- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 1966 odwiedzin
- 0 komentarzy
Jak złowić suma?
Marzenia wędkarzy obracają się wokół dużych lub niepopularnych i trudnych do złowienia gatunków ryb, a jedną z nich jest majestatyczny sum. Sum prowadzi życie samotnika, jest płochliwy i nieufny, ostrożny, obawia się głośnych dźwięków, np. grzmotów podczas burzowej pogody, dlatego też jego połów z reguły wiąże się z dużym doświadczeniem wędkarza oraz ogromną cierpliwością. Nie można także pominąć jego cech charakterystycznych. Długie wąsy nad górną szczęką oraz cztery dolne nad dolną szczęką to podstawowe cechy wyróżniające suma na tle innych gatunków ryb, a wysoka waga połączona z długością ciała nawet do 2.5 metra sprawia, że okazały sum to wspaniałe trofeum dla każdego wielbiciela wędkarstwa. Nie bez powodu polowanie na suma przybiera wśród wędkarzy formę sprawdzenia swoich umiejętności i sztukę.
Jak się przygotować do połowu suma?
Sum to wspaniała ryba i zarazem jedno z najpiękniejszych trofeów do portfolio zapalonego wędkarza, gdyż przyjęło się, że złowienie osobnika tego gatunku stanowi perłę w koronie wielbicieli połowów. Walkę z sumem warto toczyć powoli, nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów i nie ruszać chaotycznie wędziskiem – można go w ten sposób wystraszyć, wzbudzić w nim agresję i wywołać chęć jego walki i ucieczki. Efekt? Ogromne trudności wędkarza wynikające przede wszystkim z ogromnej masy tego gatunku, co z reguły wiąże się z długim i żmudnym procesem wyławiania. Sum bytuje w różnych akwenach wodnych, najczęściej jednak w rzekach i innych zbiornikach zaporowych.
Sum w trakcie polowania za dnia oraz nocą jest bardzo przebiegły. Obserwuje na bieżąco ruch wody wokół potencjalnej ofiary i atakuje od tyłu, dlatego też świetnie radzi sobie z szybkimi i zwinnymi gatunkami ryb.
Co jest potrzebne podczas połowu suma? — wędka, kołowrotek, haczyk
Zdecydowanie bezpośredni wpływ na powodzenie podczas łowienia sumów mają wykorzystane akcesoria, czyli tak zwana wyprawka dla wędkarza. Warto skompletować swój własny zestaw, który przede wszystkim powinien być bardzo mocny, trwały, wytrzymały i odporny na uszkodzenia niż w przypadku innych gatunków ryb. To bardzo istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Wśród najważniejszych elementów znajduje się duży i solidny hak bądź kotwica, a także dodatkowo metrowy przypon, najlepiej z monofilamentu 1.0 lub 1.3, gdyż ten rodzaj materiału jest dużo bardziej odporny na przetarcia niż klasyczna żyłka. Ponadto zapewnia doskonałe właściwości amortyzujące. Plecionka natomiast może doprowadzić do zerwania się ryby, gdyż składa się ze splecionych włókien, które mogą zahaczyć o zęby, a dokładniej o tarkę. Z tego względu można zastosować specjalną otulinę w celu skutecznego zabezpieczenia plecionki. Tego rodzaju elementu można znaleźć w każdym sklepie wędkarskim, jednak warto pamiętać, że metalowe przypony nie są zalecane podczas połowów sumów, gdyż po zassaniu przynęty przez rybę i mocniejszego szarpania można jej wyrządzić krzywdę w postaci poważnych ran w pysku.
Równie istotnym elementem podczas wędkowania jest ołowiany ciężarek. Należy go dobrać w stosunku do wybranej przynęty oraz uciągu wody. Ważny jest także krętlik pozwalający na bezpieczne łączenie żyłki lub plecionki bezpośrednio z przyponem, który jednocześnie eliminuje ryzyko splątania się zestawu. Dodatkowym elementem jest agrafka, zwana zapinką, umożliwiająca szybką i łatwą zmianę przynęty w razie potrzeby. Podczas łowienia sumów warto rozważyć również zastosowanie spławika podwodnego zainstalowanego między hakiem/kotwicą a ciężarkiem. Rozwiązanie to pozwoli delikatnie unieść przynętę nad dnem, co zwiększa skuteczność wędkowania, gdyż sumy należą do gatunków ryb bytujących przy dnie, a ich dolna szczęka jest bardziej wysunięta niż górna, dlatego zawsze atakuje zdobycz od dołu.
Warunki pogodowe nie są bez znaczenia
Połów sumów warto rozpocząć przede wszystkim od wyboru miejsca jego bytowania i zaplanowania dnia wypadu nad jezioro. Zatłoczone brzegi, dziesiątki wędkarzy oraz zbiorniki wodne usytuowane blisko hałaśliwych fabryk bądź dróg zazwyczaj oznaczają znacznie trudniejszy połów, o ile nie całkowicie niemożliwy. W chwilach potencjalnego zagrożenia, czyli kiedy jest głośno lub tłoczno wokół brzegu, sumy starają się osiąść blisko dna, podobnie jest, gdy na horyzoncie znajduje się mocne słońce w zenicie – sum nie przepada za intensywnymi promieniami słonecznymi.
Sytuacja ta zmienia się całkowicie nocą, kiedy to sum wypływa na żer na płycizny, oczywiście zakładając względną ciszę. Chcesz jednak polować za dnia? Nic straconego. W takim przypadku należy wybrać dzień, na który przewidywane są przelotne opady, mżawki oraz mocne zachmurzenie bądź mgła. To warunki, podczas których sum wypływa na żer podobnie jak nocą. Istotna jest także temperatura. Sum nie żeruje zimą, dlatego istotne jest, aby temperatura przy akwenie nie była zbyt niska, najlepiej w okresie pomiędzy lipcem a październikiem.
Jakie są polecane metody połowu suma?
Dobrym pomysłem połowu suma jest wykorzystanie spinningu. Spinning polega na zastosowaniu przynęty w postaci sztucznej ryby w wybranym kolorze oraz wielkości, którą wędkarz musi zarzucać na taflę wody licząc na to, że zainteresuje drapieżnika. Przynęta powinna wyglądać dla suma na zmęczoną, dlatego szczególnie ważna jest technika wędkarza oraz jego doświadczenie i obycie. Sum, widząc w sztucznej rybie swoją ofiarę, powinien ją zaatakować od tyłu, w stronę wędkarza. Spinning jest trudny, jednak w przypadku suma sprawdza się doskonale, podobnie jak w przypadku sandacza czy okonia.
Jeśli chcesz wykorzystać spinning do połowu suma z brzegu, koniecznie wybierz wędkę o odpowiedniej wytrzymałości i długości, od około 2,7 do nawet 3,0 metrów przy mocy wyrzutu do 150 g, a jeśli z łodzi, to wystarczy wędzisko o długości od 2,0 do 2,5 metra. Sam sprzęt powinien cechować się bardzo dużą wytrzymałością, co łączy się także z jego wysoką wagą, a tym samym także nieco wyższą ceną. Kołowrotek powinien wytrzymać wagę suma podczas holu, podobnie jak żyłka o średnicy do 0,5 mm, najlepiej w formie plecionki.
Ciekawym zagadnieniem praktykowanym przez sumiarzy jest wykorzystanie łowienia wertykalnego, pionowego, do którego niezbędna okaże się łódź. Należy płynąć nią w miejsce żerowania suma i za pomocą sondy sprawdzać jego obecność. Warto zarzucać przynętę w miejsca szczególnie lubiane przez suma, a także wykorzystywać elementy szczególnie mocno wzmagające jego czujność, takie jak nieco głośniejsze przynęty i sztuczne ryby bądź wyposażone w dodatkowe długie frędzle. Pamiętaj jednak – suma trzeba przyciągać, a nie straszyć, dlatego warto wypośrodkować głośność wabika i wybrać raczej bezpieczne modele sztucznych ryb. W tym przypadku sprawdzą się wędki o długości około 2 m.
Łowienie stacjonarne jest jednym z najczęściej praktykowanych sposobów połowu suma w naszym regionie, głównie z uwagi na duże koszty związane z zakupem łodzi czy możliwością jej zastosowania w wybranym zbiorniku wodnym. Łowienie stacjonarne warto rozpocząć od wyboru dobrego miejsca. Zdecyduj się na cichy i spokojny rejon, np. w dalszej odległości od innych wędkarzy i innych źródeł głośnych bądź donośnych dźwięków. Sprzęt do połowu stacjonarnego składa się przede wszystkim z podwójnego spławika, który służy do unoszenia przynęty pod taflą wody, lecz nad dnem, aby przypominać w pewnym stopniu żywą rybę. Można także podjąć ryzyko i zastosować spławik podwodny, który jest wypierany naturalnie nad taflę wody, przez co nie obejdzie się bez sposobu zakotwiczenia go do dna. Fundamentalnym etapem jest wywiezienie zestawu jak najdalej od dna, najlepiej w miejsce preferowane przez sumy i pozostawienie go tam w oczekiwaniu na zaatakowanie przynęty.
Czy polowanie na suma jest trudne?
Zdecydowanie tak. Polowanie na suma jest jednym z trudniejszych i bardziej kosztownych hobby uprawianych na naszych wodach, satysfakcja z połowu tego gatunku jednak nie ma granic. Dla wielu wędkarzy sum to ryba, dla której warto przygotować cały zestaw, łącznie z zakupem łodzi. Zadzwoń do nas lub napisz, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania telefonicznie lub mailowo i pomożemy w wyborze odpowiedniego zestawu na suma.
Komentarze (0)
Nowy komentarz