- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 320 odwiedzin
- 0 komentarzy
Kołowrotki Robinson
Kołowrotki Robinson, które dziś omówimy trochę bliżej są sprzętem, który od wielu lat jest podstawowym element wyposażenia wędkarskiego. Między innymi, jeżeli chodzi o wędkarstwo spławikowe, feederowe, spinningowe, jak też karpiowe. Marka Robinson swoje początki datuje na okres lat 50- tych, kiedy to rozpoczęła swoja działalność pod nazwą Zakładów Przemysłu Wędkarskiego „ Robinson”. Z biegiem lat produkty marki Roninson zyskiwały coraz to nowych Klientów i z czasem cieszyły się większą renomą. Później w ofercie marki Robinson pojawiły się pierwsze modele kołowrotków.
Pierwszymi kołowrotkami, które zyskały dość silną pozycję były kołowrotki z serii Mirage. Cechowały się one bardzo solidną konstrukcją, płynną pracą i precyzyjnym hamulcem. Marka nieustannie kontynuowała rozwój i wprowadzała coraz to nowsze technologie i rozwiązania, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających Klientów. Oczywiście na przestrzeni lat w ofercie kołowrotków pojawiało się bardzo wiele modeli i nie sposób wybrać takie, które będą odpowiadały wszystkim. Ja jednak pokuszę się omówieniem kilku modeli, które moim zdaniem zasługują na bliższe poznanie. Oczywiście warto nadmienić, że w ofercie marki Robinson oprócz kołowrotków mamy do wyboru całą masę sprzętu takiego jak wędki, żyłki, plecionki, bagaże, odzież, akcesoria.
Robinson Feeder Fan FD 406
Doskonałej jakości kołowrotek do techniki feederowej. Jego waga to 398 gramów, występuje w kilku rozmiarach takich jak 3000, 4000 i 5000. Ilość łożysk w nim zastosowanych to 6, przełożenie 5.5:1, nawój 90 cm. W modelu tym mamy do czynienia z pojemnością szpuli 210m/0,24mm. W zestawie otrzymujemy zapasową szpulę. Co ciekawe, że na model ten Klienci otrzymują 5 lat gwarancji. Kołowrotek uzbrojony w łożyska ze stali nierdzewnej, jedno łożysko oporowe, lekką i grafitową konstrukcję. Dwa bezpieczne klipsy, które umieszczone są na szpuli pozwalają na oddawanie dalekich i celnych rzutów bez konieczności posiadania drogiej zdalnie sterowanej łódki zanętowej. Rolka prowadząca pokryta stopem mosiądzu i azotku tytanu. Komfort użytkowania zapewnia antypoślizgowy uchwyt korbki wykonany z pianki EVA. Hamulec typu Qquick Drag i komputerowo wyważony rotor uzupełnia całość. Co nie jest bez znaczenia, kołowrotek może być obsługiwany zarówno przez osoby lewo, jak i prawo ręczne. Co ważne kołowrotek posiada doskonałą relację ceny do jakości. Doskonały przykład kołowrotka feederowego.
Innym doskonałym produktem marki Robinson jest model Method Runner FD 406. Kołowrotek o wadze 370 gramów, zaopatrzony oprócz tego 6 łożysk. W kołowrotku zastosowano przełożenie 5.1.1,a co najważniejsze posiada on system wolnego biegu. Dzięki wysokiej i płytkiej szpuli możemy osiągać dalekie odległości podczas oddawania rzutów. Dzięki wolnemu biegowi kołowrotek idealnie nadaje się do wszelki technik gruntowych. Pojemność szpuli wynosi 200m/ 0,25 mm, 160 m/0,30mm. W zestawie zapasowa aluminiowa szpula. Całość uzupełnia hamulec o sile 6 kg i doskonała cena.
Kolejnym bardzo ciekawym kołowrotkiem od Robinsona jest model Aztec FD 258, który świetnie sprawdzi się w technice spławikowej i spinningowej. Osiem łożysk zapewnia bardzo płynną i niezachwiana pracę. Grafitowy korpus w połączeniu z duraluminiową szpulą tworzą bardzo ładny design. Dzięki wycięciom kołowrotek jest o wiele lżejszy od poprzednich modeli. Antypoślizgowy uchwyt zwiększa komfort użytkowania. W zestawie oczywiście standardowo dodatkowa szpula. Komputerowo wyważony rotor pozwala na uzyskanie dużej wytrzymałości, a precyzyjny wielotarczowy hamulec daje pewność bezpiecznego i stabilnego holu. Również, tak jak w przypadku poprzednika, możliwość obsługi zarówno lewą, jak i prawą dłonią. Przełożenie w tym kołowrotku to 5.1:1. a pojemność szpuli wynosi 150 m/ 0.25 mm. Siła hamulca to 5,5 kg, a nawój wynosi 60 cm.
Dla miłośników walki z wielkimi karpiami i amurami marka Robinson również posiada w swojej ofercie ciekawe modele kołowrotków. Jednym z nich jest Big Runner 807. Płytka i wysoka szpula o dużej pojemności zastosowana w tym modelu pozwala na oddawanie bardzo dalekich rzutów. Zastosowana przekładnia ślimakowa pozwala na bardzo płynna pracę. Siedem łożysk plus łożysko oporowe zapewnia doskonałą i miękka pracę. Komputerowo wyważony rotor i grafitowa szpula zapasowa, oraz precyzyjny hamulec uzupełniają całość. Przełożenie w tym modelu wynosi 4.7:1, a pojemność szpuli 430 m/0,35 mm. Siła hamulca to 7,5 kg, a nawój 95,6 cm. Waga 834 gramy świadczy o tym, że jest to naprawdę mocna maszyna.
Są to oczywiście tylko niektóre modele kołowrotków marki Robinson, moim jednak zdaniem z pewnością sprawdzą się w przypadku wielu technik i na wielu, nawet najbardziej ekstremalnych wodach.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz