Jak zrobić zdjęcie z rybą?





Przed wieloma latami wędkarze, którzy chcieli mieć pamiątkę z wędkarskiego wyjazdu po prostu zabijali ryby, a ich głowę umieszczali na widocznym miejscu w swoich domach. Wyglądało to podobnie, jak trofea myśliwskie. I chociaż zwyczaj ten przetrwał do dziś, nie jest on już tak bardzo popularny jak kiedyś. Wszystko dzięki technologii, oraz zmieniającej się wędkarskiej mentalności. Coraz więcej wędkarzy jako swoje trofea nie traktuje ryby, a zdjęcie, które sobie z nią zrobi. To jest trofeum, które służy nam za najcenniejszą pamiątkę. Takie postępowanie zasługuje na pochwałę, ponieważ przede wszystkim zwracamy rybom wolność, a to wszystko ma wpływ na rybostan naszych wód.  Oprócz tego powstały szeroko rozumiane social media, kanały tematyczne, czy portale wędkarskie. Przede wszystkim znacznie wzrosła liczba wędkarzy łowiących no kill. Zmiana postrzegania przez wędkarzy posiadania swego rodzaju pamiątek wędkarskich z wyjazdów, ściśle wiąże się z rozwojem technologii sprzętowej w zakresie szeroko rozumianego sprzętu.

Mam tutaj na myśli ewolucję naszych osobistych telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych itd… W chwili obecnej dowolnym smartfonem możemy tak naprawdę nakręcić materiał filmowy z wyjazdu, który będzie naprawdę wysokiej jakości. Dlatego w dzisiejszym blogu zajmiemy się tematem, który często jest poruszany, szczególnie na początku sezonu. Omówimy zagadnienia związane z wykonaniem prawidłowego zdjęcia z rybą nad wodą.





Etyka

W aspekcie etyki należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze zdrowie i kondycję ryb, aby chęć zrobienia fajnego zdjęcia nie przysłoniła nam troski o ich kondycje i zdrowie. Pamiętajmy o tym, że ryba nie powinna mieć kontaktu z podłożem, ponieważ może to uszkodzić jej skórę, a tym samym obniżyć odporność. Wiele razy sam osobiście spotkałem się z sytuacją, kiedy wędkarz tuż po złowieniu ryby rzucał ją na ziemię i robił zdjęcie. Stanowczo nie popieram takiego zachowania. Patrząc z innej strony na zdjęciu ryba wyjęta z wody ( po odpoczynku w worku do przechowywania), wygląda zdecydowanie inaczej, niż ubrudzona piachem, czy liśćmi. Jeżeli łowimy drapieżniki do momentu przygotowania naszego sprzętu ryba może przebywać w podbieraku. Musimy tylko pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć go przed jej wypadnięciem. Pamiętajmy również o tym, że nie wszystkie ryby znoszą sesje zdjęciowe tak samo. Warto pamiętać o tym aby maksymalnie skrócić czas wykonywania zdjęć, kiedy naszym okazem jest amur, lub jesiotr. Ryby te należy jak najszybciej wypuścić z powrotem do wody. Nie bez znaczenia jest też pora roku. Przyjęte jest, aby sesje zdjęciowe wykonywane w upalne dni trwały jak najkrócej. 









Czas

Pamiętajmy, aby maksymalnie zoptymalizować czas, który mija od momentu złowienia ryby do wykonania zdjęcia z naszą zdobyczą. I o ile w przypadku wędkarzy karpiowych ryby  mogą do tego czasu przebywać w worku wędkarskim, a my spokojnie przygotowywać sprzęt do wykonania zdjęć, o tyle w innych technikach może to wyglądać inaczej. Niedopuszczalną jest sytuacja, w której po złowieniu ryby skacze nam ona w łódce, a my w tym czasie szukamy sprzętu do wykonania zdjęć. 





Podstawowe zasady techniczne

W tym fragmencie zwrócę uwagę na kilka ważnych aspektów technicznych, które z powodzeniem może wykorzystać każdy wędkarz w celu poprawienia jakości swoich zdjęć.





Kadrowanie

Kadrowanie stosuje się w celu obróbki zdjęć, abyśmy nie wykonywali zdjęć, na których cześć obrazu jest ucięta. Takie zdjęcia od razu są do wyrzucenia. Pamiętajmy o prawidłowym skadrowaniu naszego sprzętu, aby uniknąć takich sytuacji.





Odpowiedni plan

Pamiętajmy, aby wykonując zdjęcia zadbać o odpowiednie tło. Zdjęcie wykonane na tle jeziora wygląda zdecydowanie inaczej, niż fotografia, gdzie w tle mamy całą masę wędkarskiego sprzętu, ludzi, brzydki teren. Takie zdjęcie nie wygląda atrakcyjnie.






Nigdy pod słońce

O ile mamy możliwość przechowania ryby, pamiętajmy o tym, że najlepszą porą do wykonywania zdjęć jest czas przed zachodem słońca, lub tuż po jego wschodzie. Nigdy nie możemy wykonywać zdjęć pod słońce, ponieważ nie będą one czytelne. Wybór pory dnia zależy od planu i warunków atmosferycznych.






Jak trzymać rybę

Jest to niezwykle ważne zagadnienie, szczególnie podczas łowienia ryb technika karpiową, czy feederową. Idealna sytuacją jest taka, w której mamy możliwość wykonania rybie zdjęć będąc w wodzie. Mamy wtedy gwarancję, że tak naprawdę nawet jak wyślizgnie się z naszych rąk nic jej nie grozi. W przypadku, kiedy fotografujemy rybę nad matą pamiętać należy o tym, aby była ona wcześniej polana wodą. Dzięki temu jej skóra nie będzie wysuszona i będzie lepiej prezentowała się na zdjęciu. Pamiętajmy również o naszych dłoniach. W przypadku płetw piersiowych trzymanej ryby, nasze palce powinny być umieszczone pomiędzy płetwą. Jeżeli w tym miejscu będziemy trzymać rybę „pełną” dłonią, wówczas możemy uszkodzić jej płetwy piersiowe. Ta sama reguła obowiązuje w przypadku płetw odbytowych. Absolutnie nie możemy wkładać palców w skrzela ryby, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem.











Jak ustawić rybę

Przede wszystkim należy pamiętać, aby wykonywać zdjęcia z jak najbliższej odległości. Da to lepszy efekt wyeksponowania naszego okazu. W przypadku takich gatunków jak szczupak, sandacz, brzana, płoć, lub kleń, najlepsze zdjęcia uzyskamy, kiedy rybę ustawimy pod kątem 45° w stosunku do obiektywu. Leszcz lub okoń najlepiej prezentują się bokiem. Pamiętajmy, aby jak najlepiej wyeksponować atuty danego gatunku. W przypadku szczupaka będzie to pysk, karpia masa jego ciała, okonia piękna płetwa grzbietowa.





Narzędzia do obróbki zdjęć

Szczególnie polecam takie rozwiązania. Nie jestem zwolennikiem wysyłania zdjęć „na gorąco”. Zawsze po powrocie z wyjazdu warto obrobić nasze zdjęcia w odpowiednich programach i aplikacjach, szczególnie, że jest bardzo dużo darmowych programów, które służą do tego celu. Po takiej obróbce nasze zdjęcie wrzucone do „sieci” wygląda zupełnie inaczej. Również w naszych smartfonach istnieje wiele różnego rodzaju nakładek i filtrów, które znacznie poprawiają jakość wykonywanych zdjęć. Warto się z nimi zapoznać przed wyprawą wędkarską i odpowiednio ustawić swój telefon.





Sprzęt do zdjęć nad wodą




Smartfony

Oczywiście nie mam tutaj na myśli tego, żebyśmy zakupili telefon specjalnie do wykonywania zdjęć z rybami. Chodzi oczywiście o telefony, których używamy na co dzień. Warto natomiast będąc wędkarzem przy kupnie telefonu zwrócić uwagę na jego aparat fotograficzny. Większość smartfonów jest w stanie wykonać zdjęcia o zadowalającej jakości, dzięki szerokiemu kątowi widzenia i różnych innych wbudowanych rozwiązaniach. Ważne w tym przypadku są takie parametry jak ilość pikseli w aparacie, oraz ustawienia i rozwiązania, jakie dany aparat w telefonie posiada. Dobrze, kiedy mamy do czynienia z podwójnym, lub potrójnym aparatem. Wówczas jesteśmy w stanie wykonywać zdjęcia, na których możemy zastosować efekt rozmytego tła. Cała uwaga w tym przypadku skupia się na obiekcie fotografowanym czyli wędkarzu i rybie. Takie zdjęcia są naprawdę piękne.

Oprócz standardowych urządzeń takich jak telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, pamiętajmy o tym, że istnieje szereg urządzeń, które optymalizują i ułatwiają nam wykonywanie zdjęć. 






Statywy na smartfona

Statywy na smartfona znacznie ułatwiają nam wykonywanie zdjęć. Co istotne statyw możemy ustawić na samym rozpoczęciu naszego wędkowania, co jest niezwykle ważne. Ja sam osobiście zawsze po wywiezieniu moich zestawów od razu przystępuję do szukania odpowiedniego miejsca do ważenia ryb i wykonywania zdjęć. Miejsca te muszą mieć odpowiednie tło tak, aby upamiętnić na zdjęciu piękne okoliczności przyrody. Oprócz tego mogę w tym czasie kucnąć przy macie karpiowej i wykonać kilka próbek „na sucho”, dzięki czemu jestem w stanie prawidłowo ustawić statyw na mój telefon. Potem, kiedy łowimy nasze okazy wystarczy tylko włożyć telefon do statywu i robić zdjęcia, ponieważ odległość i tło mamy już ustawione. Wszystkim wędkarzom gruntowym doradzam takie rozwiązania. Nie róbmy zdjęć na byle jakim tle. Szukajmy miejsc wyjątkowych. Na rynku bez problemu możemy znaleźć statywy małe i poręczne, jak również większe i dłuższe. Przede wszystkim ważne jest to, że w przypadku statywów dzięki regulowanym ustawieniom możemy je umieścić na każdym podłożu bez względu na nierówności.












Statywy na aparat fotograficzny

Jest to swego rodzaju alternatywa wobec statywów na telefony komórkowe. Jednak z racji parametrów aparatów fotograficznych są one stworzone do robienia zdjęć i nagrywania materiałów profesjonalnych. Posiadają wiele przydatnych funkcji, dzięki czemu nasze zdjęcia tak naprawdę możemy wykonywać pod wieloma kątami. 















Gimbale

Na rynku sprzętu elektrycznego spotkać możemy również tak zwane gimbale. Mogą one być używane zarówno przy użyciu smartfonów, jak i aparatów fotograficznych. Ich główną zaletą jest to, że przede wszystkim pozwalają na wykonywanie ujęć filmowych w ruchu dzięki stabilizacji obrazu. Zdjęcia natomiast w tym przypadku możemy wykonywać pod wieloma kątami w bardzo wygodny sposób bez konieczności zmieniania miejsca i przenoszenia sprzętu tak, jak ma to miejsce w przypadku statywów standardowych. Oczywiście wybór urządzeń i modeli, sprzętu do wykonywania zdjęć jest na tyle obszerny, że jest to z pewnością temat na oddzielnego bloga. Jednak w temacie sprzętu pamiętajmy że wybór rozwiązań i asortyment jest naprawdę ogromny ja natomiast opisałem po krótce tylko te najbardziej popularne.











Mam nadzieję, że przybliżyłem naszym czytelnikom zagadnienia związane z wykonywaniem zdjęć, dzięki czemu zdecydowanie poprawią on jakość swoich wędkarskich pamiątek.

Łukasz Bednarczyk

Wielka Ryba

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.