- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 512 odwiedzin
- 0 komentarzy
Kołowrotek do method feedera
Bardzo mnie cieszy, że wędkarstwo stale się rozwija. W ostatnich latach widzimy tak naprawdę prawdziwy bum na tę formę wypoczynku i hobby. Jest jednak jedna kategoria wędkarstwa, która rozwinęła się jak żadna inna. Mowa oczywiście o method feederze. Technika ta rodem z Wielkiej Brytanii w ostatnich latach rozwinęła się w sposób nieprawdopodobny. Powstało bardzo wiele firm oferujących przynęty jak i sprzęt służący do tego typu łowienia i to bardzo cieszy. W dzisiejszym blogu opiszę jakim kołowrotkiem powinniśmy łowić stosując tę technikę wędkarską. Mam nadzieję, że informacje w nim zawarte pomogą Wam w doborze tego najlepszego. To że kołowrotek musi być dostosowany do danej metody wędkarskiej nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Z drugiej strony odpowiednio dobrany pozwala nie tylko na komfort nad wodą, ale też zdecydowanie poprawia nasze wyniki.
Kołowrotki z przednim lub tylnym hamulcem
Kołowrotki w technice method feeder zasadniczo, oprócz rozmiarów możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie, a mianowicie z przednim, lub tylnym hamulcem. Podstawowa różnica jest taka, że w przypadku kołowrotków z przednim hamulcem jest on umiejscowiony na górze szpuli, natomiast z dolnym na dole obudowy kołowrotka. Osobiście myślę, że nie sposób jest bezpośrednio podać, który rodzaj hamulca jest lepszy, ponieważ oba rodzaje wymagają całkiem innej obsługi, więc ciężko to stwierdzić. Można więc przyjąć, że najlepszy jest po prostu taki, którym łatwiej nam się operuje. I jeden i drugi wymaga wprawy i wyczucia. Jednemu łowiącemu lepiej będzie operowało się hamulcem przednim, komu innemu tylnym. Pewną swego rodzaju przewagą kołowrotków z przednim hamulcem jest to, że są one bardziej uniwersalne i mogą służyć również do innych metod wędkarskich. Dlatego są wybierane chętniej.
Kołowrotki z przednim hamulcem
Oczywiście tak jak w innych przypadkach również kołowrotki dedykowane do method feedera możemy podzielić pod kątem wielkości, wagi, pojemności szpuli, czy przełożenia.
Ciekawą propozycją dla zwolenników kołowrotków z przednim hamulcem będzie kołowrotek Mikado UV II Method Feeder 4008 FD. W tym kołowrotku zastosowano aż 8 łożysk, dzięki którym pracuje on niezwykle płynnie i stabilnie. Do tego dochodzi szpula o pojemności 220m/0,30mm. Zakładając, że łowiąc na metodę używamy cieńszych żyłek można zakładać że żyłki o średnicy 0.20mm- 0.22 mm. Wejdzie nam jej o wiele więcej. Dzięki takiej pojemności szpuli nie będą nam straszne żadne ucieczki naszych wodnych przeciwników. Poza tym kołowrotek posiada przełożenie 5:0:1. Jeżeli do tego dodamy solidną obudowę dostajemy produkt, który w zupełności poradzi sobie podczas najcięższych nawet warunków nad wodą. Całość uzupełnia doskonała relacja jakości do ceny.
Kołowrotki z tylnym hamulcem
Dla zwolenników kołowrotków z tylnym hamulcem dobrą propozycją będzie można powiedzieć klasyka gatunku. Kołowrotek Shakespeare 4000 RD złożony z 3 łożysk w zupełności spełni nasze oczekiwania. Szpula o pojemności 205m/0.25mm pozwala na oddawanie dalekich rzutów i spokojnie utrzyma najdalsze odjazdy ryb. Do tego dochodzi przełożenie w skali 5:2:1, grafitowy korpus i blokada obrotów wstecznych. A to wszystko w doskonałej cenie. Oprócz tych zalet kołowrotek ten doskonale sprawdzi się w technice spławikowej i spinningowej.
Rozmiar
Przede wszystkim, tak jak przy wyborze innego sprzętu duże znaczenie ma tutaj to, nad jakie wody jeździmy. Znając rybostan danego zbiornika wielkość kołowrotka możemy dostosować do wielkości ryb w danej wodzie. Jeżeli łowimy w szerszym zakresie i na różnych wodach, musimy iść w kierunku uniwersalności, ponieważ nie wiadomo co nas spotka nad wodą, tym bardziej kiedy jej nie znamy.
Najbardziej popularnymi rozmiarem używanym to techniki method feeder są rozmiary od 300 do 4000 tys.
Kołowrotek na rzekę
Podczas połowu techniką method feeder na rzece, musimy być przygotowani nie tylko na walkę z rybą, ale również z nurtem, który w pewnych miejscach może być naprawdę zaskakujący. Dlatego w tym przypadku oprócz obciążenia naszego zestawu i walki z rybą kołowrotek musi wytrzymać sytuację, w której ryba ucieka nam w nurt. Dlatego wszystkie elementy i składowe takie jak przełożenie, pojemność szpuli, hamulec, oraz budowa korpusu kołowrotka muszą być najwyższej jakości. Jednym słowem musi być to mała, ale waleczna „maszynka”. Dlatego z przyjemnością polecam Wam kołowrotek Daiwa TD Feeder 4012 QD. Solidny i mocny sprzęt do zadań specjalnych. Pojemność szpuli to 150 m/0.29mm i do tego wszystkiego w kołowrotku mamy do dyspozycji 6 łożysk. Korpus wykonany z aluminium zapewnia nam wytrzymałość i daje gwarancje długiego użytkowania. Kołowrotek ten daje nam wiele możliwość nad wodą, chociażby dzięki klipsowi umożliwiającemu punktowe nęcenie.
Kołowrotki z wolnym biegiem
Chociaż nie są one jeszcze tak bardzopopularne do łowienia techniką method feeder, są czasami nad wodą używane. Ich popularność stale rośnie, a wynika z dużej wygody. Nie musimy stać i czuwać nad wędką, ponieważ ryba zatnie się sama. Dlatego kołowrotki te zyskują tak wielu zwolenników. Dobrym wyborem będzie tutaj Dam Quick 4, 5000 FS 6+1BB. Pojemność szpuli 200m/0.35mm daje wystarczający zapas i pewność spokojnego holu, poza tym 7 łożysk pozwala na płynną i bardzo lekką pracę. Przełożenie 5:1:1 daje gwarancję niezawodności. Rozmiar 4000 jest optymalny i spełni wszystkie nasze wymagania.
Oczywiście, tak jak w przypadku każdego sprzętu doradzam, aby przed zakupem kołowrotka odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep wędkarski. Nic bowiem nie odda nam osobistego sprawdzenia jak kołowrotek leży w dłoni. Poza tym biorąc kołowrotek do ręki mamy możliwość osobistego sprawdzenia jak działa kabłąk, hamulec, wolny bieg, a przede wszystkim możemy ocenić jego pracę.
W kwestii ogólnej doboru kołowrotka do method feedera doradzam, aby zakupów dokonywać w sposób przemyślany i wyważony. Czasami kołowrotek, który będzie droższy o 100, czy 150 zł może okazać się naprawdę strzałem w przysłowiową „dziesiątkę” Wybierajcie z głową i rozważnie a z pewnością będziecie zadowoleni.
Mam nadzieję, że dzięki moim sugestiom wybierzecie kołowrotek, który zapewni Wam wiele pięknych ryb.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz