Jak łowić na Jig Riga?



Czym jest łowienie metodą Jig Rig? Dlaczego jest tak skuteczna choćby w połowie okoni? Nie od dzisiaj wiadomo, że w spinningu liczy się nie tylko przynęta, ale i umiejętne jej podanie. System złożony z haczyka, ciężarka i agrafki okazuje się być szczególnie skuteczny. Przywędrował do nas zza wschodniej granicy i został bardzo doceniony przez polskich wędkarzy.




Czym jest Jig Rig?

O co chodzi z metodą Jig Rig? Przede wszystkim jigowanie jest spinningową metodą połowu drapieżników, która wyróżnia się specyficznym sposobem podania przynęty. Zestaw jigowy złożony jest z agrafki, ciężarka i haczyka z przynętą. Czasami znajduje się w nim jeszcze kółko łącznikowe.

Zadaniem agrafki w tym przypadku jest spięcie poszczególnych elementów zestawu. Jig Rig to metoda, w której przynęta pracuje w bardzo naturalny sposób. Kluczowy jest tu fakt, że hak z przynętą nie ma bezpośredniego połączenia z obciążnikiem.



Czemu służy metoda Jig Rig?

Wykorzystanie metody Jig Rig służy przede wszystkim połowom w okolicach dna. Cały zestaw zostaje do tego podporządkowany. Chodzi nie tylko o obciążenie, ale także o haki offsetowe, które sprzyjają wędkarzowi tam, gdzie występują liczne zaczepy.




Jakie ryby łowi się metodą Jig Rig?

Stosowanie metody Jig Rig stało się ulubionym zajęciem bardzo wielu wędkarzy. Służy połowom wszystkich drapieżników, które mogą znaleźć się w okolicy dna. Daje też dobry dostęp do tych ryb, które niekiedy z racji na miejsce żerowanie mogą ignorować tradycyjne metody spinningowe. W Internecie można znaleźć bardzo wiele relacji o niezwykle udanych połowach okoni właśnie z wykorzystaniem Jig Rig.




Zestaw Jig Rig

Odpowiednio skompletowany zestaw do metody Jig Rig to podstawa udanych połowów. Chociaż podstawowe zasady są tu raczej jasne, to każdy wędkarz doskonali swój sprzęt i warsztat wraz z nabywanym doświadczeniem.




Obciążenie Jig Rig

Zwykle wykorzystuje się tu ciężarki w kształcie łezki. Niekiedy jednak stawia się na inne: jest to uzależnione od kształtu dna w danym zbiorniku. Co do zasady w metodzie Jig Rig używa się:

  • Ciężarków podłużnych w łowiskach, w których dno jest mocniej zarośnięte i w pewnym stopniu zamulone.
  • Ciężarków okrągłych w akwenach o dnie piaszczystym i kamienistym.

Bardzo istotna jest tu również gramatura ciężarków. Dobiera się ją względem łowiska i tego, w jakim akwenie się łowi i na jak dużą odległość pragnie posyłać przynętę. Najbardziej popularnym obciążeniem jest to o wadze od 1,5 do 5 g. Istnieje tu przy tym wybór pomiędzy obciążeniem ołowianym a przeznaczonym specjalnie do tej metody wolframowym. Ostatnie są mniejsze przy tym samym ciężarze, dalej lecą, świetnie maskują się w wodzie i są wykonane z bardzo dużą precyzją. Mają też kusić drapieżniki specyficznym dźwiękiem wydawanym przy uderzeniach o kamienie.




Haczyki Jig Rig

Oczywiście w metodzie Jig Rig bardzo istotne są także haczyki. Nade wszystko ważne jest to, żeby nie sprzyjały zbyt mocno powstawaniu zaczepów. Stąd też preferuje się tu haczyki offsetowe. Chodzi tutaj o akcesoria przewidywane właśnie do wykorzystania w łowiskach pełnych zaczepów. Przydatne będą tu również klasyczne wkrętki do zbrojenia przynęt gumowych. Bez nich połów na Jig Rig byłby bardzo trudny.




Skuteczne przynęty Jig Rig

Podstawowe pytanie przy metodzie Jig Rig brzmi jednak: co powinno znaleźć się na haczyku? Teoretycznie w łowieniu tego typu może sprawdzić się dosłownie każda gumowa przynęta. Oczywiście ich skuteczność bywa różna w zależności od akwenu, koloru, kształtu czy wykonania. Każdy z wędkarzy wykorzystujących tę metodę po pewnym czasie będzie miał z pewnością takie gumy, które staną się jego ulubionymi.

Warto sugerować się jednak tym, że w przypadku Jig Rig chodzi o obławianie partii przydennych w danym zbiorniku. Stąd też dobrze jest stawiać na takie gumy, które imitują larwy, owady i wszystkie typy pokarmu, które drapieżniki mogą znaleźć właśnie w tej przestrzeni. Oczywiście warto jednak mieć dość duży wybór przynęt, bo nie wiadomo co będzie skuteczne akurat danego dnia. Różnorodność dotyczy tutaj nie tylko kształtu, ale też koloru i przede wszystkim wielkości gumek.




Jaka wędka Jig Rig?

Nie może się tu obyć również bez solidnej wędki do Jig Rig. Jaki kij będzie najlepszy? Nie ma tu szczególnych wymagań, ale sprzęt musi być przede wszystkim dobrany do stosowanego obciążenia. To zaś jest inne przy połowach okoni, inaczej zaś prezentuje się wtedy, gdy wędkarz nastawi się na szczupaki lub sumy.




Zalety metody Jig Rig

Czy Jig Rig to tylko moda, czy też za tą metodą przemawia nieco więcej argumentów? Okazuje się, że jej zwolennicy potrafią wymienić całkiem pokaźną ilość powodów, dla których niekiedy może ona przeważać nad tradycyjnym spinningiem.



Jig Rig, czyli prostota i funkcjonalność

Niezależnie od zdania na temat metody Jig Rig, trudno odmówić jej bardzo dużej prostoty. Sam zestaw nie jest specjalnie wysublimowany. Haczyk, agrafka i ciężarek. Do tego sztuczna przynęta założona na haczyk. Przygotowanie akcesoriów do łowienia jest tu wyjątkowo mało skomplikowane. Nie potrzeba wiele czasu, aby skompletować zestaw. Łatwe jest tu również wymienienie przynęty na inną.




Doskonałe osiągi w odległości i precyzji rzutu

Często zdarza się, że narzekamy na niedostępność dalej położonych łowisk. Bywa też, że jesteśmy w stanie rzucić daleko, ale precyzja jest tu bardzo niewielka. Metoda Jig Rig pozwala na poradzenie sobie z tymi trudnościami. Wszystko dzięki budowie zestawu przeznaczonego do tej metody.

Co jest sekretem dalekich i precyzyjnych rzutów Jig Rig? Podstawą sukcesu jest w tym przypadku skupienie całego ciężaru w zasadzie w jednym miejscu. Ciężarek nie blokuje się także w ciągu rzutu dlatego, że spoczywa luźno na agrafce.




Możliwość łowienia także tam, gdzie problemem są zaczepy

Przekleństwem wędkarzy spinningistów są oczywiście różnego rodzaju podwodne przeszkody, które bardzo często powodują utratę przynęty. W najlepszym wypadku spotkanie z nimi powoduje konieczność siłowania się z zaczepem i odbiera całą radość z wędkowania. Łowienie metodą Jig Rig pozwala na zastosowanie patentów, które zmniejszą prawdopodobieństwo zaczepu. Jednocześnie istnieje perspektywa wykorzystania podłużnego ciężarka, które sprawi, że zestaw będzie lepiej się spisywał w miejscówce sprzyjającej właśnie zaczepom.




Zdolność do szybkiej wymiany przynęty

Jakie jeszcze są zalety Jig Riga? Warto zauważyć także to, że metoda ta umożliwia dokonanie bardzo sprawnej korekty zestawu przynętowego. Wystarczy rozpiąć i zapiąć agrafkę po to, żeby można było wymienić przynętę. Podobnie rzecz ma się z doborem obciążenia. W gruncie rzeczy Jig Rig jest więc sposobem na wędkowanie ulubionym przez te osoby, które nade wszystko cenią sobie nowoczesność i wygodę.




Czemu jeszcze Jig Rig jest dobrym rozwiązaniem? Prezentacja przynęty drapieżnikowi

Warto pamiętać także o tym, że Jig Rig jest metodą cenioną z uwagi na dużą skuteczność. Co decyduje o jej przewagach np. nad tradycyjnym spinningiem? Z pewnością jednym z powodów jest tu sposób prezentacji przynęty. Nade wszystko chodzi o to, że przez cały czas kusząca dla drapieżnika przynęta pozostaje w strefie ponad dnem. Wydłuża to w naturalny sposób czas, w trakcie którego może dojść do brania. Według doświadczonych wędkarzy jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy drapieżniki żerują nieco mniej chętnie. Mają wówczas więcej czasu na podjęcie akcji.




Gdzie sprawdza się Jig Rig?

Jig Rig jest metodą dość uniwersalną jeśli chodzi o stosowanie w konkretnych akwenach. Jednocześnie wykorzystujący tę metodę wędkarze częściej nastawiają się na połów niektórych gatunków ryb drapieżnych.




W jakich wodach warto stosować metodę Jig Rig?

Gdzie Jig Rig będzie dobrą metodą połowu drapieżników? W gruncie rzeczy trudno o określenie takiego jeziora lub takiej rzeki, w których to właśnie ta metoda byłaby najlepszym rozwiązaniem. Rzeki, zbiorniki zaporowe lub jeziora mogą być miejscami jej stosowania. Dobre wyniki przynosi szczególnie tam, gdzie dno jest muliste. Dzięki specyfice zestawu Jig Rig możliwa jest ekspozycja przynęty wyraźnie ponad poziomem mułu. Dodatkowo liczy się oczywiście to, że solidne dociążenie pozwala ją posłać na odległość wielu metrów. Wiele osób ceni sobie też tę metodę przy bardzo zarośniętym dnie zbiornika. Również w takim przypadku można liczyć na mniejszą ilość zaczepów.



Na jakie ryby Jig Rig będzie najlepszy?

Jakie ryby można złowić metodą Jig Rig? Również w tym przypadku nie ma zbyt wielu ograniczeń. Nadaje się ona do łowienia zarówno bardzo energicznych drapieżników jak szczupaki, jak i ryb spokojnego żeru w postaci jazi lub kleni. Najwięcej pozytywnych opinii na temat tejże metody można jednak znaleźć odnośnie połowu okoni. Popularne ‘’garbusy’’ bardzo dobrze reagują na tak podane przynęty zwłaszcza wtedy, gdy ich żer jest nieco słabszy i nie pomaga w tym tradycyjny spinning. Chcesz łowić pasiaste drapieżniki niezależnie od warunków? Metoda Jig Rig może Ci w tym bardzo pomóc.




Jak łowić metodą Jig Rig?

Niektóre z metod wędkarskich wymagają dość dużej wprawy. Nie wystarczy samo skompletowanie odpowiedniego sprzętu, ale konieczne jest także zdobycie umiejętności np. względem prowadzenia przynęty. Czy Jig Rig jest pod tym względem równie wymagający? Na całe szczęście nie.





Specyfika łowienia metodą Jig Rig

Czy przy użyciu metody Jig Rig trzeba nastawiać się na konieczność zdobycia jakichś szczególnych umiejętności? Skuteczne prowadzenie przynęty na całe szczęście nie jest tu specjalnie trudne. Nie powinno sprawiać więcej trudności, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego spinningu. Trudno jednak nie dostrzec tutaj zalet, które posiada właśnie Jig Rig. Przede wszystkim kluczowa jest tutaj zwłaszcza wolniejsza ekspozycja przynęty, co zostało już wspomniane. Nie ma też problemu z tym, aby dzięki tej metodzie łowić z prądem lub pod prąd. Wszystko dzieje się nieco wolniej i ryby drapieżne w przydennych partiach zbiornika mają więcej czasu na to, by przypuścić atak na przynętę. To zaś dla wędkarza nadzieja lepszych rezultatów podczas wyprawy na ulubione drapieżniki.

Jaka powinna być szybkość zwijania przynęty w metodzie Jig Rig? W gruncie rzeczy zależy to od łowionej ryby i jej upodobań. Z reguły zachęca się do nadawania nadgarstkiem dodatkowych ruchów przynęcie w postaci jej delikatnego podbijania. Warto eksperymentować z częstotliwością nadawania takich akcji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.