- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 756 odwiedzin
- 0 komentarzy
Kołowrotki karpiowe
Kołowrotki są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej technice wędkarskiej, również karpiowej. Bierze się to z tego, że to głównie dzięki nim i przy ich pomocy przebiega proces holowania i oddawania rzutów, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność łowienia. Dlatego są one elementem, na którym absolutnie nie należy oszczędzać. W dzisiejszym blogu dokonamy krótkiego przeglądu kołowrotków karpiowych pod kątem ich przeznaczenia i właściwości. Istnieje wiele rodzajów kołowrotków karpiowych, a ich wybór zależy od preferencji i stylu wędkowania każdego wędkarza. Skupię się więc na tych najbardziej popularnych. Najważniejszymi rzeczami, na które należy zwrócić uwagę są takie parametry jak materiały, pojemność szpuli ilość łożysk, rodzaj hamulca. Są to najważniejsze czynniki, na które należy zwracać uwagę.
Kołowrotki bez wolnego biegu
W kołowrotkach karpiowych bez wolnego biegu za siłę oporu odpowiedzialny jest przede wszystkim przedni hamulec, który często zwany jest jako system Qiuck Drag. Jak każdy rodzaj sprzętu posiadają one swoich zwolenników, jak również przeciwników. Cała zasada polega na tym, że w momencie brania należy jak najszybciej unieruchomić szpulę główną i w tym momencie całą masę i wszystkie siły przejmuje hamulec przedni. Jako zaletę należy uznać, że do pełnej blokady hamulca czasami wystarczy jeden obrót korbki hamulca do całkowitej blokady. Bez wątpienia jest to duże udogodnienie, dzięki czemu nie musimy kręcić hamulcem podczas holu w nieskończoność. Oprócz tego, tak jak w przypadku wszystkich innych kołowrotków takie rzeczy, jak odpowiednia ilość łożysk i dobrej jakości materiały, z których dany kołowrotek jest wykonany to absolutne minimum. Niewątpliwą zaleta kołowrotków bez wolnego biegu jest fakt, że są one dużo lżejsze w porównaniu z tymi, które ten mechanizm posiadają. Jednym z takich kołowrotków jest Dam Quick SLS 7000 FD 6+1BB.
Jest to kołowrotek, który bez wątpienia poradzi sobie w każdych warunkach. Jego waga to 772 gramy. Kołowrotek jest w rozmiarze 7000 i posiada 7 łożysk. Pojemność szpuli w tym modelu wynosi 400m/0,35 mm. Posiada przełożenie 4.3:1 i przedni mocny hamulec. W kołowrotku zastosowano wolną oscylacja szpuli co zapewnia idealne układanie się żyłki na szpuli. Dzięki podwójnie uszczelnionemu hamulcowi nie grozi dostanie się do kołowrotka kurzy, czy pyłu. Drewniana, składana rączka dodaje dodatkowego ładnego wyglądu. Dzięki specjalnemu markerowi nawijając żyłkę, lub plecionkę widać, kiedy szpula jest pełna. Korpus i rotor wykonany z grafitu, co znacznie zwiększa odporność na uszkodzenia i wzmacnia całą konstrukcję. Dzięki klipsom na szpuli istnieje możliwość oddawania celnych rzutów w punkt.
Kołowrotki z wolnym biegiem szpuli
Kołowrotki z wolnym biegiem z pewnością są cięższe od tych, które nie posiadają tego mechanizmu. Dlatego właśnie często ten argument, którym jest właśnie waga podawany jest jako główna wada kołowrotków wyposażonych w wolny bieg. Ja jednak z własnego doświadczenia wiem, że często wolny bieg po prostu ratuje zasiadkę, a na pewno w przeciągu całego sezonu pozwala na złowienie kilku sztuk więcej, niż w przypadku, kiedy posiadalibyśmy kołowrotki bez wolnego biegu. Szczegółowy mechanizm działania wolnego biegu jest opisany w jednym z poprzednich blogów. Jeżeli chcecie bliżej zapoznać się z dokładną zasadą jego działania blog znajdziecie tutaj. Jednym z kołowrotków, które nie są wyposażone w wolny bieg jest Okuma Dynadrag Daxp 6000 BF 3+1 BB.
Jego waga to 430 gramy, a ilość łożysk wynosi 4. Kołowrotek posiada pojemność szpuli 420m/ 0,25 mm. Oprócz tego zastosowano w nim przełożenie 4.5:1, przedni hamulec i nawój, który wynosi 80 cm. Siła hamulca w tym modelu to 12 kg. Kołowrotek posiada grafitowy korpus, który jednocześnie jest odporny na korozję. Szpula w tym modelu jest wycinana z aluminium, a rotor wykonany jest z grafitu. Kołowrotek również posiada klips, który umożliwia punktowe oddawanie celnych rzutów. Całość uzupełnia łożyskowa rolka kabłąka i rotor, który jest wyważany cyfrowo.
Kołowrotki do dalekich rzutów
W przypadku kołowrotków do dalekich rzutów możemy spotkać się zarówno z kołowrotkami z wolnym biegiem, jak również z kołowrotkami bez wolnego biegu. W tych modelach najważniejsza jest jednak odpowiednio wyprofilowana szpula, której budowa pozwala na szybsze wysnuwanie się żyłki z kołowrotka. Dzięki temu jesteśmy w stanie oddawać ekstremalnie dalekie rzuty. W tym przypadku nie bez znaczenia są inne czynniki, które wpływają na odległość rzutu, takie jak odpowiednio dobrane wędzisko( długość 3,90m, pierwsza przelotka 50 mm). Jednym z modeli, które są przeznaczone do dalekich rzutów jest kołowrotek Okuma 8K 14000 FD 5+1 BB.
Jest to ważący 750 gramów kołowrotek karpiowy z wolną oscylacja szpuli, dedykowany do dalekich rzutów. Kołowrotek posiada 6 łożysk i pojemność szpuli 550m/0,35 mm. Taka pojemność szpuli pozwala na komfortowe łowienie, bez względu na odległość na którą chcemy posłać nasze zestawy. Kołowrotek posiada przełożenie 4.7:1, nawój, który wynosi 108 cm i hamulec o sile 18 kg. W kołowrotku tym można liczyć na najwyższą precyzję w nawijaniu żyłki, dzięki ślimakowej przekładni o bardzo wolnej oscylacji. Całość dopełnia doskonały stosunek ceny do jakości.
Mam nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom będziecie mogli wybrać odpowiadające Wam kołowrotki karpiowe, które pozwolą wyholować wiele pięknych ryb.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz