- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 2424 odwiedzin
- 0 komentarzy
Texas Rig
W dzisiejszym blogu metoda spinningowa, szczególnie skuteczna podczas łowienia sandaczy, oraz okoni. Warto dodać, że używanie tego zestawu wiąże się z delikatnością i nadaniem naszym przynętom naturalnych ruchów w wielu aspektach przypominających różnego rodzaju podwodne żyjątka. Jest to więc idealny zestaw do zbrojenia we wszelkiego rodzaju imitacje małych owadów, raków i innych przynęt z szeroko rozumianej rodziny „wormów”. Oprócz tego na zestaw Texas Rig możemy z powodzeniem łowić na wszystkich typach dna. Doskonale poradzi sobie na zamulonym, jak i kamienistym dnie. Oprócz tego używać go będziemy mogli również w łowiskach o bardzo zarośniętym dnie, co stanowi jego niewątpliwy atut. Oprócz tego, dzięki szybkiej zmianie ciężarka pozwala on na polowanie na podwodne drapieżniki na wielu głębokościach. Główną zaletą tego zestawu jest to, że może być on używany zarówno przez doświadczonych spinningistów, jak i przez początkujących wędkarzy.
Budowa Texas Rig
Zestaw w swojej budowie jest niezwykle prosty. Po pierwsze składa się z przyponu, na który zakładamy koralik i ciężarek. Głównym zadaniem ciężarka jest wydawanie pod wodą dźwięku, dzięki któremu zdecydowanie zwiększa on skuteczność naszego łowienia. Dźwięk ten powstaje na skutek uderzania ciężarka o koralik. Drugą rolą koralika jest to, że zabezpiecza on nasz węzeł przed uszkodzeniem od wielokrotnego uderzania w niego ciężarka. Na koniec wędruje nasza przynęta zaopatrzona w haki offsetowe.
W budowie zestawu Texas Rig ciężarek jest blisko przynęty i to jest podstawowa rzecz, która różni go od chociażby Carolina Rig. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o spinningowym zestawie Carolina Rig, odsyłam Was do naszego bloga, gdzie omawiamy ten zestaw. Informacje o zestawie Carolina Rig znajdziecie tutaj.
Ciężarki
Istotne jest to, aby ciężarki miały kształt pocisku. Na rynku wędkarskim potocznie są one nazywane bullet. Są one bardzo często używane zarówno w zestawie Texas Rig, jak i Carolina Rig. Oczywiście mają również zastosowanie w innego rodzaju zestawach spinningowych. Ciekawym produktem w tym aspekcie będzie Berkley Urbn Bullet 7 gr. Dzięki temu, że jest wykonany z wolframu szybciej tonie i dzięki tej budowie możemy oddawać dalsze rzuty niż standardowym ciężarkiem.
Przypon
Bezpośrednio przed hakiem w tym zestawie należy zastosować przypon. Odpowiedni będzie taki o długości ok. 30 cm. Często spinningiści zadają sobie pytanie, czy używać przyponów wykonanych z fluorocarbonu. Otóż niewątpliwie mają one wiele zalet. Przede wszystkim ich podstawową rolą jest zabezpieczenie naszych przynęt przed atakiem szczupaków, a drugą ważną rolą jest ochrona naszego zestawu przed podwodnymi kamieniami i racicznicami. Jednym słowem zabezpiecza on i chroni bezpośrednio nasz zestaw przed przetarciem i przed niespodziewanym atakiem większego drapieżnika.
Haki
Jeżeli chodzi o haki to oczywiście jest to kwestia zarówno upodobań konkretnego wędkarza, jak i wymogów i warunków, które spotykamy nad daną wodą. Najczęściej oczywiście są wykorzystywane haki offsetowe, z racji tego, że nie usztywniają one przynęt. Są one najbardziej uniwersalne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo naszych przynęt. Ich budowa pozwala na łowienie w trudno dostępnych miejscach, co czasami daje bezpośrednią przewagę już na starcie. Kolejną zaletą haków offsetowych jest fakt, że przynęta w nie uzbrojona jest o wiele lepiej wyważona poprzez dodatkowe obciążenie w jej dolnej części. Dzięki temu pod wodą pracuje prosto i stabilnie. Dobrą propozycją w przedmiocie haczyków offsetowych będzie BKK Offset Muse nr 4 Super Slide. Jego główną zaletą jest wygięty do środka grot, który pomaga w utrzymaniu ryby w trakcie holu. Dzięki temu pozwoliło to na zminimalizowanie ilości spięć ryb, a oprócz tego zdecydowanie poprawia skuteczność zacięcia.
Prowadzenie przynęty
W tej kwestii sprawa jest otwarta. Uzależniona może być ona od osobistych upodobań wędkarza, ale przede wszystkim technikę prowadzenia przynęty należy dostosować do warunków i dna na którym łowimy. Możemy przynętę prowadzić bardzo powoli, delikatnie raz po raz zatrzymując, z drugiej strony możemy ją prowadzić agresywnie, raptownie podnosząc do góry i czekać na branie w trakcie opadu. Dzięki umieszczeniu ciężarka tuż przy przynęcie, podczas opadu zachowuje się ona niezwykle naturalnie. To właśnie podczas opadu następuje zdecydowana większość brań. Najważniejsze jest, aby nabrać tyle doświadczenia, aby potrafić zmienić technikę prowadzenia, kiedy inna nie działa.
Przynęty
W tej metodzie bardzo dobrze sprawdzają się przynęty imitujące wszelkiego rodzaju podwodne żyjątka. Doskonałym przykładem takiej przynęty będzie Savage Gear Ned Salamander 7.5 cm 3G Floating Mojito. Naturalny ruch tej przynęty uzyskany jest dzięki żebrowanej konstrukcji korpusu. Branie może nastąpić z dwóch powodów. Po pierwsze drapieżnik może zaatakować z ciekawości, po drugie często atak następuje z powodu ochrony gniazd. Duża skuteczność tej przynęty bierze się również z tego, że żebrowany korpus pod wodą wytwarza mikro drgania.
Kolejną ciekawą przynętą imitującą naturalny pokarm drapieżników będzie cała seria Mikado Crayfish „Raczek” 10 cm. Doskonała imitacja małego raka, który od zawsze uchodzi za prawdziwy przysmak sandaczy i okoni. Doskonale odwzorowana budowa zapewnia naturalne poruszanie się pod wodą. Świetnie sprawdza się podczas łowienia podbijającego, jak i w opadzie.
Rzut
Na pierwszym miejscu należy podkreślić, że zestawie Texas Rig oddamy dużo dalsze rzuty. Bierze się to z tego, że obciążenie jest blisko przynęty. Z tego powodu właśnie możemy tym zestawem rzucać dalej niż chociażby Carolina Rig. Jednolita całość, którą tworzy ciężarek i przynęta bezpośrednio przekłada się na odległość naszego rzutu.
Wędka
Wędka do metody Texas Rig musi być jednym słowem doskonałym wędziskiem spinningowym. Ważne jest w tym przypadku dokładne oddawanie każdego ruchu przynęty na dnie i przekazywanie drgań do dolnika. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie można pozwolić sonie na żaden błąd i zbyt późne zacięcie. Doskonałą wędką do łowienia metodą Texas Rig będzie na przykład Savage Gear Custom Spin 1,98m 2-7 g. Wędzisko o ciężarze wyrzutowym od 2 do 7 gram. Niesamowicie czułe na każdy podwodny ruch przynęty. Blanki wykonane z włókna węglowego Toray, dodatkowo uzbrojone w przelotki SIC. Ładny i klasyczny dolnik z korka.
Drugą propozycją dobrej wędki będzie Effzett Microflex L 2 Sec. 2.70m 2-10 g. Wędzisko o długości 2.70 m., oraz ciężarze wyrzutu 2-10 gram. Zbudowana jest z niezwykle czułego i smukłego blanku. Wędka charakteryzuje się półparaboliczną akcją i bardzo dużą czułością. Dedykowania szczególnie do łowienia okoni, jazi, kleni i pstrągów.
Kołowrotek
Kołowrotek do odpowiedniego łowienia spinningowego powinien spełniać określone kryteria. Dobrze wykonany korpus, odpowiednia ilość łożysk, oraz mocny hamulec to absolutny priorytet. Nie bez znaczenia jest również pojemność szpuli. Przedstawię Wam dwa kołowrotki, które spełniają te kryteria, a poza tym są oferowane w doskonałej cenie. Pierwszym jest Mikado Bixlite 4006 FD. Kołowrotek ten posiada 6 łożysk, które zapewniają płynną i niczym niezakłóconą pracę. Oprócz tego pojemność szpuli zapewni nam kontrolę nad każdym nawet najdalszym odjazdem. Jest to bowiem aż 135 m/0.35mm. Stosując więc cienkie spinningowe plecionki mamy gwarancję spokojnego holu bez obawy o jej długość na szpuli.
Drugą propozycją będzie Mikado Exellence 3004 FD. Mimo mniejszej ilości łożysk kołowrotek pracuje równie płynnie co poprzednik. Nawój szpuli 330m/0.20 mm. Jego uniwersalność polega przede wszystkim na tym, że możemy do używać z powodzeniem do metody spinningowej, jak i spławikowej.
Mam nadzieję, że moje sugestie pozwolą Wam na skuteczne łowienie ulubionych drapieżników na zestaw Texas Rig. Spróbujcie go, a z pewnością sprawi Wam nad wodą wiele radości.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz