- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 1410 odwiedzin
- 0 komentarzy
Wędka teleskopowa
W dzisiejszym blogu zajmiemy się pewnym rodzajem wędek, które od wielu lat stanowią podstawę wędkarskiego sprzętu, a w wielu przypadkach współczesnych wędkarzy towarzyszyły im na samym początku wędkarskiej przygody. Mowa o wędkach teleskopowych. Wędki teleskopowe do dnia dzisiejszego cieszą się dużą popularnością z powodu wygody użytkowania, oraz krótkiej długości transportowej. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy nad wodę niej jesteśmy w stanie zabrać długiej wędki, wtedy z pomocą przychodzi nam właśnie wędka teleskopowa. Wędka teleskopowa charakteryzuje się tym, że poszczególne jej elementy chowają się jeden w drugi, dzięki czemu wędka po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Wędki teleskopowe cenione są również za to, że oprócz niewielkiej długości transportowej są również łatwe do przechowywania w domu. Dlatego właśnie są one idealnym wyborem dla wszystkich początkujących wędkarzy. Wędki teleskopowe stanowią podstawowy element wyposażenia wędkarzy w przypadku kilku technik wędkarskich. Mowa oczywiście o wędkarstwie spławikowym i spinningowym W dzisiejszym blogu zajmiemy się wędkami teleskopowymi stosowanymi w wędkarstwie spławikowym w jego standardowej wersji i wędkarstwem spinningowym. Jeżeli chodzi o materiał, z którego są wykonane wędki teleskopowe również może być on zróżnicowany. I tak wśród wędek teleskopowych znajdziemy wędki wykonane z włókna węglowego, z grafitu, jak również z kompozytów węglowych.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając wędkę teleskopową?
Wędka teleskopowa powinna być wybrana pod kątem zbiornika, na którym zamierzamy łowić, oraz do danej techniki wędkarskiej. Dotyczy to przede wszystkim jej długości i ciężaru wyrzutowego. Oprócz tego dużą uwagę należy zwrócić na jakość materiałów, z których jest wykonana.
Materiał wykonania - wędki teleskopowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak włókno węglowe, grafitowe lub z różnego rodzaju kompozytów węglowych. Wędki węglowe i grafitowe są lekkie i wytrzymałe, ale również droższe, natomiast wędki z kompozytu są bardziej przystępne cenowo, ale również mniej trwałe.
Akcja wędki
Akcja wędki określa, jak łuk wędki się wyginają pod wpływem obciążenia. Wśród wędek możemy wyróżnić następujące akcje wędek.
Extra Fast – akcja szybka, szczególnie często stosowana w przypadku wędek spinningowych, gdzie szybka reakcja i zacięcie ryby to absolutny priorytet. Wędki o takiej akcji świetnie dadzą sobie radę w przypadku łowienia na gumy, na przykład kiedy chcemy dobrać się do dorodnych sandaczy. Podczas holu każdego drapieżnika wędki te doskonale oddają drgania i amortyzują nagłe zrywy ryby.
Fast – akcja wędki, która również jest dedykowana przede wszystkim do techniki spinningowej. Dobrze sprawdzi się w łowieniu na miękkie przynęty. Wędki takie równie skutecznie będą łowić okonie i inne drapieżniki mniejszych gatunków.
Medium – dość często spotykana akcja wędek, jedna z najbardziej uniwersalnych. Może być stosowane w wielu technikach wędkarskich.
Są to najczęściej stosowane akcje w przypadku wędek teleskopowych.
Wędki teleskopowe spławikowe
Są one najbardziej popularne spośród wędek teleskopowych. Wędka teleskopowa spławikowa jest używana przede wszystkim na wodach stojących, kiedy nie ma konieczności zarzucać na dalekie odległości. Doskonale sprawdzą się podczas łowienia płoci, uklei, karasi, leszczy i węgorzy. Oczywiście to tylko niektóre gatunki. Wędka teleskopowa służy przede wszystkim do łowienia wszelkiego rodzaju białorybu i stosowana jest na niewielkich zbiornikach o stojącej wodzie. Tak, jak w każdym przypadku jej długość jest uzależniona od zbiornika na którym łowimy. Im dalsze rzuty chcemy oddawać, tym wędka musi być dłuższa, lub posiadać większy ciężar wyrzutu. Standardowa długość podstawowej wędki teleskopowej do łowienia na spławik nie przekracza 3,90 m. Wędka teleskopowa, którą chcemy łowić technika spławikową powinna posiadać długość dostosowaną do wód, na których łowimy. Oczywiście im dłuższa wędka, tym dalej będziemy nią rzucać a tym samym możemy dobrać się do większych ryb. Jeżeli łowimy na mniejszych stawach, zawsze należy wybrać wędkę krótszą. To samo dotyczy ciężaru wyrzutu. Jeżeli łowimy spławikowo, ciężar wyrzutu zawsze musi być dostosowany do wyporności spławika. Wiadomym jest, że musi być on dostosowany do całego naszego zestawu. Czym innym jest łowienie przy użyciu spławików żywcowych na rzece, gdzie będziemy potrzebowali już dość mocnego sprzętu, kiedy nastawiamy się na łowienie przy pomocy spławika żywcowego.
Wędki teleskopowe do spinningu
Wędki teleskopowe do spinningu – w tym przypadku wędki teleskopowe do techniki spinningowej posiadają długość od 2,4 metra, do 2,7 metra. Krótsze wędki stosujemy, kiedy łowimy na mniejszych zbiornikach, rzekach, czy strumykach. Łowiąc na małych wąskich rzeczkach krótsza wędka pozwala na łatwiejsze manewrowanie wędką, co zwiększa komfort łowienia. Ważne, aby w przypadku wędki do spinningu posiadała ona odpowiednio wyprofilowane przelotki, które będą stawiały mniejszy opór przelatującej przez nie plecionce.
Co równie ważne, blank takiej wędki musi być wykonany z materiałów jak najwyższej jakości i charakteryzować się doskonałyi i dokładnym przekazywaniem wszelkich drgań, które trafiają bezpośrednio na dolnik.
Mam nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom będziecie wiedzieli, jaką wędkę teleskopową wybrać.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz