- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 581 odwiedzin
- 0 komentarzy
Sygnalizatory
Sygnalizatory są od wielu lat dostępne prawie we wszystkich technikach wędkarskich. Szczególnie biorąc pod uwagę wędkarstwo gruntowe łowienie bez użycia sygnalizatorów jest praktycznie niemożliwe. Przede wszystkim używane są w wędkarstwie karpiowym i sumowym. Sygnalizatory sprawdzają się bez względu na to, czy jedziesz na jeden dzień, czy wybierasz się na kilkudniową zasiadkę. W dzisiejszym blogu na kilku przykładach pokażę podstawowe funkcje sygnalizatorów karpiowych i sumowych, które w tych technikach są niezbędne. Najpierw jednak omówię podstawowe cechy, które powinien posiadać sygnalizator kompletny.
Rodzaje sygnalizatorów
Podstawowy podział sygnalizatorów, który występuje ogólnie w wędkarstwie to podział na sygnalizatory elektroniczne i mechaniczne. Sygnalizatory elektroniczne to urządzenia, które zasilane są poprzez różnego rodzaju baterie, mechaniczne natomiast dzielą się na swingery i hangery i działają najczęściej na zasadzie twardego lub miękkiego łącznika pomiędzy buzz barem, lub podpórką a sygnalizatorem elektronicznym. Jeżeli chcecie poznać różnice pomiędzy poszczególnymi sygnalizatorami mechanicznymi, odsyłam Was do jednego z moich poprzednich blogów, gdzie pokazuję i omawiam różnicę pomiędzy swingerami i hangerami. Bloga znajdziesz tutaj. Na początek jednak ciekawostka.
Pierwszy elektroniczny sygnalizator brań został wynaleziony w latach 50. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Dokładna data powstania pierwszego elektronicznego sygnalizatora brań jest trudna do ustalenia, ponieważ wynalezienie to było skutkiem długotrwałych badań i prób w dziedzinie elektroniki oraz potrzeby rozwoju metod połowowych. Jednym z najwcześniejszych przykładów takiego urządzenia był sygnalizator brań nazwany "Heron", wynaleziony przez brytyjskiego inżyniera Malcolma Bannistera w 1952 roku.
Nosząc się z zakupem elektronicznych sygnalizatorów należy dowiedzieć się, co powinien posiadać dobrej jakości sygnalizator karpiowy, lub sumowy.
Obudowa
Sygnalizatory są to urządzenia, które z pewnością będą nam służyć wiele sezonów, więc jakość użytych materiałów w tym obudowy nie jest bez znaczenia. Podstawowa obudowa powinna być taka, która jest szczelna i wodoodporna. Wodoodporność i szczelność to absolutny priorytet, ponieważ sygnalizatory mają działać bez zarzutu zarówno w upał, jak też największą ulewę.
Regulacja głośności
Funkcja ta pozwala na regulowanie głośności sygnału, który płynie od sygnalizatora. Ma to szczególne znaczenie, kiedy łowimy na przykład przy użyciu sygnalizatorów, które w zestawie posiadają centralkę. W takich przypadkach można wyłączyć sygnał, który biegnie z sygnalizatora, ponieważ o właściwym braniu będzie informowała nas właśnie centralka. W takim przypadku stosuje się funkcję wyciszenia, która również często jest stosowana w nocy. Oprócz tego ustawienie głośności jest bardzo przydatne, kiedy łowimy podczas silnych podmuchów wiatru, gdzie wyłapanie przez nas cichego sygnału mogłoby być mocno utrudnione.
Regulacja tonu
Regulacja tonu jest szczególnie potrzebna, kiedy łowimy na kilka wędek i musimy w jakiś sposób wiedzieć na który zestaw mamy branie. Dzięki różnym tonom szybko jesteśmy w stanie ustalić na której wędce sygnalizator piszczy. Jest to bez wątpienia szczególnie przydatne w wielu przypadkach, szczególnie na długich zasiadkach.
Regulacja czułości
Czułość ustawia się w przypadku, kiedy zależy nam na prawidłowym odczytywaniu brań. Bardzo często zdarza się, że sygnalizator, który ma ustawioną wysoką czułość pika podczas najmniejszego nawet podmuchu wiatru. Takie łowienie jest bardzo denerwujące. W sytuacji, kiedy nad wodą mamy do czynienia z dużymi i silnymi podmuchami wiatru czułość sygnalizatora należy zmniejszyć. Powinien on wysyłać sygnał, kiedy faktycznie jest branie, czyli w sytuacji, kiedy żyłka schodzi z rolki w sposób zdecydowany.
Oświetlenie
Diody brań
W sygnalizatorach stosuje się diody, które różnią się między sobą kolorami. Jest to szczególne udogodnienie, szczególnie w przypadku posiadania sygnalizatorów z centralką, gdzie taki sam kolor diody sygnalizatora odpowiada kolorowi diody na centralce. Dzięki temu dokładnie wiemy, na której wędce jest branie. Zastosowanie wielu kolorów w przypadku sygnalizatorów pozwala na szybszą identyfikacje wędki, na której następuje branie, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej wykonać zacięcie.
Podświetlenie nocne
Istotna funkcja w dobrych modelach sygnalizatorów. Pozwala na zlokalizowanie sygnalizatora, szczególnie w nocy podczas gęstej mgły. Oprócz tego podświetlenie nocne pozwala na zlokalizowanie sygnalizatorów i dzięki temu lepszą orientacje w terenie. Oprócz tego podświetlenie nocne ma również funkcje nawigacyjne, szczególnie przydatne podczas nocnej wywózki zestawów pontonem. Dzięki podświetleniu nocnemu widać, w jakim kierunku powinniśmy się kierować, aby dopłynąć do naszego stanowiska.
Snag Earsy
Jest to dodatkowa opcja stosowana w przypadku wielu dobrej jakości sygnalizatorach. Są to swego rodzaju dodatkowe widełki, których zadaniem jest utrzymanie wędki na sygnalizatorze. Podczas agresywnych brań może zdarzyć się, że wędka może spaść z sygnalizatora i wpaść do wody. Snag Earsy zapobiegają takiej sytuacji. Nawet podczas agresywnego brania wędka nie ma szans na wypadnięcie z sygnalizatora.
Branie do brzegu
W wielu przypadkach, szczególnie podczas brania amurów mamy do czynienia z tym, że ryba tuż po zassaniu przynęty w szybkim tempie zmierza w kierunku brzegu. W takim przypadku niektóre suygnalizatory posiadają specjalne diody, lub inne charakterystyczne rozwiązania, które wskazują właśnie branie do brzegu. Dzięki temu mamy czas na reakcję w postaci szybkiego zwinięcia luzu żyłki i dzięki temu również na skuteczny hol.
Pamięć brania
W przypadku, kiedy ryba podskubała tylko przynętę, albo zassała i stoi przy dnie sygnalizator powinien poinformować nas o braniu nawet, kiedy ryba nie odpływa. Funkcja tak nazywa się pamięcią brania. W takich sytuacjach najczęściej zapala się jedna dioda i miga sugerując, że coś na zestawie się działo. Możemy w takich sytuacjach, zacinać, albo po prostu wymienić zestaw na inny.
Centralka
Jeżeli chodzi o centralkę, powinna ona posiadać identyczne rozwiązania jak sygnalizatory. Oprócz tego powinna posiadać rozwiązania, które zwiększają komfort jej użytkowania. Odpowiednie paski, dzięki którym możemy ją powiesić na szyi, lub w widocznym miejscu w namiocie to absolutna podstawa. Jedną z najważniejszych cech dobrej jakości centralki jest jej zasięg. Zasięg centralki oznacza, do jakiej odległości możemy się oddalić od sygnalizatorów, aby bez problemu łączyć się z sygnalizatorami. Zasięg centralek jest zawsze podawany przez producenta danego zestawu. Zasada jest prosta. Im większy zasięg tym lepiej. Oczywiste jest to, że im większy zasięg, tym zestaw sygnalizatorów z centralką jest droższy.
Zestawy
Osobiście polecam zakup gotowych zestawów z centralką. Na rynku mamy do czynienia z olbrzymim wyborem sygnalizatorów z centralką. Najczęściej są to zestawy 2+1, 3+1 i 4+1, gdzie pierwsza cyfra oznacza ilość sygnalizatorów. Jeżeli łowimy więc na 3 wędki stosujemy zestaw 3+1. Pamiętajcie, aby zestawy były wykonane w poręcznych walizkach, które jednocześnie są odporne na uszkodzenia zewnętrzne. Dzięki temu mamy pewność, że sygnalizatory i centralką wytrzymają każdą podróż.
Jeżeli chcecie zapoznać się z ofertą dobrych sygnalizatorów karpiowych znajdziecie je tutaj. Sygnalizatory sumowe z kolei możecie obserwować kierując się na tego linka.
Mam nadzieję, że będziecie wiedzieli na co przede wszystkim zwrócić uwagę przed zakupem sygnalizatorów.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz