- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 466 odwiedzin
- 0 komentarzy
W dzisiejszym blogu zajmiemy się piękną jedną z najbardziej walecznych ryb występujących w naszych wodach.
Mowa tutaj o brzanie.
W tym blogu omówimy sobie podstawowe zagadnienia dotyczące brzany, natomiast w kolejnym omówimy techniki połowu najskuteczniejsze na tę rybę.
Wygląd:
Jak wygląda brzana? Ciało brzany pokryte jest łuskami o kształcie, nieco podobnym do karpiowych. Kształt ciała wydłużony ( amurowy).Ryba dorasta do 6,5 kilograma masy przy długości 95 centymetrów. Brzana osiąga do 8-9 kg, a jej ciało może osiągać 80 cm. Charakteryzuje ją niesamowicie silne ciało i mocna walka przy holu. Z wyglądu nieco podobna do karpia, jednak inaczej zbudowany otwór gębowy w postaci dwóch par wąsów czyni ja rybą wyjątkowo ładną.
Występowanie:
Brzana uwielbia kamieniste miejsca i rzeki o mocnym nurcie, oraz nie unika miejsc z powalonymi drzewami lub innymi przeszkodami. Ryby te chętnie przebywają w miejscach oddalonych od brzegu, gdzie ciężko dostać się do nich bezpośrednio. Brzana zamieszkuje odcinki rzek gdzie ich głębokość nie przekracza 6 metrów
Okres ochronny:
Okres ochronny obowiązuje od 1 stycznia do 30 czerwca. Co ciekawe brzana jest zagrożona wyginięciem.
Tarło:
Tarło brzan odbywa się od maja do lipca.
Wybór miejsca:
Zadanie kluczowe dla skutecznego połowu .Szukamy miejsc oddalonych od brzegu, z występującym twardym dnem, gdzie możemy spotkać kamienie i inne wodne przeszkody. Pamiętać należy też o tym, że brzany lubią wartki nurt. Warto wiedzieć, że brzana za dnia przebywają na głębszej wodzie, nocą lub pod wieczór schodzą a płytsze wody.
Najlepsze okresy do połowu brzany:
Przyjmuje się że brzanę najlepiej łowić jesienią i latem, chociaż zdarza się, że piękne sztuki łowi się tez w listopadzie. Wtedy właśnie brzany robią się bardziej aktywne.
Komentarze (0)
Nowy komentarz