- Wielka Ryba
- Testy sprzętu
- 0 polubień
- 3964 odwiedzin
- 0 komentarzy
Jak łowić na jaskółki?
Przynęta zwana jaskółką, posiada wiele zalet, których nie oferują inne tego typu rybne smakołyki. W wielu przypadkach, kiedy inne metody zawodzą, to właśnie ona daje nam rybę mimo że nie jest jeszcze aż tak bardzo popularna jak inne przynęty spinningowe. Na jaskółki złowimy przede wszystkim okonie i sandacze. Na jaskółkę połakomi się również szczupak. To właśnie te gatunki szczególnie upodobały sobie jaskółki, które atakują bez opamiętania.
Czym jest jaskółka?
Przynęty nazywane jaskółkami, to nic innego, jak wydłużony kawałek najczęściej z silikonu, przypominający nie co małego węgorza. Składa się z ogonka i korpusu. Swoim wyglądem ma przypominać drapieżnikowi różnego rodzaju robaki i żywe organizmy zamieszkujące okolice dna. Z jednej strony jaskółka jest trochę twardsza, natomiast z drugiej ma rozgałęziony ogonek. Elementy tego ogonka są ułożone równolegle do dna. Charakterystyczną cecha jaskółki jest brak pracy w wodzie. Podczas, kiedy pozostałe sztuczne przynęty wirują, kręcą się na boki, czy mocno pikują w górę lub w dół, jaskółka opada w kierunku dna niby od niechcenia. To właśnie w tym momencie opadu zdarza się najwięcej brań i ataków wygłodniałych i ciekawskich drapieżników. Wspomnieć tutaj należy, że również zdarzają się jaskółki pozbawione rozgałęzienia na ogonku. W sprzedaży oferowane są również jaskółki wykonane z pływającego materiału.
Jaką jaskółkę wybrać?
W ofercie sklepów wędkarskich mamy do czynienia z prawdziwym zatrzęsieniem oferty pod kątem wyboru koloru, odcieni, rozmiarów itp…Dlatego przed zakupem przynęt musimy wiedzieć na jaką rybę się nastawiamy. Jeżeli łowimy na wodzie nam znanej, musimy dobrać przynętę do rybostanu, który w danej wodzie przebywa. Oczywiście kilka przynęt więcej nie zaszkodzi, ale to właśnie na konkretnym rybostanie musimy się skupić. Jaskółki o niewielkich rozmiarach ( ok. 2cm) używane są między innymi do łowienia metodą z opadu, natomiast większe przynęty stosujemy, kiedy chcemy spinningować łowiąc na Drop-Shota.
Jak uzbroić jaskółkę
Podczas zbrojenia jaskółki pomocne nam będą oczywiście główki jigowe. Jaskółka uzbrojona tradycyjną główką jigową będzie się zachowywała w wodzie tak jak opisałem powyżej. Jeżeli chcemy nieco urozmaicić pracę naszej przynęty, możemy do zbrojenia zastosować główki jigowe trójkątne. Podniesie to jej skuteczność, szczególnie w toni, poprzez niekontrolowany ruch podczas podciągnięcia przynęty do góry. Oczywiście z racji przezorności i uniwersalności polecam posiadanie obu rodzajów główek jigowych. Jeżeli chcemy łowić przy dnie, do tego celu wykorzystujemy jaskółki wykonane z pływającego materiału, który świetnie się w tej roli sprawdzi. W przedmiocie samego zbrojenia pamiętać należy, że jaskółki uzbrajamy bardzo płytko. Nie musimy posiadać długich haków i dozbrojek.
Sposób prowadzenia
Jaskółki mogą nam służyć do łowienia praktycznie jak chcemy. Nie ważne czy zamierzamy obłowić okolice dna, czy sprawdzić toń wody danego odcinka. Zostało przyjęte, tak jak pisałem, że większość brań następuje w momencie opadu jaskółki w kierunku dna i to jest prawda. Podbijając więc wędkę z nasza przynętą pamiętajmy o tym, żeby podczas opadu zachować czujność. Z drugiej strony tak naprawdę jak w każdej innej technice wędkarskiej bywają miejsca, gdzie taki sposób prowadzenia nie sprawdza się. Wtedy trzeba kombinować.
Dobrym sposobem na złowienie pięknego okonia, lub sandacza jest również zmiana tempa prowadzenia naszej przynęty. Sprawia to wrażenie, że mamy do czynienia z żywym stworzeniem, które raz płynie szybko, raz wolniej. Poza tym sam opad przecież może być 5 centymetrowy, jak i pół metrowy. Monotonność podczas prowadzenia przynęty może nas zgubić. To samo dotyczy głębokości. Jeżeli łowimy na głębokości x i łowimy z opadu bez rezultatu, wcale nie oznacza, że na tej samej głębokości x nie będziemy mieli brania prowadząc przynętę w różny sposób, zmieniając tempo itd. Na pewno nie możemy bać się kombinacji i szukania rozwiązań. Jedną z najważniejszych zasad podczas łowienia na jaskółki jest to, żeby pozwolić jaskółce opaść na dno. Dopiero wtedy zaczynamy prezentację i „kuszenie” oczekiwanych przez nas ryb.
Najskuteczniejsze jaskółki
Oczywiście kwestie tego, która przynęta jest najlepsza często wynika z indywidualnych preferencji danego wędkarza. Natomiast musimy pamiętać tak, jak pisałem wyżej o tym, żeby dostosować nasze przynęty do odcinka wody na której łowimy. Przyjęte jest, że najskuteczniejsze przynęty na okonia to te o naturalnych barwach przypominających małe rybki, o kolorze motor oil, fiolet, oraz w odcieniach brokatu. Jedną z najbardziej skutecznych jest Mikado Saira 8 cm./372. Oprócz niej dobrymi wynikami będziemy cieszyć się łowiąc nasze okonie lub sandacze przy pomocy jaskółki na okonie Mikado Saira 8 cm./358. Obie te przynęty mają już na koncie wiele pięknych ryb. Poza nimi na uwagę zasługuje Mikado Saira 8 cm./373. Pamiętajmy, że drapieżniki uwielbiają atakować wszelkiego rodzaju imitacje innych ryb. Świetnie tutaj sprawdzi się Mikado Saira 10 cm/335. Oczywiście nie sposób w tym momencie wymienić wszystkich modeli i kolorów jaskółek, które są najbardziej łowne, natomiast skupimy się tylko na tych najpopularniejszych.
Podczas łowienia pamiętajmy również o zachowaniu ciszy i solidnych woderach lub spodniobutach. Nieodzownym elementem naszego wyposażenia będzie również solidny podbierak, który zapewni pewny hol i bezpieczeństwo złowionych okazów.
Życzę Wam wielu pięknych okazów złowionych dzięki jaskółkom.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz