- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 4247 odwiedzin
- 0 komentarzy
Zimowanie ryb
W okresie zimowym niemal wszystkie ryby przestają pobierać pokarm, a aktywność ich jest praktycznie zerowa ( poza kilkoma gatunkami). Tętno spada, a proces wzrostu i przemiany materii zatrzymuje się. Podobnie drastycznie spadają reakcje na większość bodźców zewnętrznych. Podstawowe procesy biologiczne, które zachodzą w organizmach ryb w tym czasie są możliwe tylko dzięki energii nagromadzonej latem.
W dzisiejszym blogu zajmiemy się dość ciekawym tematem, który nie jest tak często poruszany a niewątpliwie szczególnie z punktu widzenia ichtiologicznego jest bardzo ciekawy. Opiszemy bowiem sposoby zimowania ryb, abyście wiedzieli co dokładnie się z nimi dzieje podczas zimy. Myślę, że temat dość ciekawy, szczególnie, że wielu z nas wędkarzy może bezpośrednio przyczynić się do ułatwienia rybom przetrwania tego okresu.
Jako ciekawostkę podam, że ryby generalnie lepiej znoszą temperaturę ujemną, niż dodatnią. Badania wskazują, że maksymalna temperatura w której ryby mogą funkcjonować to około 35°C. Natomiast patrząc z drugiej strony ryby karpiowate w naszych wodach spokojnie przezimują nawet -25°C mrozu. Aby ryby przeżyły zimę woda w danym zbiorniku musi mieć przynajmniej 1 metr głębokości.
Czy ryby śpią w zimie?
Ryby spokojnego żeru takie jak płoć, leszcz, karaś zimę spędzają przy dnie zgromadzone w ławice od kilku do kilkudziesięciu sztuk, gdzie w ich ciałach dochodzi spowolnienia procesów życiowych. Stan ich ciała w tym okresie nazywany jest tzw. odrętwieniem. Niektóre gatunki oprócz spowolnienia procesów życiowych zapadają w sen zimowy.
Hibernacja/Odrętwienie
Sen zimowy, o którym wspomniałem wyżej jest określany właśnie mianem hibernacji lub odrętwienia. W organizmie ryb zachodzi wtedy znaczne obniżenie metabolizmu, temperatury ciała, przemiany materii, oraz zdecydowanie spada tempo oddychania. Właśnie dlatego, że ryby są organizmami zmiennocieplnymi i wraz ze spadkiem temperatury otoczenia zmienia się również temperatura ich ciała - zewnętrzna temperatura ma tak duży wpływ na ich organizmy. Aby prawidłowo przeprowadzić proces hibernacji ryby muszą mieć w swoich organizmach skumulowaną dość dużą ilość energii. W tym przypadku występują niewielkie różnice pomiędzy zachowaniem się ryb w jeziorach i stawach, a zachowaniem ich w rzekach górskich. Generalnie zauważono, że ryby w rzekach górskich tylko nieznacznie zmniejszają swoją aktywność.
Jak powszechnie wiadomo, ryby w rzekach i potokach górskich mimo ujemnych temperatur dużo dłużej pobierają pokarm niż ryby w jeziorach, czy zbiornikach innych niż górskie rzeki. Ale co ciekawe nie wszystkie ryby przechodzą proces hibernacji. Niektóre gatunki nadal pozostają aktywne. Są to między innymi okoń i sandacz.
Zimowiska
Miejsca gromadzenia ryb w głębszych partiach wody nazywane są zimowiskami. Gatunki, które spędzają ten czas w zimowiskach leżą w nich bardzo szczelnie do siebie przylegając, Dochodzi również do tego, że w dolnych partiach ich ciała mamy do czynienia z odleżynami( w okolicach jamy brzusznej). Co ciekawe niektóre gatunki wydzielają w tym okresie specjalny śluz, który spełnia rolę swego rodzaju izolacji.
Wpływ temperatury na żerowanie
Lin, przy temperaturze 8°C przestaje pobierać pokarm, a przy temperaturze 4°C zagrzebuje się w mule i zapada w odrętwienie.
Leszcze z kolei zbierają się w głębszych partiach wody i tam zimują, wykazując słabą aktywność. Leszcze, karpie i liny rozpoczynają swoją wędrówkę w kierunku zimowisk już w październiku i listopadzie.
Sum słodkowodny, kiedy temperatura wody spada poniżej 8°C zapada w sen zimowy. Aby przezimować sumy schodzą w dół wody i gromadzą się grupami w zagłębieniach poukładane jeden przy drugim. W taki sposób spędzają zimę. Zaraz po okresie zimowym intensywnie żerują, aby szybko nabrać energii i zaspokoić głód. Poza tym sum spędza zimę tuz nad zimowiskami innych ryb z racji ułamkowo większej ilości tlenu.
Szczupaki, okonie i sandacze w tym okresie są aktywne i żerują. Odżywiają się tylko rybami, które nie udają się do zimowisk ( płoć, ukleja).
Miętus w tym okresie przystępuje do rozrodu. Uwielbia zimną wodę. Z niemałym trudem miętusy znoszą cały okres letni, gdzie przez większość czasu śpią, a kiedy woda przekracza 15-16°C przestają żerować. Zimą intensywnie żerują, rozradzają się i są bardzo aktywne.
Karaś pospolity zimuje podobnie jak inne ryby spokojnego żeru. Co ciekawe z racji tego, że rybę tę możemy spotkać w wielu małych i płytkich zbiornikach, tam również głęboko zakopuje się w dnie. W najbardziej oblodzonych zbiornikach, gdzie warstwa lodu zbliża się do dna, jest szansa na to, że karasie pospolite przeżyją ten okres i na wiosnę ponownie będą się rozmnażać i zaczną żerowanie.
Patenty na poprawę stężenia tlenu w wodzie
Największym problemem dla ryb w okresie zimy jest przede wszystkim utrudniony dostęp do tlenu, spowodowany taflą lodu, która szczelnie pokrywa powierzchnię wody. Co ciekawe, każdy wędkarz może poprawić stan stężenia tlenu w wodzie i jednocześnie pomóc rybom przetrwać ten ciężki okres. Dlatego wędkarze, którzy łowią podlodowo często przyczyniają się do poprawy ilości tlenu w wodzie. Widzimy więc, że wędkując możemy zrobić o wiele więcej niż tylko łowić ryby. Jeżeli łowimy na zbiorniku, gdzie bywamy często w przerębel możemy włożyć kawałek styropianu, który nie pozwoli wodzie zamarznąć. Takie kawałki styropianu możemy umieścić na wodzie już na jesieni, lub tuż po pierwszych minusowych temperaturach aby nie pozwolić wodzie zamarznąć. Styropian możemy przymocować do dna za pomocą kamienia i kawałka żyłki, które utrzymają styropian w miejscu. Stosujcie te sposoby, ponieważ w taki sposób możecie bezpośrednio pomóc rybom przezimować i wytrzymać nawet najniższe temperatury. Oprócz tego wolniejszemu zamarzaniu wody sprzyja trzcina, oraz wszelka przybrzeżna roślinność wyrastająca ponad powierzchnię wody.
Oprócz tego wędkarze, lub pasjonaci przyrody mogą podczas wizyt nad wodą robić przeręble, w które również mogą wkładać kawałki styropianu, dzięki któremu również pomogą rybostanowi na danej wodzie. Co jest istotne podczas przebywania nad wodą należy być bardzo cicho, gdyż w tym czasie ryby są bardzo słabo odporne na stres. Stres z kolei powoduje szybsze zużycie tlenu i koło się zamyka. Widzimy więc, że sami również mamy wpływ na kondycje ryb w okresie zimowym.
Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem Wam tematykę zimowania ryb i z chęcią zawitacie na swój pobliski zbiornik i pomożecie przetrwać rybom ten ciężki okres.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz