- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 378 odwiedzin
- 0 komentarzy
W dzisiejszym blogu rozpoczynamy serię kilku odcinków poświęconych królowi Polskich rzek. Sum bo o nim mowa, jest największym drapieżnikiem występującym w naszych wodach.
Sum jedna z największych ryb słodkowodnych w Europie. Jego średnia długość często przekracza 2 metry metry, waga może sięgać nawet 100 kg, choć bywają większe. Jego otwór gębowy jest silnie uzębiony, a nad górną szczęką znajdują się dwa charakterystyczne wąsy.
Dlatego, również z racji niesamowitej walki podczas holu, należy wiedzieć o nim dużo, znać techniki połowu i wiedzieć, jak go wytropić.
Ale po kolei.
Wygląd:
Na pierwszy rzut oka sum charakteryzuje się dużą, spłaszczona głową i bardzo małymi oczami umieszczonymi po jej bokach. Kolejną cechą są wąsy umieszczone na górze i dole, szerokiej uzbrojonej w szereg niewielkich zębów szczęce. Naturalne, że ubarwienie suma zależne jest od środowiska, w jakim występuje, natomiast z reguły sum posiada bardzo długi ogon, który czasami przekracza połowę długości ciała. Nie posiada żadnych łusek, królują barwy ciemne na grzbiecie, brzuch natomiast biały a boki ciemne. Jako ciekawostkę należy traktować fakt, że wśród sumów zdarzają się albinosy o barwie białej występującej na całym ciele. Sum ma bardzo silnie unerwioną linię boczną, poza tym ma zdolność wyłapywania drgań na bardzo niskich częstotliwościach. Pozwalają na to receptory umieszczone w okolicach ogona, brzucha, oraz na głowie. Na uwagę zasługuje również fakt, że sumy maja świetny węch, dzięki czemu potrafią z dużej odległości wyczuć zapach krwi, rannej lub martwej ryby.
Odżywianie:
Wśród sumowych " przysmaków" przeważa białoryb, natomiast poza nim sumy skuszą się na żaby, drobne ssaki, gołębie, ptaki wodne, również padlinę, czy skorupiaki. Oczywiście zależy to od wielkości suma.
Tarło:
Tarło suma przypada na okres od maja do lipca. Dochodzi do niego gdy temperatura wody osiąga pomiędzy 18 a 20 stopni Celsjusza.
Okres ochronny:
Okres ochronny suma jest ustalany indywidualnie w zależności od danego Okręgu PZW. Wymiar ochronny również może być regulowany prze odrębne przepisy ustalane przez
Najlepszym i najskuteczniejszym okresem na połów suma jest lipiec. Dzieje się tak, dzięki wysokiej temperaturze wody i dostpęnośći pokarmu. W sierpniu ilość łowionych sumów zaczyna spadać, a dobre żerowanie sumów kończy się we wrześniu.
Występowanie:
Naturalnym miejscem występowania sumów są nasze największe rzeki tj: Wisła, Odra, Narew, Warta, Bug. Natomiast sum występuje również w jeziorach, stawach i różnego rodzaju zbiornikach zaporowych. Ten fakt akurat jest skutkiem działalności człowieka co i tak nie zmienia faktu, że najwięcej sumów łowi się w dużych rzekach. Oczywiście kwestia miejsca to oddzielna sprawa. Wędkarze sami maja swoje ulubione odcinki rzek.
Szukamy suma głównie w głębokich dołach - tzw rynnach. Często sumy występują w okolicach ostróg , w okolicach wysp, w pobliżu zwalonych drzew, kamieni, bardzo często bywają łowione w okolicach mostów, zapór. Dobrze, jeżeli w takich miejscach są wiry lub wsteczne prądy, które niosą pokarm. Zdarza się też, że sum chowa się w jamach w brzegu. Często również sumy występują na zakrętach rzek.
W kolejnym blogu zapoznamy Was z konkretnymi metodami stosowanymi w połowach suma.
Życzymy Wam miłej lektury i mamy nadzieje, że wiedza, którą przekazujemy przyda się Wam i dzięki niej osiągniecie wiele wędkarskich sukcesów.
Komentarze (0)
Nowy komentarz