- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 1673 odwiedzin
- 0 komentarzy
Łódka zanętowa zbędny wydatek, czy konieczność?
W dzisiejszym blogu zajmiemy się tematem łódek zdalnie sterowanych. Na co należy zwrócić uwagę, czym się kierować i czy w ogóle jest łódka jest potrzebna? Decyzja o zakupie łódki zdalnie sterowanej musi być bardzo dobrze przemyślana. Wiąże się to z kosztami jej zakupu ( ceny łódek dochodzą nawet do ponad 10 tys. zł) Jest to o tyle ważne, że zaczynając przygodę z wędkarstwem, nie musimy od razu zaopatrywać się w tego rodzaju sprzęt. Najpierw należy posiąść podstawową wiedzę w zakresie danej dziedziny i techniki połowu. Łódkę generalnie najlepiej kupić w momencie posiadania już odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy. Co do zakupu łódki to przede wszystkim należy odpowiedzieć sonie na pytanie na jakim zbiorniku łowię. Jeżeli łowimy na małych zbiornikach i nie mamy zamiarów łowić na większych wodach zakup łódki nie jest nam potrzebny. Zamiast łódki zanętowej trzeba wykorzystać metody nęcenia bez jej użycia. I tutaj możemy zastosować rurę wyrzutową, rakietę, worek PVA. Łowiąc natomiast na większych wodach, lub łowiąc w różnych miejscach i wywożąc na duże odległości łódka jest niezbędna. Oczywiście można zamiast łódki użyć pontonu, natomiast nie ulega wątpliwości, że łódka to niesamowita wygoda.
Czym należy się kierować wybierająć łódkę zanętową?
Jest kilka czynników, które maja wpływ na cenę łódki, oraz jej praktyczne użycie.
GPS i Echosonda - mamy możliwość zakupu łódki z echosondą i GPS-EM lub bez. Osobiście uważam, że z zakupem łódki warto poczekać nawet rok lub dwa a zakupić z tymi urządzeniami. Daje to nam możliwość zaznaczania miejsca nęcenia oraz zapisywania punktów GPS, dzięki którym łódka zawsze wyjedzie w to miejsce w które chcemy. Oprócz tego możemy zapisywać punkty, dzięki czemu będąc na danym łowisku po raz kolejny nie musimy sądować, ponieważ punkty GPS są zapisane w pamięci. Pomijając fakt, że echosonda pokaże ukształtowania dna, rodzaj dna oraz ryby, co pozwoli nam na zlokalizowanie swojej miejscówki.
Zasięg - im dalszy tym lepszy. oczywiście wielkość zasięgu przekłada się bezpośrednio na cenę.
Ładowność - ilość zanęty, którą możemy włożyć do łódki jednorazowo przy 1 wyjeździe. Im większa tym lepiej.
Ilość komór - przy łódkach dwukomorowych mamy możliwość wywozu 2 zestawów jednocześnie.
Rodzaj i żywotność akumulatorów - ważny aspekt z punktu widzenia praktyczności. Najbardziej popularne sa akumulatory litowo-jonowe a długość ich pracy określa się w mAh - miniamperogodziny. Im wskaźnik mAh jest wyższy tym akumulator pracuje dłużej.
Obudowa - najbardziej popularną wersja obudowy jest tworzywo ABS. Oczywiście im twardsze tym łódka jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne, oraz uderzenie o wodne przeszkody podczas użytkowania.
Układ napędowy - również ważna kwestia w celu oceny żywotności urządzenia, prędkości płynięcia itd.
Generalnie przy zakupie łódki należy kierować sie zasadą, o której pisałem na początku i przede wszystkim ( wiem z doświadczenia) nie należy zaopatrywać się w ten sprzęt na huraaa. Mi to zajęło 5 lat:) I pamiętajcie kochani. Czasami tak jak w każdym przypadku sprzętu wędkarskiego lepiej dopłacić kilka, kilkaset złotych i mieć w tej różnicy zagwarantowany sprzęt dużo lepszy i bardziej wydajny.
Przed zakupem łódki czytajcie dokladnie, porównujcie, czytajcie opinie, ponieważ łódka to nie jest tania rzecz.
Dobrze dobrana łódka gwarantuje wiele radości nad wodą.
Pozdrawiamy Was:)
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz