- Wielka Ryba
- Porady wędkarskie
- 0 polubień
- 5085 odwiedzin
- 0 komentarzy
Carolina Rig - okoniowy killer
Metod łowienia ryb na spinning jest bardzo dużo. Często dobór odpowiedniej uzależniony jest od miejsca, w jakim zamierza się łowić. Mając w głowie połów okoni czy sandaczy często myślimy o miejscach z dużą ilością zaczepów, zatopione karcze, drzewa, kołki – to właśnie w takich miejscach lubią przebywać drapieżniki. Aby skutecznie łowić w takich warunkach z pomocą przychodzi nam metoda Carolina Rig. Jej głównymi zaletami są: prostota budowy, wiele możliwości prowadzenia przynęty oraz w większości przypadków używanie haków offsetowych, które w połączeniu z odpowiednimi gumami zmniejszają ryzyko zaczepu, a poza tym pozwalają na całkowicie inną pracę naszej przynęty pod wodą, szczególnie kiedy używamy przynęt wykonanych z silikonu.
W pierwszej kolejności obławiamy miejsca z dużą ilością kołków, zatopionych drzew i podwodnych przeszkód. Zestaw, o którym będzie mowa w dzisiejszym blogu wykorzystywany będzie również w łowiskach o bujnej roślinności. To właśnie w tych miejscach uwielbiają przebywać okonie. Opisywana w dzisiejszym blogu metoda posiada bardzo dużo atutów, szczególnie sprawdzających się właśnie w takich miejscach Pozwala nam łowić piękne okonie, resztą nie tylko okonie, ponieważ zestaw o którym będzie dziś mowa skutecznie złowi również inne drapieżniki.
W dzisiejszym blogu opiszę Wam drodzy czytelnicy jedną z metod połowu okoni, która zyskuje coraz większą popularność, a mianowicie Carolina Rig. Jest to skuteczny zestaw właśnie w miejscach, o których pisałem powyżej, a zawitał do nas z USA, gdzie przy jego pomocy łowi się piękne bassy. Jedną z zalet prezentowanego dziś zestawu jest to, że z powodzeniem mogą go używać nawet początkujący spinningiści. Przede wszystkim pozwala na wiele możliwości prowadzenia przynęty, ma prostą budowę a do jego zawiązania używamy haków offsetowych, które zmniejszają ryzyko zaczepów. Minimalizowanie zaczepów bierze się z tego, że grot haka umieszczony jest bezpośrednio w naszej przynęcie. Po drugie, dzięki swojej budowie nasza przynęta pracuje zupełnie inaczej niż przynęta obciążona główką jigową. Poza tym, dzięki tej właśnie budowie zestaw Carolina Rig pozwala nam na bardzo powolne prowadzenie przynęty, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprowokować nawet najbardziej leniwego okonia. Kolejna zaletą tego zestawu jest to, że wyposażając nasz hak w przynęty pływające jesteśmy w stanie bardzo mocno podnieść atrakcyjność i skuteczność naszego zestawu.
Budowa zestawu Carolina Rig
Zestaw składa się z następujących części: krętlik, ciężarek, koralik, haczyk i przynęta.
Zawiązanie zestawu Carolina Rig
W pierwszej kolejności na linkę główna nawlekamy ciężarek, a po nim koralik. W tym przypadku koralik spełnia rolę ochrony węzła. Następnie na nasz zestaw montujemy krętlik oczkowy. Z jednej strony krętlika mamy więc żyłkę lub plecionkę, a do drugiej jego części dowiązujemy odcinek fluorocarbonu o długości od 30 do 70 cm. Na koniec naszego zestawu ląduje oczywiście hak offsetowy w połączeniu z naszą przynętą. Pamiętajmy, że przynęty do tej metody powinny być wyposażone w specjalne wgłębienia w celu odpowiedniego mocowania do haka. Poza tym ciężarek zastosowany w tej metodzie powinien mieć kształt typu „ bullet” i być wykonany z wolframu. Doskonałym wyborem w tym przypadku będą propozycje ciężarków wolframowych od marki Berkley, a mianowicie: Berkley-URBN Bullet. Dostępne oczywiście w różnych gramaturach. Sposobem na dodatkowe wabienie drapieżników może być również wykorzystanie koralika wykonanego ze szkła. Dzięki temu, że ciężarek będzie uderzał o koralik, powstanie dźwięk, który dodatkowo podniesie skuteczność wabienia ryb. I właśnie to połączenie ( inaczej pracującej przynęty, oraz dodatkowego dźwięku) powoduje, że ten zestaw jest tak skuteczny. Wszystkie elementy opisywanego zestawu bez problemu zakupimy w dobrych sklepach wędkarskich.
Prowadzenie przynęty
Przynętę prowadzimy lekko podnosząc wędkę delikatnymi ruchami( podbijamy przynętę). Kiedy wędzisko opuszczamy przed ponownym podbiciem, ciężarek opada na dno a nasza przynęta opada dużo wolniej ( nadal jest w toni), dzięki odcinkowi fluorocarbonu. To właśnie w tym momencie następuje najwięcej brań. Poza tym, aby podnieść skuteczność zestawu możemy użyć przynęt wykonanych z silikonu, który ma bardzo dużą wyporność. Drugi sposób prowadzenia przynęty w przypadku tej metody polega na raptownym podniesieniu przynęty, dzięki czemu na dno opada szybciej, a w momencie, kiedy ciężarek położy się na dnie, nasza przynęta wyraźnie spowalnia. Widzimy więc, że w tym przypadku możemy prowadzić przynętę pozwalając na uzyskanie przez nią dwóch prędkości opadania. Jeżeli mowa o hakach, doskonały wyborem podczas stosowania zestawu Carolin Rig, będą haki Mikado Jaws Big Offset 7/0. Jeżeli chodzi o fluorocarbon, dobrym wyborem będzie Mikado Jaws Super Strong.
Stosując zestaw Carolina Rig przede wszystkim mamy możliwość uniknięcia zaczepów, co jest szczególnie ważne podczas łowienia w miejscach, gdzie one występują. Dlatego też cieszy się on bardzo dużą popularnością wśród spinningistów ( również początkujących). Często jedyny sposób na złowienie prawdziwego dzikiego i pasiastego grubaska, kiedy inne metody zawodzą.
Życzę Wam wielu brań i braku zaczepów przy użyciu Carolina Rig.
Łukasz Bednarczyk
Wielka Ryba
Komentarze (0)
Nowy komentarz