- Wielka Ryba
- Testy sprzętu
- 0 polubień
- 471 odwiedzin
- 0 komentarzy
Jak dobrać odpowiedni sprzęt do łowienia pstrągów?
W przypadku pstrąga, tak jak w innych przypadkach poszczególne elementy naszego sprzętu muszą być odpowiednio dobrane i wyważone. Ma to znaczenie, jeżeli chcemy łowić skutecznie i nie martwić się o jakość naszego sprzętu. W tym blogu skupimy się na tych najważniejszych składnikach naszego wędkarskiego wyposażenia.
Wędzisko
Wędka powinna być przede wszystkim dostosowana do miejsca, w którym łowimy. Jeżeli obławiać będziemy odcinek niewielkiej rzeczki, nie będzie nam potrzebna długa wędka. Krótsza poradzi sobie w zupełności. Krótsza wędka ma to do siebie, że hol ryby przebiega łatwiej, poza tym dużo prościej jest podebrać rybę do podbieraka. Oprócz tego wędka krótsza ułatwia nam poruszanie się nad wodą. Jeżeli chodzi o długość wędek, stosujemy kilka. Możemy użyć wędki o długości 2,7 metra, jeżeli chcemy obławiać wysokie burty i wszystkie inne miejsca, gdzie dostęp do wody jest utrudniony. Pozwala ona na prowadzenie przynęty w rynnie, lub wzdłuż zatopionych drzew i konarów. W pozostałych przypadkach w zupełności wystarczy wędka o długości 2,1 metra, szczególnie, jeżeli obławiamy małe kręte rzeczki. Pamiętać należy, że wybór wędki będzie również podyktowany wyborem przynęt, na które zamierzamy łowić i tutaj znowu – znajomością wody. Jeżeli mieszkamy w pobliżu rzeki, którą chcemy obławiać, tak naprawdę możemy dobrać sobie wędkę pod przynęty stosowane tylko i wyłącznie na tej wodzie. Inaczej ma się sytuacja, kiedy jeździmy po różnych rzekach wtedy będziemy musieli iść w uniwersalność. Wędka uniwersalna powinna poradzić sonie zarówno z małymi, jak i większymi przynętami. Jeżeli chodzi o wędziska krótkie, doskonałym a zarazem budżetowym wyborem będzie Daiwa Ninja X Spin 2.10m, 5-20 g. Jest to doskonałe wędzisko ze szczytowa akcją, równocześnie z dużym zapasem mocy w dolniku. Jeżeli chodzi o wędki dłuższe godną polecenia propozycja będzie Daiwa Ninja X Spin 2.40m. - 5-20 g. W obu tych przypadkach nie tylko mamy możliwość łowienia solidnymi kijami, ale również mamy zagwarantowaną jakość użytkowania. Wybierając wędkę pamiętajmy o wizycie w dobrym sklepie wędkarskim. Nic bowiem nie zastąpi samodzielnego „przymierzenia” wędki w ręku.
Żyłka i plecionka
Uniwersalna średnica żyłek to ok 0.18 – 0.26 mm. Przede wszystkim zależy to od warunków łowienia. Wiadomo, jeżeli znamy wodę i wiemy o dużej ilości zaczepów raczej szedłbym w żyłkę ponieważ łatwiej jest nam uwolnić się z takiego zaczepu. Co do żyłek polecałbym Berkley Flex Mono 0.18 o długości 300 metrów. Dobry wybór jeżeli szukamy mocnej i niezawodnej żyłki. Jeżeli chodzi o plecionkę to dobrym wyborem będzie taka o średnicy 0.06-0.08mm. Dla lepszej kontroli nad holem plecionka, lub żyłka może być w kolorze fluo. Pamiętajmy, że decydując się na wybór żyłki, mamy możliwość łowienia przez dłuższy okres sezonu. Bierze się to z tego, że żyłkami możemy również łowić późną jesienią, lub nawet zimą z racji tego, że żyłka nie wchłania wody i nie jest narażona na zamarznięcie.
W przedmiocie plecionek dobrym wyborem będzie Daiwa PX UL Braid PE 0.6 Jest to idealna plecionka do ultralekkiego łowienia. Szpula o długości 135 metrów zapewnia nam łowienie komfortowe.
Oprócz niej serdecznie polecam plecionkę Berkley 0.10mm, 150 m. - 9 kg., o długości 150 metrów. Plecionka dziewięciosplotowa dużo mocniejsza i trwalsza od konkurencyjnych. Świetnie sprawdza się podczas oddawania dalekich rzutów. Pamiętajmy, że plecionki w przeciwieństwie do żyłek chłoną wodę, więc łowienie przy użyciu plecionki jest możliwe w każdym okresie oprócz zimy. Plecionka, która zamarznie, lub wchłonie wodę tak naprawdę uniemożliwia nam normalne łowienie, w tym oddawanie rzutów.
Kołowrotek
Podstawową cechą dobrego kołowrotka do połowu pstrągów jest dobry hamulec, odpowiednie materiały, oraz przyzwoita pojemność szpuli. Doskonałym wyborem w tym zakresie będzie maszynka Daiwa Regal LT 2500 D. Kołowrotek ten cechuje niesamowity stosunek jakości do ceny. Kołowrotki te są niesamowicie lekkie, a ich praca czuła i płynna. Pojemność szpuli oscyluje w przedziale 150 metrów żyłki 0.28, co daje nam w zasadzie nieograniczone możliwości rzutowe.
Spodniobuty
Nieodzowny element wyposażenia każdego łowcy pstrągów. Podstawowymi cechami, jakie powinny spełniać dobrze dobrane spodniobuty, to przede wszystkim dobrze zachowana szczelność, wiele kieszeni na niezbędny sprzęt, mocne materiały o odpowiedniej jakości. Przede wszystkim spodniobuty powinny pozwalać na nieskrępowanie ruchy. Jednocześnie ich waga powinna być na tyle lekka, abyśmy mogli spędzić w nich wiele godzin. Oprócz tego spodniobuty powinny być odpowiednio dopasowane do sylwetki. Buty w spodniobutach powinny posiadać mocny i głęboki bieżnik, zapobiegający poślizgnięciu. Oczywiście zamiast spodniobutów możemy sięgnąć po wodery, ale spodniobuty są bardziej uniwersalne. Godnym polecenia produktem są w tym zakresie spodniobuty Fox Rage Waders Camo LW Breathable. Są one wykonane z oddychającego materiału i wykończone wzorem Fox Rage Camo. Poza tym posiadają podklejone szwy. Buty wykonane są z materiału PVC, dzięki czemu są niesamowicie lekkie, a dzięki głębokiemu bieżnikowi zapewniają nam bezpieczeństwo i stabilność. W celu zwiększenia komfortu wyposażone są w elastyczne szelki z klipsami i ściągacz na piersiach.
Podbierak na pstrąga
Pamiętajmy, że podczas łowienia pstrągów jesteśmy mobilni, więc podbierak spoczywa na naszych plecach. Nieodzowny pod kątem bezpieczeństwa ryb i naszej wygody. Trzeba wiedzieć, że pstrągi oprócz niesamowitej walki podczas holu, w podbieraku dostają prawdziwego szału.
Dlatego podbierak musi być poręczny a jednocześnie wytrzymały. W tym przypadku godne polecenia są 3 propozycje. Pierwsza to podbierak Abu Garcia Spike BB Landing Net dedykowany właśnie do łowienia pstrągów, doskonały podczas brodzenia. Drugą propozycją będzie tutaj silikonowy podbierak od Mikado- 45.40 cm, który dzięki specjalnej silikonowej siatce zapewnia rybom bezpieczeństwo. Ostatnim produktem, który polecam jest podbierak Dam Square 50x34x28 cm. Jego główna zaleta jest to, że jest to podbierak pływający. Dzięki tej funkcji możemy łatwiej podebrać rybę, a poza tym łatwiej się nim posługiwać w wartkim nurcie.
Mam nadzieję, że wybierzecie odpowiedni sprzęt do połowu pstrągów, a jednocześnie taki, który da Wam wiele satysfakcji.
Pozdrawiam.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz