- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 4931 odwiedzin
- 0 komentarzy
Feeder bomb
Feeder bomb, czyli łowienie na „bombkę” to metoda, która w ostatnim czasie zyskała wielu zwolenników z segmentu wędkarzy feederowych. Wielokrotnie również udowodniła swoją skuteczność na zawodach wędkarskich decydując o końcowym wyniku. Zasada tego łowienia polega na tym, ze łowimy dość blisko brzegu i nie stosujemy koszyczka zanętowego. Nie używamy zanęty, a nęcenie opieramy w szczególności na kukurydzy i pellecie podawanym za pomocą procy. Nieodzownym przyrządem będzie zatem w tej technice posiadanie procy zanętowej. I właśnie w tym przypadku donęcamy nasze łowisko w miarę regularnie i systematycznie. W kwestii proc odsyłam Was do mojego bloga o nęceniu tutaj. Oprócz tego w przypadku łowienia na feeder bomb nie używamy klipsa na kołowrotku. Wiąże się to z tym, że łowiąc blisko brzegu należy pozwolić rybie na skuteczne zassanie naszej przynęty. Dopiero wtedy mamy gwarancję, że wyholujemy ją skutecznie i bezpiecznie na brzeg. Łowienie techniką methodd bomb nieco przypomina typowe łowienie w stylu angielskim. Wszystko lekki i maksymalnie odchudzone z „garstką” porcji zanętowych. Nasz sprzęt musi być również najbardziej delikatny jak tylko się da. Zacznijmy więc od omówienia podstawowego sprzętu niezbędnego do skutecznego łowienia na feeder bomb.
Wędka
Nasza wędka powinna być najbardziej delikatna, jak tylko się da. Chodzi tutaj w szczególności o dokładne sygnalizowanie brań. Oprócz tego łowimy na krótkim dystansie, więc nie potrzebujemy wędki długiej. Dobrym wyborem będzie tutaj wędka Okuma Carbonite Bomb 3 m 1-55 g. Jest to typowa wędka feederowa z blankiem z włókna węglowego. Wędzisko o długości 3 metrów, wadze 248 gram złożone z 2 sekcji o maksymalnym ciężarze wyrzutu 55 gram. Lekki i cienki blank wykonany z modułowego karbonu zapewnia nam doskonałą akcję i bardzo wysoki stopień czułości wędki. Całość uzupełniają ultralekkie przelotki i uchwyt z pianki EVA.
Kołowrotek
W łowieniu na feeder bomb stosujemy bardzo delikatne i lekkie kołowrotki, jednak takie, które gwarantują nam odpowiednią czułość, jakość wykonania, oraz płynność pracy. Doskonałym kołowrotkiem do tej metody będzie Matrix Aquos Ultra 3000. Waga tego kołowrotka to jedyne 291 gram. Pojemność szpuli to 150m/0.28mm, co daje gwarancję na spokojny i bezproblemowy hol każdej ryby. Przełożenie 5:1:1, oraz 8 łożysk ze stali nierdzewnej zapewnia doskonałą, cichą i płynną pracę. Nawój 75 cm jest zoptymalizowany do kołowrotka tej wielkości. Oprócz tego kołowrotek posiada bardzo lekki i kompaktowy korpus, i precyzyjny przedni hamulec. Całość dopełnia świetna relacja ceny do jakości i niewątpliwie piękny wygląd.
Żyłka
Żyłka musi być dostosowana do samej genezy lekkiego łowienia. Natomiast z drugiej strony musi być dość wytrzymała, o małej pamięci i odporna na przetarcia, oraz wytrzymała na węźle. Wymagania te bez problemu spełnia Browning Cenex Feeder Mono 150m, 0.22 mm. Jest to żyłka, która ma wygładzoną powierzchnię, dzięki czemu jesteśmy w stanie oddawać dalsze rzuty. Oprócz tego jest niezwykle odporna na ścieranie. Szybo tonie, dzięki czemu mamy pewność, że nasz zestaw szybko wyląduje na dnie bez żadnych przygód po drodze.
Przypon
Do łowienia metodą feeder bomb stosujemy przypony standardowe wyposażone we włos o długości od 30 do 40 cm. Oczywiście w tym przypadku należy brać pod uwagę czy łowimy w miejscu, gdzie mamy do czynienia z zamulonym dnem. Jeżeli tak jest nasz przypon musi być nieco dłuższy, aby nasza przynęta nie zapadła się w muł podczas rzutu.
Ciężarki
Nazwa feeder bomb wzięła się właśnie od specyficznego wyglądu stosowanych w niej ciężarków. W tym przypadku stosujemy ciężarki montowane tylko i wyłącznie na zasadzie przelotowej z szybkozłączką zakładane bezpośrednio na żyłkę. Szybkozłączka służy nam do szybkiej wymiany przyponów, dzięki czemu nad wodą jesteśmy bardziej uniwersalni i możemy dostosować się do zmieniających się warunków nad wodą. Idealne i dedykowane do tej techniki łowienia będą ciężarki Matrix Inline Leads 30g. Budowa tych ciężarków pozwala na szybka wymianę gramatury. Ciężarki oprócz tego posiadają aerodynamiczny kształt z przesuniętym do przodu środkiem ciężkości. W zestawie łącznik Quick Bead.
Innym ciężarkiem, którego również możemy użyć jest Preston ICM In-Line Match Cubes 10g. Podobnie, również w tym przypadku budowa ciężarków pozwala na szybką wymianę i dostosowanie gramatury do warunków nad wodą i bieżących potrzeb.
Jako szybkozłączkę do szybkiej wymiany naszych przyponów możemy z powodzeniem użyć szybkozłączki N´Zone Quick Change Beads. Jest to bardzo wytrzymała szybkozłączka wykonana z mocnej, profilowanej gumy z zaczepem. Jeżeli wybieramy się na łowienie techniką feeder bomb, jest to konieczny element naszego wyposażenia.
Przynęta
Główną przynętą stosowaną w tej metodzie jest przede wszystkim kukurydza, oraz pellet. Jeżeli chodzi o kukurydzę, to stosujemy standardową konserwową kukurydze z puszki. Pellet, który najlepiej się nam sprawdzi podczas łowienia to taki do 10-15 mm. Większego raczej nie ma sensu stosować. Oczywiście przy okazji każdego mojego bloga zwracam uwagę na fakt, aby nie traktować wszystkiego dosłownie. Może bowiem spotkać nas sytuacja, której nie przewidzieliśmy zawsze więc należy dostosować się do warunków panujących nad wodą. Dobrze więc, kiedy będziemy mieli ze sobą zarówno drobniejszy, jak i nieco grubszy pellet. Doskonałą mieszanką w tym przypadku będzie pellet od Massive Baits. Mam tutaj na myśli Massive Baits Vario Mixed Pellets S 1,5-10 mm Wiadro 3 kg. Doskonały produkt do tej techniki łowienia. Po pierwsze mamy w tym przypadku wiaderko o pojemności 3 kg, więc w zupełności wystarczy nam na długie, delikatne nęcenie. Poza tym zakres średnic tego pelletu pozwala nam na to, że możemy stosować różne jego wielkości. Dzięki temu możemy stosując większe średnice wyeliminować brania mniejszych ryb. Oprócz tego fakt, że pellet posiada różne średnice nasza zanęta na dnie może pracować zdecydowanie dłużej. Produkt Polskiej marki o doskonałych składnikach i bogaty w wartości odżywcze.
Mam nadzieję, że dzięki moim sugestiom będziecie w stanie skutecznie zastosować technikę method feeder na własnej ulubionej wodzie i przyniesie Wam ona wiele pięknym ryb.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz