrotek do wędki spławikowej lub gruntówki

Jak dobrać kołowrotek do wędki spławikowej lub gruntowej? Przecież właśnie one są najbardziej popularnymi wyborami jeśli chodzi o wędkarzy w naszym kraju. Z reguły wystarczy tu kołowrotek o stałej szpuli z możliwie szybkim nawojem linki. Ostatnia kwestia nie jest tu tak ważna, jak w przypadku spinningu, ale daje dużo wygody. Po co zaś męczyć się ze sprzętem skoro można w podobnej cenie kupić taki sprzęt, który nie powoduje irytacji? Zdecydowanie nie warto.



Kołowrotek w wędkarstwie podlodowym

Wędkarstwo podlodowe jest specyficzne już na pierwszy rzut oka. Wykorzystuje się tu oczywiście dość nietypowy sprzęt. Kołowrotek do wędki tego typu różni się od tych, które wykorzystujemy zwykle w wielu innych metodach wędkarskich. Bardzo istotne są tu rozmiary kołowrotka i jego waga. Musi być niewielki i lekki. Posiadanie dobrze działającego hamulca jest równie istotne.



Czym jest multiplikator?

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o multiplikatorach. Mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnego kołowrotka zwłaszcza w przypadku połowu dużych ryb z wykorzystaniem plecionki. Czym odznacza się ten specyficzny kołowrotek do wędki?

Przede wszystkim są to bardziej złożone konstrukcje. Ich charakterystyczną cechą jest ruchoma szpula w odróżnieniu od typowej szpuli stałej. Taki sprzęt jest bardzo odporny, ma duże przełożenie i zaawansowany system hamulcowy. Multiplikatory stosuje się w wędkarstwie morskim i ciężkich odmianach spinningu lub wędkarstwa gruntowego. Hol ciężkiej ryby jest dużo łatwiejszy niż hol tej samej ryby kołowrotkiem. Hamulec i konstrukcja multiplikatora jest z reguły jest dużo mocniejsza niż tradycyjnych kołowrotków.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.