- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 1308 odwiedzin
- 0 komentarzy
Kołyska karpiowa
Wyciągając rybę na brzeg pamiętajmy, że jest ona wyrwana ze swojego naturalnego środowiska. Jednocześnie od razu jest ona narażona na skrajnie niebezpieczne warunki. Brak wody, słońce, wiatr powodują wysuszenie się ochronnego śluzu, który pokrywa skórę ryby. Dlatego bardzo istotne jest ciągłe nawilżanie skory zdobyczy poprzez polewanie wodą. Oprócz tego zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia ryby są czynniki, na które narażona jest już na brzegu. Kamienie, piasek, żwir i inne rzeczy znajdujące się na brzegu mogą bardzo zaszkodzić rybie w przypadku jej upadku na grunt. Dlatego właśnie w wędkarstwie karpiowym stosuje się kołyski karpiowe, które skutecznie eliminują wszelkie ryzyko uszkodzenia skóry ryby praktycznie do zera. W obecnych czasach coraz więcej uwagi poświęca się na dbanie o dobrą kondycję ryb, w każdej technice wędkarskiej. Z biegiem czasu coraz więcej wędkarzy łowi sportowo i po prostu wypuszcza swoje zdobycze. To niewątpliwie cieszy, ponieważ takie działania dają dużą szansę na to, że ryb w naszych wodach będzie z roku na rok coraz więcej. Od wielu lat obserwuję znaczący wzrost wędkarzy, którzy stosują zasadę no kill. W wielu technikach wędkarskich stosuje się rozwiązania sprzętowe, których celem jest właśnie dbanie o dobrą kondycję i zdrowie ryb podczas ważenia. W segmencie wędkarstwa no kill, bezapelacyjnie króluje wędkarstwo karpiowe. To właśnie w wędkarstwie karpiowym mamy do czynienia z wieloma rozwiązaniami, które służą poprawie kondycji i zdrowia ryb. Takie rozwiązania stosuje się szczególnie podczas etapu ważenia i wypuszczania ryby do wody. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie kołyska karpiowa, którą dziś się zajmiemy. Najpierw jednak znajdziemy odpowiedź na pytanie, czym różni się kołyska karpiowa od maty karpiowej.
Mata karpiowa a kołyska karpiowa
Podstawowa różnica pomiędzy matą karpiową a kołyską karpiową jest taka, że kołyska karpiowa posiada konstrukcję, dzięki której ryba nie ma żadnego kontaktu z podłożem, a umieszczona jest wewnątrz materiału opartego na konstrukcji, która utrzymuje ją nad gruntem. Podstawowa mata wędkarska nie posiada takiej konstrukcji i zasada jej działania polega na tym, że leży na dnie. Oczywiście kwestia użytych materiałów jest sprawą zupełnie inną.
Materiały
Materiały, z których wykonane powinny być kołyski karpiowe dobrej jakości, przede wszystkim mają odpowiednio chronić złowione ryby. Chodzi tutaj o odpowiednią odporność na przetarcia, czy grubość. Oprócz tego materiał powinien być szybkoschnący, dzięki czemu jest bardziej praktyczny. Co równie ważne dobrej jakości kołyski karpiowe posiadają materiały, które nie przyswajają zapachów, dzięki czemu używanie kołyski karpiowej jest bardziej praktyczne. Ważne, aby materiał był przytwierdzany do stelaża dzięki mocnym zaczepom, zaciskom, lub rzepom. Dobrej jakości kołyski karpiowe posiadają również na wyposażeniu zakładkę materiału przeznaczona pod kolana w momencie podnoszenia ryby i pozowania z nią do zdjęć, oraz kieszenie, które pozwalają na przechowywanie podstawowych akcesoriów, które są potrzebne podczas ważenia ryb, takich jak waga, czy odkażacz. Dobrze również, kiedy mata posiada materiał wypełniony na rogach siatką, która umożliwia odpływ wody. Dzięki temu możemy stale polewać rybę podczas ważenia, a dzięki otworom nie grozi nam ochlapanie. Co równie ważne, kołyska karpiowa powinna być wyposażona w specjalny płaszcz, którym jesteśmy w stanie przykryć rybę od góry. Jeżeli ryba będzie przykryta takim płaszczem, przebywając w kołysce szybciej się uspokaja. Przykładem kołyski, która posiada takie rozwiązania jest Mikado Enclave Cradle Mat. Jest to kołyska o wymiarach 120x67 cm. Wysokość, do której możemy ją ustawić wynosi 48 cm. Posiada 4 mocne, regulowane nóżki, otwory na odpływ wody i pokrywę, którą możemy przykryć rybę. Całość uzupełnia doskonała relacja ceny do jakości.
Konstrukcja
Jeżeli chodzi o kołyski karpiowe konstrukcje, które są stosowane w ich produkcji wykonane są z reguły z metalu lub aluminium. Podstawową rolą stelaży jest zapewnienie odpowiedniej stabilizacji całości kołyski i możliwość szybkiego i łatwego składania. Co równie ważne, konstrukcja powinna posiadać regulowane nogi, dzięki czemu kołyskę będzie można rozłożyć na każdej, najbardziej nawet nierównej powierzchni. Stelaż powinien być na tyle mocny, aby wytrzymać duże obciążenia abyśmy nie bali zważyć się w nich największej nawet ryby. Rozmiar kołyski powinien pozwalać na przetrzymanie nie tylko dużego karpia, ale również długiego amura.
Szykując się do zakupu kołyski karpiowej pamiętajcie, że jest to zakup, który ma służyć wiele sezonów, więc kołyski należą do produktów, na których nie ma sensu oszczędzać.
Mam nadzieję, że tych kilka informacji zawartych w tym blogu pozwolą Wam wybrać odpowiednią kołyskę karpiową, która będzie Wam służyć wiele wiele sezonów.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz