- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 1132 odwiedzin
- 0 komentarzy
Czeburaszka
W dzisiejszym blogu słów kilka o rzeczy, która być może na co dzień jest mało zauważalna, natomiast jeżeli bierzemy pod uwagę branżę wędkarską a segment spinningowy szczególnie, odegrała ona dość istotną rolę w wędkarstwie spinningowym. W obecnych czasach jest to podstawowy element wyposażenia każdego spinningisty, chociaż kilkadziesiąt lat temu nikt o niej nie słyszał.
Mowa oczywiście o czeburaszce. Zacznijmy od tego czym ona w ogóle jest.
Czym jest czeburaszka
Czeburaszka przede wszystkim stanowi alternatywę dla klasycznej główki jigowej, natomiast podstawowa różnica polega na tym, że nie jest ona na stałe połączona z kotwicą, czy hakiem, co zdecydowanie podnosi jej uniwersalność i daje dodatkowe możliwości, chociażby poprzez umożliwienie szybkiej wymiany haka, czy przynęty. Czeburaszka to nic innego jak ołowiany ciężarek o kształcie kuli, stosowany do zbrojenia przynęt spinningowych. W swojej konstrukcji ma wyżłobione wgłębienie, w które możemy umieścić agrafkę. Oprócz tego w jej skład wchodzi oczko, do którego dowiązujemy żyłkę lub plecionkę. Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, że czeburaszka w całkowicie inny sposób pozwala nam na prezentację naszej przynęty. Działa ona zupełnie inaczej niż główka jigowa. Stąd właśnie wynika jej niesamowita skuteczność w niektórych sytuacjach nad wodą. Szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z łowieniem na boczny trok.
Pośród produktów oferowanych w sprzedaży przez sklepy wędkarskie, możemy spotkać czeburaszki wykonane z wolframu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wolfram jest dużo twardszy od ołowiu, dzięki czemu dużo lepiej przekazuje sygnały z dna do dolnika wędziska. Dzięki temu możemy stwierdzić, że czeburaszki wykonane z wolframu lepiej przekazują drgania, natomiast ich jedyną wadą jest to, że są droższe od standardowych.
Czeburaszka a haki offsetowe
Jest to kolejny argument do stosowania czeburaszek. Dają nam one po prostu więcej możliwości łowienia. Haki offsetowe są to specjalne haki służące łowieniu w celu uniknięcia zaczepów w postaci podwodnej roślinności i innych przeszkód. Haki te są dedykowane do specjalnych przynęt, które w swojej konstrukcji mają wyżłobienie, w które wkładamy grot haka. I to właśnie takie haki w połączeniu z czeburaszką podnoszą zdecydowanie skuteczność zacięcia ryby. Ważną rzeczą, na ktorą należy zwrócić uwagę jest jakość zapięcia agrafki. Bierze się to z tego, że błędnie, lub niedokładnie zapięta agrafka może być przyczyną utraty zestawu lub ryby. Dobrym wyborem co do haków offsetowych są modele z całej serii Mikado Jaws, a w szczególności Mikado Jaws Gig Offset 5/0.
Uniwersalność czeburaszki
Oprócz możliwości stosowania haków offsetowych, nasza przynęta uzbrojona w czeburaszkę dzięki przegubowemu połączeniu posiada pod wodą większy zakres ruchów . Taka przynęta połączona z czeburaszką opadając na dno ma możliwość poruszania się pod wodą w każdej niemal płaszczyźnie. Poza tym w przypadku słabych brań, dzięki czeburaszce możemy znacząco zwiększyć skuteczność zacięć. Bierze się to z tego, że w przypadku zbrojenia standardową główką jogową ryby są w stanie wyczuć to obciążenie. W przypadku czeburaszki nasza przynęta jest dla ryb bardziej naturalna. Inaczej również wygląda sam hol, ponieważ jest on bardziej pewny. Dzięki konstrukcji naszego zestawu przynęta po pierwsze jest dla ryb bardziej interesująca, a po drugie swobodnie podnosi się i opada na dno. Dzięki zastosowaniu czeburaszki możemy również bardzo szybko reagować na wymogi wody nad którą łowimy. Mam tutaj na myśli szybką zmianę obciążenia. Robimy to w bardzo prosty sposób poprzez otwarcie agrafki i szybką wymianę obciążenia. Dzięki tej możliwości zawsze reagujemy na bieżąco na to, co dzieje się na wodzie. Kolejnym argumentem wskazującym na uniwersalność czeburaszki jest fakt, że możemy jej używać łowiąc na błystki i woblery. W przedmiocie łowienia na woblery należy jedynie lekko zmodyfikować mocowanie używając przyponu fluorocarbonowego. W ofercie sklepów wędkarskich mamy możliwość wyboru czeburaszek, nie tylko pod kątem wagi, ale również kolorystyki. Daje to również kolejne możliwości łowienia i zabawy kolorami. Oprócz tego czeburaszkę spokojnie możemy stosować przez cały rok. Dobrym wyborem jeżeli chodzi o czeburaszki będą takie produkty jak cała seria Jaws od Mikado. Mam tutaj na myśli model Mikado Jaws 3 gram. Oczywiście mamy tutaj możliwość wyboru różnej gramatury. Możemy również zakupić czeburaszki w zestawach, które dają nam więcej możliwości nad wodą. Dobrym wyborem tutaj będzie propozycja od Mikado, a mianowicie model Mikado Cheburaszka Wolframowa 0.75/1.5/2/2.5/3.0 g.
Prowadzenie przynęty
Przy zastosowaniu czeburaszki, nasz zestaw możemy prowadzić tak naprawdę na różne sposoby. Do łowienia na małych głębokościach należy używać czeburaszek o gramaturze do 2 gram. Należy pozwolić opaść przynęcie na dno, a następnie delikatnie napiąć linkę i podnosić przynętę z dna. Łowiąc w czeburaszki uzbrojone w haki offsetowe obławiamy w szczególności miejsca gęsto porośnięte, oraz okolice podwodnych zawad. Dzięki konstrukcji zestawu ryzyko zaczepu jest niewielkie, a wiadomo, że w takich miejscach przebywają konkretne drapieżniki.
Jeżeli łowimy bliżej dna, oczywistym jest fakt, że musimy używać nieco cięższej czeburaszki. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza przynęta penetruje wodę tuz nad dnem.
Nie bójcie się używać czeburaszek i bawcie się kolorami i gramaturami. Da to z pewnością Wam wiele pięknych ryb.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz