- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 529 odwiedzin
- 0 komentarzy
Proca
Proca zanętowa obecna jest w wędkarstwie od dobrych kilku lat. Wielu wędkarzy stosowało je na samym początku swojej wędkarskiej przygody i wielu stosuje do dziś. Od tego czasu proce zdołały zdobyć uznanie wielu wędkarzy, szczególnie takich, którzy łowią na średnich i krótkich dystansach. Uznanie zdobyły przede wszystkim wśród wszystkich łowiących technikami spławikowymi i gruntowymi, gdzie są w stanie punktowo nęcić miejscówkę, lub donęcać w celu utrzymania ryb w łowisku. Dlatego każdy szanujący się wędkarz powinien mieć w swoim arsenale proce wędkarskie. Dużą zaletą proc jest to, że można je stosować do różnych rodzajów zanęt. Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem procy to odpowiednia jakość rękojeści i ramion, rozwiązania, które pozawalają na ochronę rąk i palców podczas rzucania, jak również dobra jakość gum, które muszą być wykonane z bardzo mocnych materiałów. Bardzo ważna jest również jakość koszyczków, które powinny być wykonane z materiałów odpornych na przetarcia. Proce wędkarskie przede wszystkim stosujemy na wodach stojących. Przy odpowiedniej wprawie proce wiele razy pokażą nam swoją skuteczność. Podstawową zaletą proc jest przede wszystkim precyzja nęcenia. Przy odpowiedniej wprawie jesteśmy w stanie nęcić przez długi czas praktycznie w to samo miejsce. Drugą zaletą stosowania proc wędkarskich jest szybkość nęcenia. W przypadku, kiedy nie ma konieczności nęcenia dużymi ilościami zanęty, stosując proce wędkarskie przez długi czas w to samo miejsce jesteśmy w stanie dostarczać niewielkie ilości zanęty. Daje to nam gwarancję utrzymania ryb w łowisku, a jednocześnie tego, że nie przenęcimy naszej miejscówki. W zależności od tego, czym chcemy nęcić nasze łowisko, wyróżniamy kilka rodzajów proc.
Proce do kul zanętowych
Kule zanętowe stosowane są w wędkarstwie spławikowym i feederowym, ale również często stosują je wędkarze karpiowi. Kule zanętowe mają tę przewagę że możemy dowolnie tworzyć mieszanki zanętowe, które formujemy w kule. Takie mieszanki często okazują się skuteczne, z racji tego, że możemy do nich dodać również dodatki w postaci przynęt żywych, na przykład różnego rodzaju robaków. Uformowane w ten sposób kule dzięki możliwości dodania różnego rodzaju składników bardzo często okazują się skuteczne wtedy, kiedy inne formy nęcenia zawodzą. Oczywiście warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu mieszanki, aby była ona odpowiednio twarda. Kula zanętowa musi być twarda na tyle, aby podczas kontaktu w wodą nie rozpadała się.
Do nęcenia kulami zanętowymi stosuje się dedykowane proce, które wyposażone są w koszyczki zapobiegające zgniecaniu się kul podczas rzutów. W procach do nęcenia kulami zanętowymi stosuje się również ergonomiczne rączki, które zapobiegają wykrzywieniu się nadgarstka podczas rzucania. Dobrej jakości proce dedykowane do kul zanętowych posiadają również klipsy, które zabezpieczają i chronią gumki przed zerwaniem. Koszyczki w procach tego typu są bardziej owalne dzięki czemu podczas rzutu kule idealnie w nich leżą, co poprawia stabilizację i gwarantuje, że kule zanętowe podczas rzutu się nie rozpadną.
Proce do ziaren, kulek i pelletów
Od wielu lat wiadomo, że ryby, a szczególnie ryby spokojnego żeru wręcz przepadają za różnego rodzaju ziarnami i pelletami. Proce wypełnione ziarnami, kulkamii i pelletami stosują przede wszystkim wędkarze karpiowi. Stosowanie procy pozwala na skuteczne posyłanie pelletów, kulek i ziaren, co pozwala na dywanowe nęcenie naszego łowiska. W przeciwieństwie do kul zanętowych w przypadku nęcenia procą z wykorzystaniem pelletów, kulek i ziaren, jesteśmy w stanie nęcić szerszy obszar wody. Tak jak w każdym przypadku procy, również tutaj musi być ona odpowiedniej jakości.
Odpowiednio wyprofilowana rękojeść i osłona na palce to obowiązkowe wyposażenie takiej procy. Proce do nęcenia ziarnami i pelletami bardzo często stosuje się w celu donęcania i utrzymania ryb w łowisku. Kule, pellety i ziarna dobrze trzymają się w koszyczku dzięki specjalnemu jego kształtowi. Stożkowa budowa mieszka zapewnia to, że nic nie jest w stanie nam z niego wypaść. Ważne, aby w każdym modelu proc, bez względu na to do jakich zanęt są stosowane, koszyczki były wykonane z materiałów odpornych na przetarcia. Daje to gwarancję odpowiedniej jakości i przede wszystkim wydłuża użytkowanie.
Dużym udogodnieniem dla użytkowników proc jest to, że w każdej chwili możemy dokupić sobie poszczególne elementy proc takie jak na przykład koszyczki, gumy i inne niezbędne elementy, z których składa się proc. Producenci bardzo często dają możliwość dokupienia takich elementów oddzielnie. Zawsze warto mieć ze sobą nad wodą odpowiedni zapas części na tak zwany wszelki wypadek. Pamiętać należy o tym, że nie zawsze ryby przebywają z dala od naszej miejscówki. Oczywiście, aby się tego dowiedzieć należałoby dokładnie przesondować wodę. Bardzo często zdarza się, że ryby znajdziemy blisko brzegu, tuz przy naszych pomostach. Na konstrukcji podwodnej pomostów bardzo często zbierają się różne organizmy, na przykład ślimaki. W takich przypadkach łowienie blisko brzegu z wykorzystaniem procy wędkarskiej jest bardzo skuteczne i przynosi oczekiwane rezultaty.
Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie wiedzieć jaką proc wędkarską wybrać.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz