Sposoby na suma cz.4 Podstawy łowienia z gruntu.
Łowienie suma z gruntu, to podstawowa i klasyczna metoda połowu sumów. Przypuszczalnie powstała jako pierwsza. Jedną z najważniejszych kwestii jest oprócz miejsca łowienia, odpowiedni wybór nabrzeża. Należy pamiętać o tym, aby nabrzeże nie było pokryte żadnymi powalonymi drzewami i innymi przeszkodami uniemożliwiającymi spokojny i bezpieczny hol.
Dobór sprzętu:
Wędzisko:
Zaleca się stosowanie mocnych wędzisk ( do 300) gram wyrzutu. Przed zakupem polecamy odwiedziny w sklepie wędkarskim oraz sprawdzenie, jak kij " leży" w dłoni.
Plecionka:
Zasada prosta. Im więcej zwojów tym plecionka mocniejsza. warto wiedzieć, że można zastosować plecionki fluo, które są bardziej widoczne w wodzie, dzięki czemu podczas holu mamy większą kontrolę nad rybą ( widzimy gdzie plecionka wchodzi do wody), poza tym plecionki fluo są lepiej widoczne w nocy.
Kołowrotek:
Moc i jeszcze raz moc. Przy zakupie kołowrotka warto pamiętać o jednej zasadzie. Im więcej łożysk tym lepiej i płynniej kołowrotek pracuje. Pamiętać również trzeba o nawoju żyłki. Kołowrotki sumowe powinny mieścić ok 300 metrów linki 0,35, 0,40mm. I co chyba najważniejsze. Mocny i niezawodny hamulec. To podstawa.
Haki i kotwice:
Co do haków i kotwic oczywiście jest to uzależnione od znajomości wody, oraz wielkości ryb, na które się nastawiamy. Przyjmuje się, że przedział rozmiarów to od 1/0 do 6/0. Pamiętać należy, że wielkość haka, czy kotwicy zawsze dostosowujemy do wielkości przynęty a nie do wielkości ryb żyjących na odcinku, na którym łowimy.
Przypon:
Długość optymalnego przyponu przy metodzie gruntowej to od 30 do 100 cm, a średnica żyłki to ok 0,35 mm. Ważne, żeby była zbudowana z mocnego fluorocarbonu lub za przypon może służyć plecionka sumowa. Przypony z kevlaru lub innego tworzywa metalowego nie sprawdzają się, z racji możliwości wyrządzenia rybom krzywdy.
Hol:
Ważne. Nawet bardzo ważne. Szczególnie dla wędkarzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z sumami, lub przechodzą z innej techniki ( np. karpiarze) W momencie brania suma należy holować siłowo. Co nie znaczy, że za wszelką cenę. Najważniejsze tutaj jest to, żeby nie pozwolić sumowi uciec w nurt. Powtrzymać go w pierwszej fazie holu.
W kolejnym blogu omówimy gruntową metodę połowu suma na tzw " zrywkę"
Połamania:)
Wielka Ryba
www.wielkaryba.pl
Komentarze (0)
Nowy komentarz