- Wielka Ryba
- Metody połowu
- 0 polubień
- 1178 odwiedzin
- 0 komentarzy
W dzisiejszym blogu omówimy metody połowu brzan.
Brzanę można łowić używając kilku metod. Może być łowiona na spławik, spinning oraz grunt.
Brzana na spławik:
Sugerowane wędzisko do 4 metrów, o półparabolicznej akcji, o ciężarze wyrzutu 20-40 gramów. Jeżeli chodzi o wędzisko, to zaleca się matchówki długości 4–4,5. W kwestii samego spławika, należy zastosować taki o wyporności pomiędzy 8 a 10 gram. Ważne jest, że w przypadku łowienia brzan stosujemy długie przypony od 5 metra do metra lub nawet dłuższe. Na końcu takiego przyponu stosujemy haczyk w rozmiarze 8-10-12, żyłka w rozmiarze 0,30 lub plecionka w rozmiarze 0.25.
Metoda gruntowa ( feeder)
Kolejny sposób polowania na brzany. Jeden z najskuteczniejszych sposobów, żeby dobrać się do pięknych brzan. Łowimy tutaj klasycznie przy użyciu koszyczka z zanętą. Podobnie jak w przypadku metody spławikowej używamy podobnych haczyków ( 10-12), żyłka w rozmiarze 0,30 lub plecionka w rozmiarze 0.25. Wędzisko do 150-200 gram wyrzutu. Należy pamiętać o tym, aby obciążenie koszyczka zanętowego było na tyle duże, żeby oprzeć się nurtowi rzeki.
Brzana na spinning:
W tej metodzie zaleca się stosowanie kija do 2,70 metra, z dość mocnym kołowrotkiem. W przedmiocie plecionki, tutaj należy ją dobrać do stosowanych podczas łowienia przynęt. Najskuteczniejszymi przynętami na brzany w metodzie spinningowej są cykady i woblery ( od 3 do 6 cm). Pamiętać należy, że optymalną głębokością jest prowadzenie przynęty do 1 metra. Zarówno woblery, jak i cykady powinny pracować szybko i równo.
Ulubione przynęty na brzanę:
Ser żółty:
Ulubionym smakołykiem tej ryby jest bez wątpienia ser żółty, który swoim mocnym aromatem działa na nią jak magnes. Oprócz standardowego sera, można zastosować ser pleśniowy. Kostka 1 na 1 cm sprawdzi się tutaj idealnie. Warto pamiętać, że ser powinien się lekko kleić aby nie spaść z haka. Można użyć sera topionego w formie kulki.
Robaki:
W połowie brzan sprawdzoną przynętą są białe i czerwone robaki, ale tez wielokrotnie brzany skuszą się na pijawki.
Mielonka:
Podawana w podobnej formie do sera ( kostka) jest alternatywą na standardowe przynęty używane przy łowieniu brzan.
Kukurydza z puszki:
Tania i popularna przynęta, wielokrotnie skuteczna na ryby karpiowate w tym brzany. Również należy stosować w formie małych kostek.
Larwy Owadów:
Zdarza się również, że brzana skusi się na larwy owadów, ponieważ żeruje na nie na co dzień. Jej ulubionym przysmakiem są muchówki, skąposzczety i widelinice.
Komentarze (0)
Nowy komentarz