- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 665 odwiedzin
- 0 komentarzy
Ciężarki karpiowe
W dzisiejszym blogu zajmiemy się tematem ciężarków karpiowych. I chociaż na pierwszy rzut oka temat wydaje się dość prosty, to jest bardziej skomplikowany niż się może wydawać. Bierze się to z tego, że w przypadku ciężarków karpiowych możemy podzielić je na wiele kategorii biorąc pod uwagę ich zastosowanie. Ciężarki karpiowe bowiem możemy podzielić ze względu na masę, kształt, a nawet kolor. Mają dużo więcej zastosowań niż ciężarki stosowane na przykład w technice spławikowej.
Wraz z rozwojem wędkarstwa również kategoria ciężarków karpiowych rozwinęła się niesamowicie. W obecnej chwili są one nieodzownym elementem wyposażenia każdego łowcy karpi i amurów, a wybór ich jest wręcz przeogromny, co cieszy. Podczas wyboru ciężarków należy brać pod uwagę szereg czynników takich jak: głębokość łowiska, konieczność kamuflażu zestawu na dnie, odległość rzutu, prąd wody jeżeli łowimy na rzece, oraz nawet bezpieczeństwo holu, kiedy łowimy na wodzie z dużą ilością zaczepów. Pamiętajmy, że ciężarek, którego chcemy użyć musi być dostosowany do ciężaru wyrzutu wędziska. Zacznijmy więc od tego.
Jak dobrać ciężarek do wędki
Dla osób, które nie posiadają takiej wiedzy podaje prosty wzór, który jest od lat powszechnie używany, szczególnie, kiedy nie mamy jeszcze dostatecznego doświadczenia w wędkarstwie karpiowym. Każda wędka ma podaną wartość LB, którą należy pomnożyć przez liczbę 453g, a następnie wynik podzielić przez 16. Wynik, który otrzymamy daje nam wagę ciężarka, który powinniśmy zastosować do danej wartość LB wędki. W przypadku wędki 3 LB wyjdzie nam ok 85 g. W taki prosty sposób możemy dostosować wagę ciężarków, a jednocześnie uzyskać optymalną pracę wędki z danym obciążeniem.
Podział ze względu na masę
Przyjmuje się że łowiąc na dystansie do 100 metrów używa się ciężarków o masie do 90 gram. Oczywiście nie mam tutaj na myśli rzeki. Powyżej tego dystansu stosujemy ciężarki powyżej 100 gram. Przyjmuje się że każdemu odcinkowi 50 metrów odpowiada ciężar 25 gram. Bierze się to z tego, że łowiąc na dalszych dystansach, a stosując ciężarki o małej masie istnieje ryzyko braku sygnalizacji brania, a przede wszystkim nieskutecznego zacięcia ryby.
Ciężarki maskowane
Ciężarki maskowane mają za zadanie jak najlepiej ukryć nasz zestaw na dnie tak, aby żadna ryba nie była w stanie go zlokalizować wizualnie. Szczególnego znaczenia zyskują w momencie, kiedy łowimy na małej głębokości, w przejrzystych wodach.
Na głębokościach większych ich używanie nie jest aż tak istotne. Ciężarki, o których mowa są inaczej nazywane ciężarkami w panierce i dzięki nim możemy przechytrzyć najbardziej ostrożne karpie i amury. Ich kolor dostosowany jest do rodzaju dna, więc możemy spotkać tutaj ciężarki w kolorze piasku, cegły, gliny, czy ciemne podobne do mulistego dna. Doskonałym przykładem ciężarka idealnie dopasowanego do koloru dna jest w tym przypadku PB Products Run Inline Lead Gravel. Doskonały do łowienia na płytkich głębokościach i w przejrzystej wodzie. Kolejną ciekawą propozycją w celu dobrego zamaskowania naszego zestawu końcowego będzie PB Products Swivel Pear Lead. Z kolei ten ciężarek doskonale sprawdza sie na ciemniejszym i zamulonym dnie. Ciekawą opcje ma równiez marka Fox, gdzie spotkamy całą gamę ciężarków Fox Edges Kling On w różnej gramaturze.
Ciężarki do dalekich rzutów
Najczęściej stosuje się je do łowienia z brzegu. Służą do uzyskiwania bardzo dalekich odległości. Dość łatwo możemy je wyciągnąć z zamulonych miejsc, pomimo że czasem wbijają się w nie głęboko. Rzadziej stosuje się je do wywózki, chociaż i tu mają swoich zwolenników. Ciężarki do dalekich rzutów zwane są inaczej torpedami lub pociskami. Posiadają specyficzny aerodynamiczny kształt, pozwalający na mniejszy opór w czasie lotu. Jedne z najbardziej popularnych kształtów ciężarków karpiowych. Stosujemy je łowiąc na dalekie odległości z rzutu, natomiast nie należy ich stosować na zamulone dno, ponieważ istnieje ryzyko, że zagłębią się w muł.
Ciężarki na rzekę i muliste dno
Grippa. Celowo w tym przypadku napisałem zarówno o rzece, jak i mulistym dnie, ponieważ w tych przypadkach stosujemy podobne ciężarki. Potocznie nazywane są one ciężarkami Grippa. W ich budowie charakterystyczną cechą są specjalne wypustki, dzięki którym ciężarek utrzymuje się na dnie. W przypadku rzeki wypustki te pozwalają na utrzymanie się ciężarka na dnie i jednocześnie zapewnienie chociażby skutecznego nęcenia. Stosując te ciężarki na rzece mamy pewność, że nasz zestaw nie zostanie ściągnięty przez nurt. Podobnie ma się w przypadku łowienia na dużych odległościach, górkach lub skosach gdzie mamy konieczność utrzymania naszego zestawu w miejscu w którym chcemy. Ciężarki te są dostępne w różnych gramaturach i kolorach.
Gruszka. Podobne zastosowanie jak ciężarek gruszka, który również stabilizuje nasz zestaw tak, jak chcemy, również dzięki swojej budowie dobrze przylega do dna.
Łezka plaska. Jeden z najbardziej popularnych ciężarków karpiowych. Dzięki swojej skupionej masie daje doskonały efekt samozacięcia, kiedy używamy do w zestawie z bezpiecznym klipsem. Uniwersalnego zastosowania, ponieważ łezki możemy używać zarówno do rzutu, jak i wywózki.
Kamień naturalny. Kamień stosowany jest do wywózki w przypadkach kiedy chcemy spokojnie wyholować rybę a łowimy w zbiorniku pełnym zaczepów lub podwodnej roślinności. Łowienie takie nazywamy łowieniem na zrywkę. Zaletą tej metody jest to, że do takiego łowienia ciężarki, czyli kamienie możemy zorganizować sobie we własnym zakresie. W tym przypadku taki sposób łowienia jest o wiele tańszy niż standardowe ciężarki zakupione w sklepie. Różnica w łowieniu standardowym, a łowieniu na zrywkę polega tylko na tym, że stosując kamienie jako ciężarki obwijamy je kilkukrotnie gumką recepturką, która podczas zacięcia zrywa się, dzięki czemu kamień pozostaje na dnie. Kamienie naturalne stosujemy łowiąc tylko i wyłącznie za pomocą wywózki, ponieważ nie można wykonać standardowego rzutu kamieniem przymocowanym na gumkę recepturkę. Łowienie przy użyciu kamieni naturalnych ma jeszcze jedna bardzo istotną zaletę, a mianowicie ochronę środowiska. Kamień naturalny spoczywający na dnie zbiornika w żaden sposób nie szkodzi rybom i jest elementem naturalnego ukształtowania dna. Pamiętajmy jeszcze o jednym ważnym szczególe. Kamienie naturalne maja nieco inną masę, więc będą trochę większe od ciężarków o tej samej masie.
Kule. Ciężarki, dzięki którym zdecydowanie poprawiamy skuteczność zacięcia. Bierze się to z tego, że ich masa jest zbita na małej powierzchni. Stosowane powinny być na kamienistym lub żwirowym dnie, kategorycznie odradzam używania ich na dnie zamulonym z racji ryzyka zapadania się w nie.
Muszle. Ciężarki, których główną rolą jest zakamuflowanie naszego zestawu na dnie. Ich kształt nie wzbudza u ryb żadnych podejrzeń. Bardzo często stosowane w łowiskach z dużą ilością naturalnej racicznicy. Sztuka kamuflażu na najwyższym poziomie.
Kostki. Ich rola podczas łowienia jest tak sama, jak w przypadku ciężarków kulistych z tą różnicą, że dużo lepiej od nich przylegają do dna z racji równych boków.
Triloby i Deltoidy. Ciężarki idealne do łowienia w zaczepach. Stosowane zarówno do wywózki, jak i łowienia z rzutu. Maja spłaszczony kształt dzięki czemu nie grzęzną na dnie i pozwalają na łowienie w trudnych miejscach.
Ciężarki do pasty. Dzięki swojej budowie pozwalają na umieszczenie w ich środku pasty lub zanęty. Idealne do łowienia karpiowego, jeżeli chcemy dodatkowo donęcić naszą miejscówkę. Poza tym zastosowanie pasty jest przydatne, kiedy szukamy odpowiedniego miejsca do łowienia, a nie mamy łódki zdalnie sterowanej. Łowienie z zastosowaniem pasty na ciężarku pozwala nam na szybkie zmienianie miejsca łowienia i znalezienie dobrego miejsca żerowania ryb. Poza tym na ciężarki te łatwo holuje się ryby, ponieważ podczas przebywania zestawu pod wodą nasza zanęta się wypłucze, dzięki czemu holując rybę ciężarek będzie o wiele lżejszy niż podczas rzutu.
Ciężarki do badania dna. Potocznie zwane stukadełkami. Są to ciężarki specjalnego stosowania, przeznaczone do badania dna w celu sondowania i znajdowania odpowiednich miejscówek. Stosuje się je łowiąc za pomocą pontonu, lub łodzi. Ich budowa pozwala na wyczucie rodzaju dna, dzięki specjalnym wypustkom na dole. Dzięki ich zastosowaniu jesteśmy w stanie określić, czy na dnie mamy do czynienia z zaroślami, mulistym, czy piaszczystym dnem. Doskonale w tym aspekcie sprawdzą się ciężarki Mikado Rough Rider.
Oprócz ciężarków, o których napisałem powyżej, ciężarki karpiowe możemy jeszcze podzielić na ciężarki z krętlikiem, oraz ciężarki centryczne.
Ciężarki centryczne. Ciężarki te są mocowane bezpośrednio na leadcorze lub fluorocarbonie. Nie potrzebujemy w tym przypadku żadnego bezpiecznego klipsa. Najczęściej stosowane na bliskich dystansach, lub w miejscach gdzie mamy do czynienia z podwodną roślinnością. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że dużo łatwiej jest podnieść je z dna, oraz lepiej radzą sobie w przypadku zaczepów. Oprócz ich zastosowania maja jedną zaletę, a mianowicie to, że nie mamy w tym przypadku ryzyka utraty ciężarka, tak jak w przypadku ciężarka z bezpiecznym klipsem.
Ciężarki z klipsem. Uniwersalnego zastosowania w praktycznie każdej sytuacji nad wodą. Jedyną ich wadą jest zwiększone ryzyko podczas stosowania w zaczepach, dlatego używane głównie z bezpiecznymi klipsami, które pozwalają na uwolnienie się ciężarka w przypadku zaczepu.
Backleady. Ciężarki specjalnego zastosowania. Montowane na żyłce, lub plecionce tuż za szczytówką wędki, lub ewentualnie montować je można do podpórek a zabezpieczyć sznurkiem. Ja osobiście często używam tego rozwiązania, ponieważ podczas podnoszenia wędki backlead łatwo się wypina, a sznurek zabezpiecza go przed zgubieniem. Ciężarki te służą obciążeniu naszej linki do dna. Stosuje się je w przypadku, kiedy łowimy na wiele zestawów niedaleko siebie i istnieje ryzyko splątania zestawów podczas holu, lub w sytuacjach, kiedy mamy na wodzie do czynienia ze środkami pływającymi, które mogą nam wpłynąć w żyłkę lub plecionkę. Stosować je należy, kiedy łowimy na dalekich odległościach i na głębokich zbiornikach.
Ciężarki do dipowania. Specjalne ciężarki z mikrootworami, lub pokryte specjalną warstwą chłonną, dzięki której jesteśmy w stanie zadipować dany ciężarek dowolnym zapachem, czy atraktorem. Dodatkowe rozwiązanie w celu jeszcze lepszego nęcenia miejsca łowienia, idealne do stosowania w ciepłych porach roku. Dzięki możliwości dipowania dają one dużo więcej możliwości nad wodą.
Mam nadzieje, że moja klasyfikacja pozwoli Wam dobrać odpowiedni ciężarek, który nie tylko pozwoli na bezpieczne położenie zestawu końcowego, ale również zapewni udany hol i uniknięcie przykrych niespodzianek.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz