- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 415 odwiedzin
- 0 komentarzy
Dziś dowiemy się, jak skutecznie złowić okonia.
Ten mały drapieżnik występuje dość pospolicie prawie we wszystkich rodzajach zbiorników wodnych.
Z racji braku okresu ochronnego okoń może być łowiony cały rok, natomiast najlepszym okresem do połowu tego gatunku jest wczesna i późna jesień.
Łowiąc te ryby trzeba obławiać okolice trzcin, zarośli, podwodnych górek, które okonie uwielbiają, z racji przebywania tam drobnej ryby. Warto nadmienić, że okonie możemy łowić na spinning, feeder, oraz spławik. Oczywiście jest to wybór indywidualny. Używamy lekkich wędzisk, żyłek o średnicy od 0.16 do 0.20 mm haczyki od 8 do 12.
Co istotne łowiąc okonie należy zwrócić uwagę na pogodę oraz jakość wody i tak. Przy dobrej widoczności okonie dobrze atakują w kolory zielone, przynęty o ciemnych kolorach w różnych odcieniach. Kolory jaskrawe stosujemy w przypadku wody o słabej widoczności, które dzięki swojej barwie są w stanie odróżnić się w wodzie.
Oczywiście jeżeli chodzi o rodzaje przynęt stosujemy gumki, wachadłówki, obrotówki i inne przynęty dedykowane do okonia oczywiście o małych rozmiarach, a ich kolory dostosowujemy do warunków nad wodą.
Rzucając na okonie warto szukać drobnej ryby, ponieważ jest ona naturalnym pokarmem tych drapieżników i okonie w miejscu żerowania drobnicy przebywają nieustannie.
Jeżeli chodzi o okres zimowy, okoni należy szukać w miejscach gdzie brały we wcześniejszych porach roku, stosując blaszki do 5 cm.
Ważne jest, że ten agresywny drapieżnik potrafi również uderzyć w naturalne przynęty - na przykład czerwone robaki, co daje szczególna frajdę przy łowieniu na spławik.
W kolejnym bloku opiszę konkretne zestawy na okonie, jak są zbudowane, oraz kiedy stosować.
Z pewnością okonie są jednymi z najpiękniej ubarwionymi rybami występującymi w naszych wodach.
Komentarze (0)
Nowy komentarz