- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 321 odwiedzin
- 0 komentarzy
Ciężarki
W dzisiejszym blogu zajmiemy się elementem wyposażenia, bez którego żaden wędkarz nie byłby w stanie łowić. Co ciekawe, element ten towarzyszy nam praktycznie od zawsze bez względu na technikę, którą łowimy. Mowa o ciężarkach wędkarskich. Ciężarki wędkarskie są elementem wyposażenia wędkarzy spławikowych, feederowych, karpiowych i sumowych. Oczywiście są również elementem zestawów spinningowych. Ich ilość w sklepach wędkarskich może spowodować lekki zawrót głowy, dlatego ważne jest abyśmy wiedzieli jaki jest podział poszczególnych rodzajów ciężarków i jakie są ich role. Dzięki temu zawsze będziecie wiedzieli, który z nich jest odpowiedni do danych warunków na wodzie.
Śruciny - klasyka
Ciężarki w tej grupie to można powiedzieć swego rodzaju klasyka. Używane od wielu lat, szczególnie w wędkarstwie spławikowym, ale z powodzeniem stosowane tez w innych technikach. Mowa oczywiście o klasycznych śrucinach. Są one dostępne w wygodnych w użytkowaniu opakowaniach, z podziałem na gramatury, dzięki czemu zawsze wiemy, który będzie nam potrzebny w danej sytuacji. Taka forma opakowania ciężarków znacznie zwiększa komfort użytkowania, a poza tym mamy pewność, że nie zgubimy pozostałych ciężarków podczas użytkowania. Jednym z takich klasycznych zestawów śrucin jest bez wątpienia Śrut Mikado „ Mały” – zestaw B – 70g.
W zestawie mamy do wyboru śruciny o gramaturze w przedziale od 0,60 grama do 1,25 grama. Dzięki temu nad wodą jesteśmy bardziej uniwersalni i możemy dowolnie zmieniać gramaturę w zależności od sytuacji. Oprócz tego śruciny te są bardzo uniwersalne, ponieważ dzięki temu, że są zaciskowe możemy je umieścić w każdym miejscu na żyłce.
Ciężarki z krętlikiem
Ciężarki te stosowane są przede wszystkim w technice gruntowej, dzięki czemu jesteśmy w stanie posyłać nasz zestaw na naprawdę dalekie odległości. Ciężarek umieszczony jest na agrafce, a całość uzupełnia rurka antysplątaniowa, która zapobiega splątaniu się zestawu podczas oddawania rzutów. Zestaw z rurką antysplątaniową jest bardzo popularny, ponieważ jest stosowany od wielu lat i każdy wędkarz gruntowy zaczyna właśnie od takich zestawów. Przykładem ciężarka z krętlikiem jest Ciężarek Mikado Łezka z Krętlikiem 40 g.
Ciężarek ten można stosować w wielu technikach zarówno gruntowych, jak i spinningowych. Jego kształt sprawia, że zestawem uzbrojonym w ten ciężarek nasz zestaw możemy posyłać znacznie dalej.
Ciężarki przelotowe
Ciężarki przelotowe mocowane są na zasadzie przewleczenia przez żyłkę, lub plecionkę. Ich mocowanie na zestawie daje możliwość dalszych rzutów, a przede wszystkim minimalizuje możliwość zaczepów, szczególnie, kiedy łowimy w trudno dostępnych miejscach. Ciężarki te z powodzeniem stosowane są w technice karpiowej. Oprócz tego mogą być one pokryte specjalnymi powłokami, których zadaniem jest jak najdokładniejsze zlanie się z kolorem dna. Dzięki temu jest możliwość, że najbardziej ostrożne karpie i amury zbliżą się do naszej przynęty bez większych obaw. Jednym z takich ciężarków jest PB Products Hit N Run Inline Lead 113 g 40 OZ Weed Ciężarek Karpiowy Centryczny.
Jest to ciężarek, który pokryty jest kolorem zielska, dzięki czemu idealnie nadaje się do łowienia w miejscach silnie porośniętych podwodną roślinnością.
Ciężarki do zadań specjalnych
W grupie tej znalazły się ciężarki, które służą określonym celom i są wykorzystywane w zależności od sytuacji, oraz rodzaju zbiornika na którym łowimy.
Ciężarki na rzekę
Podczas łowienia w rzece ważne jest, aby nasz zestaw nie był w stanie przemieścić się wraz z często rwącym i silnym nurtem. Dla łowiącego najważniejsze jest, aby przynęta zawsze była w tym samym miejscu, szczególnie, kiedy miejsce okazuje się dobre. W takim przypadku zastosować należy ciężarek, który uniemożliwi przesuwanie się przynęty po dnie. Jednym z takich ciężarków jest Ciężarek Mikado Romb Przelotowy 90 g. Jego specjalne wypustki, oraz kształt rombu skutecznie utrzymują przynętę w łowisku, nawet podczas najbardziej silnego nurtu.
Ciężarki do wywózki
W przypadku ciężarków do wywózki zasada działania jest podobna, jak w przypadku ciężarków na rzekę. Muszą one koniecznie utrzymać naszą przynętę w jednym miejscu. Podczas dalekiej wywózki zdarza się, że zmuszeni jesteśmy łowić na różnego rodzaju stokach i w takim przypadku przynęta nie może się przesuwać lub z takiego stoku spadać. Ciężarkiem, który poradzi sobie podczas łowienia na najdalszych odległościach i najbardziej nawet stromych skokach jest Ciężarek Fox Camotex Kling On Swivel 42 g.
Dzięki swojej budowie nie przesuwa się on nawet po pochylonej powierzchni, a dodatkowo jest pokryty powłoką, która posiada właściwości antyodblaskowe, dzięki czemu ciężarek doskonale wtapia się w kolor dna.
Ciężarki do dalekich rzutów
W przypadku ciężarków do dalekich rzutów ważne jest, aby stawiały one jak najmniejszy opór w powietrzu. Dzięki temu jesteśmy w stanie posyłać nasz zestaw na bardzo dalekie odległości. Jednym z ciężarków, który doskonale sprawdzi się podczas oddawania dalekich rzutów jest Ciężarek Fox Edges Horizon Inline 5 oz/142 g. Oprócz tego, że dzięki niemu możemy oddawać bardzo dalekie rzuty, posiada płaskie boki, dzięki czemu równie dobrze trzyma się na różnego rodzaju pochyłościach. Kamuflująca i antyrefleksyjna powłoka matowa pozwala na doskonały kamuflaż.
Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje ciężarków, jakie są dostępne w szeroko rozumianym wędkarstwie, mam jednak nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule będą Wam przydatne podczas wyboru konkretnej techniki wędkarskiej, lub zbiornika nad który się wybieracie.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz