Woblery



Woblery to podstawowy element wyposażenia każdego spinningisty. W dzisiejszym blogu na kilku przykładach omówię i pokażę podstawowe rodzaje woblerów, dostępnym na rynku wędkarskim. Ostatnimi laty, podobnie, jak w każdej innej technice wędkarskiej, również w spinningu mamy do czynienia z ogromnym rozwojem sprzętu, technik i technologii. Woblery również przeszły wielką rewolucję zarówno pod kątem ich kolorów, jak i budowy. W woblerach, bez względu na to, na jaki gatunek ryb są przeznaczone, najważniejszą rolę odgrywa jakość materiałów, odwzorowanie kolorów i maksymalne upodobanie wizualne do ryb będących naturalnym pokarmem drapieżników. Pierwsze pytanie, które nasuwa się od razy to, co to w zasadzie jest wobler?.



Co to jest wobler i kiedy powstał?

Sama nazwa wobler pochodzi od angielskiego „the wobble” co znaczy „telepać”. Pierwsze woblery powstały w Ameryce Południowej, gdzie Indianie na sznurkach za łodzią ciągnęli kawałki drewna, które imitowały małe ryby.  Były one całkowicie produkowane ręcznie i specjalnie profilowane pod kątem łowności. Niektóre źródła podają, że woblery są jedną z najstarszych przynęt wędkarskich. Wraz z upływem czasu, woblery zmieniały swój wygląd i uzyskiwały nowe rozwiązania, jak na przykład stery, które są stosowane do dziś i pomagają uzyskać żądaną głębokość. Tak naprawdę, dzięki woblerom wędkarze mogą polować praktycznie na każdy gatunek drapieżnika. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób wobler „pracuje”, czyli porusza się w wodzie. Doskonale imituje on zachowanie prawdziwej, żywej przynęty, co oczywiście zwiększa skuteczność wędkowania. Dobór woblera musi uwzględniać jego budowę, rozmiary, a także ułożenie steru – wszystko to pozwala dostosować produkt do konkretnej metody połowy i rodzaju ryb. Pierwszy wobler wykonany ręcznie powstał w 1898 roku, a wykonał go James Heddon, amerykański pszczelarz. Jego woblery były pierwowzorem wszystkich późniejszych przynęt, szczególnie na rynku amerykańskim.

Tak, jak w przypadku wielu innych przynęt, również woblery mają swój podział pod względem pracy w wodzie, budowy, i gatunków ryb, dla których są przeznaczone. Woblery dzielą się na kilka podstawowych grup. Oprócz podziału woblerów na różne grupy pod względem ich pracy w wodzie i cech charakterystycznych, wyróżnia się podział pod względem pływalności. W tym podziale wyróżniamy następujące grupy woblerów:

Suspending – woblery te nie zaliczają się ani do woblerów pływających, ani do tonących. Posiadają natomiast naturalną pływalność, dzięki czemu unoszą się w wodzie. Można powiedzieć, że wiszą w toni.

Shallow Runner – określane inaczej symbolami SR. Przeznaczone są do aktywnego łowienia i poszukiwania ryb, które żerują tuż pod powierzchnią wody, lub w jej górnych partiach. Woblery te będą skuteczne w przypadku połowów drapieżników, które pobierają pokarm z powierzchni, który stanowią różnego rodzaju owady i małe ryby.

Deep Runner – inaczej określane symbolami DR. Są to woblery, których przeznaczeniem jest obławianie głębszych partii wody, bardzo często używane na zbiornikach o większej głębokości.

Super Deep Runner – określane jako SDR. Bardzo głęboko schodzące woblery, których głównym zadaniem jest wabienie ryb przy dnie danego zbiornika. Dlatego zawsze po zarzuceniu musimy dać im czas na zejście w głąb wody. Bardzo dobrze sprawdzają się w okresie wiosennym. Oprócz tego są bardzo często stosowane w trollingu.



Woblery powiechniowe

Woblery te pływają na powierzchni wody, wydając charakterystyczne pluski. Sposobów, na które wabią ryby jest naprawdę wiele. Do woblerów powierzchniowych możemy zaliczyć klasyczne poppery, których idealnym przykładem jest Savage Gear Gravity Popper 9cm 13.5G White Glow 1 PCS. Jest to wobler przeznaczony do oddawania dość dalekich rzutów, o długości 9 cm i wadze 13,5 g. Co ciekawe podczas pływania wobler ten pozostawia na swojej drodze bąbelki, które dodatkowo wabią ryby. Innym bardzo ciekawym przykładem woblera powierzchniowego jest wobler Savage Gear Hop Popper Frog 5.5 cm Floating Green Leopard. Imitacja żaby o długości 5,5 cm i wadze 15 g. Posiada bardzo wytrzymały hak i ręcznie malowane detale. Dzięki mocowanemu ku górze oczku w przypadku tego woblera mamy do czynienia z bardzo wysoką skutecznością zacięcia ryby.










Omówię teraz podstawowy podział woblerów, pod kątem ich rodzajów.

Jerki

Jerki są to wolbery, które należą do jednych z najbardziej popularnych. Służą przede wszystkim do łowienia szczupaków. Bardzo często ich zadaniem jest poruszanie się na płytkiej wodzie. W większości przypadków są dużo większe i cięższe od innych woblerów. Skuteczność jerków zależy od tego, a w jaki sposób nadajemy im pracę poprzez ruchy naszej wędki. Wśród jerków wyróżniamy również gildery, inaczej nazywane szybowcami. Co jest dla nich charakterystyczne, bardzo łatwo rozpoznać je w wodzie. Podczas ruchu wędką raptownie uciekają na różne kierunki. Tak, jak w przypadku większości przynęt w innych technikach wędkarskich, tutaj również mamy do czynienia z przynętami pływającymi i tonącymi. Doskonałym przykładem jerka na szczupaka jest Strike Pro Buster Jerk Super Shallow 15cm/58g A17S. Jego cechą charakterystyczną jest płynna praca i odchylanie się podczas ściągania. Jego długość to 15cm, a waga wynosi niecałe 60 g.Co ciekawe posiada on wbudowana grzechotkę, co dodatkowo wabi ryby.

Twichbaity

Są to woblery, które również wielokrotnie pokazywały swoją skuteczność. Ich cechą charakterystyczną jest umiejscowiony na przedzie ster, który decyduje o głębokości ich zanurzania. Dla łatwiejszego wyboru, producenci na opakowaniach określają przybliżoną głębokość schodzenia woblera, dzięki czemu możemy go dostosować do głębokości wody na której łowimy, lub zmieniać w poszukiwaniu ryb w różnych partiach wody. Przyjmuje się, że największe modele służą przede wszystkim do techniki trollingowej.



Pullbaity

Są to woblery, które w ruch wprawia sam wędkarz. Bardzo często mają smukłą budową i są jak na woblery dość duże. Najczęściej są to doskonałe imitacje innych ryb, takich jak ukleja, szczupak itp. W tej grupie również możemy wybierać pomiędzy przynętami pływającymi i tonącymi.





Swimbaity

Są to woblery, przy produkcji których dużą uwagę poświęcono, aby poruszały się one w wodzie jak najbardziej naturalnie. Są to woblery składające się z kilku części połączonych w jedną całość. Dzięki temu w wodzie poruszają się one jak prawdziwe ryby. Bardzo często poppery wykazują swoją skuteczność podczas połowu szczupaków. W tym przypadku na rynku wędkarskim dostępne są poppery zarówno tonące, jak i pływające. Możemy również spotkać modele ze sterem, jak i bez.




Smużaki

Woblrey, które potocznie nazywamy smużakami, to nic innego jak imitacje wszelkich owadów, gadów i płazów. Najważniejsze w tym typie woblerów to idealne upodobanie do naturalnych zwierząt, które mają imitować. Smużaki najczęściej stosowane są podczas łowienia pstrągów lub szczupaków. Oprócz tego bardzo często łowi się na nie klenie, jazie i bolenie.



Crankbaity

Są to woblery wyposażone w ster, który reguluje głębokość ich schodzenia. Na rynku wędkarskim możemy spotkać crankbaity zarówno tonące, jak i pływające. Prowadzenie ich polega na podciągnięciu i poczekaniu, aż wobler będzie opadał. Wtedy spotykamy najczęstsze brania.





Stickbaity

Woblery, które w przeciwieństwie do crankbaitów charakteryzują się podłużnym i smukłym kształtem. Również w tej grupie na rynku dostępne są pływające i tonące przynęty. Modele najgłębiej tonące bardzo często stosowane są w technice trollingu.






Lipless Biat 

Są to woblery bezsterowe. Większość to woblery tonące. W odzie przechylają się na boki i odbijają refleksy świetlne, co nazwane jest lusterkowaniem.








Cykady

Cykady są jednymi z najbardziej popularnym woblerów. Ich cecha charakterystyczną jest brak steru. Ich poruszanie się w wodzie polega na odpowiednim rozłożeniu wagi przynęty. Bardzo często cykady mają spora masę względem rozmiaru. Dają wiele możliwości prowadzenia. Przykładem cykady jest Spinmad Hart 9g żółto-czarna. Co ciekawe przynęta ta ma możliwość regulowania ułożenia kotwic, w zależności od warunków wody na której łowimy. Dzięki otworom umieszczonym w korpusie możemy dowolnie zmieniać ustawienie kotwic, co daje więcej możliwości nad wodą. Długość tej cykady to 3,3 cm, a waga 9g. Doskonale sprawdza się podczas łowienia w trudnych technicznie miejscach.






Woblery a gatunki ryb

Woblery pod kątem ich pracy, budowy, kolorów i innych cech możemy dostosować do określonych gatunków ryb. I ta na przykład łowiący szczupaki muszą wybierać woblery, które są z reguły większe i przede wszystkim lusterkują, czyli odbijają refleksy świetlne. Na suma najbardziej skuteczne będą wszelkie woblery o aktywnej pracy imitujące na przykład małe leszcze. Co ważne  skutecznymi woblerami podczas połowu sumów są te, które posiadają wewnętrzną grzechotkę, która dodatkowo wabi ryby. Bolenie i sandacze najczęściej zaatakują długie i smukłe woblery. W przypadku boleni bardzo skuteczne będą takie, które imitują ukleje. Klenie i jazie najchętniej atakować będą woblery, o agresywnej pracy o podobne do owadów. Woblery sandaczowe to smukłe i długie przynęty. Na pstrąga najlepsze woblery będą posiadały bardzo wytrzymały ster.

Wędkarstwo rozwija się nieustannie i również w przynętach spinningowych jest to bardzo mocno zauważalne. Dlatego co chwilę producenci wprowadzają do produkcji przynęt spinningowy nowe technologie takie jak grzechotki czy na przykład urządzenia imitujące fale dźwiękowe. 

Mam nadzieję, że dzięki temu blogowi wybierzecie odpowiadający Wam wobler, który pomoże złowić wiele pięknych ryb.

Łukasz Bednarczyk

Wielka Ryba

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.