- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 783 odwiedzin
- 0 komentarzy
Przynęty do method feedera
Wybór odpowiedniej przynęty, bądź zanęty bardzo często decyduje o naszym sukcesie, bądź naszej porażce. Jest to niezwykle ważne, a szczególnie dotyczy to wędkarstwa gruntowego, w tym również techniki method feeder. Musimy trafić w gusta ryb, które mogą być różne o różnych porach roku, na różnych wodach na których łowimy, często chwilowe i zaskakujące. Dlatego tak istotne jest posiadanie odpowiedniego zapasu na „wszelki wypadek”. I o ile łowiąc na wodzie nam znanej możemy bardzo często znać upodobania ryb w niej przebywających, o tyle na wodzie nam nieznanej nie mamy tej przewagi. Na rynku wędkarskim wybór przynęt do method feedera jest naprawdę olbrzymi i ciężko się w tym wszystkim połapać.
W dzisiejszym blogu zajmiemy się przeglądem przynęt do techniki method feeder. Temat jest dość obszerny, ale mam nadzieję, że dzięki mojemu tekstowi będziecie w stanie skutecznie dobrać rodzaj stosowanej przynęty, która odpłaci Wam pięknymi rybami.
Jeżeli chodzi o podstawowe grupy przynęt używanych przez łowiących na method feedera, możemy podzielić je na 3 podstawowe grupy. Są to kulki proteinowe, pellety, oraz dumbelsy. Oprócz tego wszystkie te rodzaje przynęt mają różne wielkości, kolory i smaki. Czasami nawet niewielka zmiana wielkości, czy smaku decyduje o tym czy mamy brania, czy nie. Dlatego z racji ilości możliwych kombinacji temat przynęt w segmencie wędkarstwa feederowego jest tak istotny. Poza tym wspomnieć trzeba o używanych do naszej techniki zanęt zwanych potocznie metod mixami, ale o tym w dalszej części bloga.
Kulki proteinowe
Praktycznie wszyscy producenci posiadają w swojej ofercie kulki proteinowe dedykowane do method feedera. Bierze się to z niesamowitego rozwoju tej techniki wędkarskiej w ostatnich latach.
Kulki proteinowe stosowane do łowienia na method feedera możemy podzielić na 3 podstawowe rodzaje. Są one używane w zależności od sytuacji, warunków i wymagań nad wodą. Mam tutaj na myśli kulki tonące, kulki pływające oraz dumbellsy. W temacie smaków jest to już całkowicie inna sprawa. Generalnie możemy przyjąć, że znajdziemy smaki tak naprawdę na każda porę roku i takie, jakie nam się tylko wymarzą. Możemy zastosować smaki słodkie, takie jak wanilia, truskawka, morwa, miód, ananas, banan. Oprócz zapachów słodkich dużym zainteresowaniem, oraz skutecznością cieszą się kulki tzw „śmierdziele”. Tutaj spotkamy takie smaki jak wątroba, krab, ochotka, halibut, kryl, czerwony robak, czosnek czy kałamarnica. Wybór jest naprawdę przeogromny, więc z pewnością mając w torbie odpowiedni zapas, zawsze trafimy w preferencje smakowe ryb. Oprócz tego w sprzedaży są różnego rodzaju kombinacje smaków na zasadach kontrastów na przykład ananas/ryba, banan/krab itp.
Kulki tonące
Kulki tonące stosujemy w przypadku, kiedy chcemy, aby nasza przynęta spoczywała na dnie. Łowimy wtedy w miejscach, gdzie spotykamy równe i gładkie dno bez żadnej podwodnej roślinności, lub podwodnych przeszkód. Generalnie rzecz ujmując kulki tonące sprawiają wrażenie bardziej naturalnych na dnie.
Kulki pływające
Kulki pływające, potocznie zwane pop-upami, stosujemy, kiedy chcemy podnieść nasza przynętę. Dzięki zastosowaniu tej kulki, nasza przynęta jest bardziej widoczna dla ryb, dodatkowo mamy możliwość zastosowania wielu kolorów. Stosując ten rodzaj przynęty zdecydowanie podnosimy naszą skuteczność, ponieważ unosi się ona tuż nad naszym koszyczkiem. W tym przypadku również istnieje możliwość zastosowania całej gamy zapachów i smaków. Jeżeli chodzi o smaki słodkie ( dobrze sprawdzające się w lecie) dobrym produktem będzie Warmuz Baits Pop Up 10 mm Brzoskwinia. Oprócz tego, że jest to kulka pływająca, dodatkowo posiada dziurkę, dzięki której łatwiej jest nam ją zamontować na naszym zestawie. Inną słodką propozycją jest Warmuz Baits Pop Up Donald 10mm. Również, tak jak poprzednie kulki te posiadają dziurkę. Dedykowane do szybkiego łowienia na zawodach.
Dumbelsy
Jest to kolejna grupa przynęt używanych przy łowieniu na method feedera. Również w tym przypadku w sprzedaży jest cała masa smaków i zapachów.
Ciekawym przykładem, a zarazem klasycznym smakiem będzie tutaj Warmuz Baits Pop Up Dumbells 10mm- truskawka krem. Dumbellsy te mają polepszoną pływalność. W zestawie dodatkowo mamy dopalacz w pojemniczku 10 ml, dzięki któremu możemy dodatkowo wzmocnić zapach naszych przynęt.
Innym ciekawym smakiem będzie również Warmuz Baits Warm Secret Pop-Up Dumbells 10mm. Kuleczki o smaku robaków, który często sprawdza się podczas łowienia nie tylko na method feedera. Dumbellsy o średnicy 10mm, również z dopalaczem w zestawie.
Pellety do method feedera
Podobnie, jak w przypadku kulek wybór smaków, oraz kolorów jest przeogromny. Łowiąc na method feedera dobrze jest, kiedy stosujemy bardzo małe średnice pelletów. Naszym zadaniem na łowisku jest przede wszystkim wytworzenie chmury smakowo – zapachowej, a nie nasycenie ryb w łowisku. Pisałem już o tym w moich poprzednich blogach, ale jest to bardzo ważne, aby właśnie w taki sposób nęcić. Wielu wędkarzy po godzinnym sypaniu grubych frakcji pelletu dziwi się, dlaczego magle brania ustały. Łowiąc na drobny pellet, spowodujemy to, że bardzo szybko rozpuści się on w wodzie, a ryby przypłyną w obręb naszego łowiska zwabione chmurą zapachową, o której już wspomniałem. Nie mając na łowisku dużo smakowitych kąsków, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że skuszą się właśnie na naszą przynętę, która majestatycznie buja się tuż przy haczyku.
W kwestii smaków i zapachów możemy spotkać smaki, które występują samodzielnie, jak i wiele opcji różnego rodzaju mieszanek. Mieszanki z reguły są bardziej uniwersalne, ponieważ potrafią skutecznie zwabić ryby, które niekoniecznie przypłynęłyby w przypadku zapachu jednolitego. Oprócz miksu zapachów w mieszankach często spotykamy również różne średnice. I to akurat jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jesteśmy nad wodą bardziej uniwersalni i mamy możliwość dłuższego przytrzymania ryb w łowisku. Ale tak jak pisałem wcześniej. Nie możemy przenęcić łowiska.
Doskonałym produktem, dedykowanym specjalnie do metody jest produkt od marki Rk Baits, a mianowicie RK Baits Szursztroming 2mm, 10kg. Pellet w 10 kilogramowym worku, dzięki czemu mamy gwarancję, że z pewnością nie zabraknie nam go nawet przy częstym „ładowaniu” do wody naszych koszyczków zanętowych. Smak tego pelletu jest flagowym produktem RK Baits. W jego skład wchodzi ekstrakt z kiszonego szwedzkiego śledzia, który ryby szczególnie sobie upodobały. Skuteczność tego pelletu podnosi również duża zawartość białka ( 25%), oraz aminokwasów. Dodatkowo w jego skład wchodzą mączki rybne, roślinne, oraz ziarna. Doskonały zarówno na krótkie, jak i długie łowienie. Rozmiar 2 milimetry to z kolei gwarancja szybkiej pracy w łowisku.
Jeżeli chodzi o mieszanki pelletów do method feedera, świetną mieszankę ma w swojej ofercie Massive Baits. Mam na myśli produkt Massive Baits Vario Mixed Pellets 1,5-3mm. Mieszanka pelletów w zgrabnym i gustownym 3 kilogramowym wiaderku. Pellet o średnicach od 1.5mm do 3mm, dzięki czemu umożliwia różny stopień rozpuszczania i wabienia ryb. W tym przypadku mamy też mieszankę różnych smaków, dzięki czemu mamy pewność, że z pewnością jakiś smak trafi w gusta ryb.
Metod Mixy
Metod mixy to mieszanki sypkie, które doskonale wabią ryby i szybko uwalniają zawarte w nich składniki. Również w tym przypadku mamy całą masę smaków, oraz zapachów. Jest to zanęta sypka, która również potrafi zawierać drobinki ziaren, na przykład kukurydzy. Bardzo bogatą ofertę jeżeli chodzi o stick mixy ma marka Warmuz Baits, oraz Massive Baits. Jednym z ciekawszych produktów jest Donald Method Feeder & PVA Mix 3 kg. Produkt szczególnie dedykowany do łowienia na zawodach. Uniwersalność tej mieszanki powoduje to, że może być ona również stosowana do łowienia karpiowego za pomocą woreczków PVA. Kolejnym doskonałym produktem, jeżeli omawiamy temat stick mixów będzie cała gama produktów od Polskiej marki Massive Baits. Mam tutaj na myśli Stick Mix Strawberry Bergamotta. W skład tego mixu wchodzi m.in. mączka LT 94, mączki rybne, krylowe, rakowe, biszkopty, mączki z orzechów. Niezwykle bogata mieszanka, która niejednokrotnie udowadniała swoją skuteczność.
Łowiąc na method feedera nie bójcie się bawić kolorami i smakami. Pamiętajcie jednak o tym, aby nie przenęcić łowiska.
Mam nadzieję, że dzięki dobrze dobranej zanęcie, lub przynęcie złowicie wiele pięknych ryb.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz