- Wielka Ryba
- Testy sprzętu
- 0 polubień
- 12206 odwiedzin
- 0 komentarzy
Jesiotr podwodny dinozaur.
Pinokio albo podwodny dinozaur. Jak nazywa się ryba określana takimi słowami? Nie wiecie? Mowa oczywiście o jesiotrze jednej z najbardziej „dziwnych” ryb zamieszkujących nasze wody. Te określenia oczywiście dotyczą wyglądu tej jednej z moich ulubionych ryb. Mam tutaj na myśli oczywiście wydłużony pysk, oraz budowę jesiotra. Zawsze jak mam możliwość trzymania go nad matą, nie mogę się napatrzeć. Ryba zupełnie niepodobna do innych. Dlatego właśnie tak wyjątkowa. Wśród jesiotrów występujących w naszych wodach możemy spotkać jesiotry syberyjskie i rosyjskie, oraz siewrugi i sterlety. Na początek naszego bloga jednak zajmiemy się wyglądem jesiotra.
Wygląd.
Na pierwszy rzut oka widać dość charakterystyczną budowę naszego podwodnego dinozaura. Po pierwsze jego ogon jest łudząco podobny do ogona rekina, pysk natomiast jest bardzo wydłużony, a otwór gębowy skierowany w kierunku dna. Pysk jesiotra jest przystosowany do pobierania pokarmu z dnia. Nieco podobny do pyska popularnego w naszych akwariach glonojada. Jesiotr, podobnie jak karp żerując „idzie” po dnie jak odkurzacz. Poza tym w nasze oczy rzuci się twarda skóra pokryta ostrymi płetwami, oraz podłużne szaro-czarne i wrzecionowate ciało. Tutaj na uwagę zasługuje fakt, że jesiotry mają różną barwę w zależności od tego, na jakim dnie żyją. I tak jesiotry, które zamieszkują różnego rodzaju glinianki, czy żwirownie będą dużo jaśniejsze od tych, które żyją na wodach z dużą ilością mułu Na uwagę zasługują też dość mile wyglądające wąsy w okolicach pyska. Co ciekawe jesiotr nie posiada łusek, a swego rodzaju coś co przypomina chrząstki kostne. Dysponuje dobrym wzrokiem i doskonałym węchem.
Pokarm.
Podstawowym pokarmem, którym żywią się jesiotry są wszelkiego rodzaju larwy, pijawki, ryby, raki, jesiotr nie pogardzi również padliną, oraz ślimakiem. W łowiskach komercyjnych jesiotry bardzo chętnie pobierają kulki proteinowe, oraz wszelkiego rodzaju pellety, z przewagą tych „śmierdzących”.
Przynęty i smaki.
Jesiotry, występujące w naszych łowiskach komercyjnych, oprócz smakołyków opisanych powyżej, biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie pellet i kulki proteinowe zagustują w smakach rybnych i mięsnych. Podstawowe to kałamarnica, ośmiornica, rak, halibut, ryba, ochotka, krewetka, homar, itp. Nie znam jeszcze nikogo, komu udało się złowić jesiotra na zapach owocowy. Jeżeli chodzi o przynęty ogólnie, to jesiotr z pewnością skusi się również na rosówkę. Nie pogardzi tez wątrobą drobiową. Jest to ryba, która w swoim naturalnym środowisku często odżywia się ikrą, więc nad wodą możemy fakt ten wykorzystać stosując pellety o jaskrawych barwach. Pellet w przypadku łowienia jesiotra ma jedną przewagę nad kulkami proteinowymi. Jego większą skuteczność można tłumaczyć tym, że podstawowym pokarmem, którym są karmione jesiotry dorastające w hodowlach jest właśnie pellet. Później więc, kiedy taki jesiotr trafia na łowisko komercyjne z hodowli chętniej pobiera pellet niż kulki. Oczywiście nie jest to reguła a jedynie upodobania ryb w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem będzie również nęcenie pelletem lub kulkami o mięsnych smakach a do tego dodanie pociętych rosówek lub zmielonej wątroby. Sukces w połowie jesiotra uzyskamy również łowiąc na kawałki padliny lub martwą rybę.
Występowanie.
Jesiotry swego czasu zamieszkiwały z powodzeniem Polskie rzeki i jeziora, w chwili obecnej najczęściej możemy spotkać je na karpiowych łowiskach komercyjnych, gdzie mogą osiągać bardzo znaczne wielkości. Kiedyś jesiotry można było spotkać nawet w naszej pięknej Wiśle. Na uwagę zasługuje fakt, że jesiotry to ryby anadromiczne, czyli takie, które z powodzeniem i bez przeszkód mogą żyć zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Jesiotry występujące w rzekach większość swojego życia spędzają w wodach słonych. W wodach słodkich przystępują jedynie do tarła. Jesiotry przebywają przy dnie, gdzie intensywnie żerują. Ciężko znaleźć je w płytszych partiach wody. W okresie letnim żerują regularnie, natomiast kiedy nadchodzi jesień pod tym względem są bardzo chimeryczne. Jesiotry bardzo często czyszczą wodę z wszelkiego możliwego do zjedzenia pokarmu, ale nie chodzi tylko o naturalny pokarm. Zdarza się, że jesiotry występują w przybrzeżnych partiach wody, gdzie mogą posmakować w wyrzuconych przez wędkarzy resztkach zanęt, czy przynęt. Jesiotra znajdziemy w tych miejscach wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z różnego rodzaju zagłębieniami, również tymi przy trzcinach. Jesiotr również chętnie odwiedzi wszelkiego rodzaju obwisłe i podmyte brzegi, jak i zatoki, gdzie wiatr ściąga resztki pokarmu po dnie w kierunku zamkniętej wody. Jako ciekawostkę należy traktować fakt, że w Polsce jesiotry nie maja okresu ochronnego, co moim zdaniem jest ogromnym błędem, bo to piękne ryby.
Łowienie jesiotrów na metodę lub spławik.
W przypadku tej techniki łowienia musimy naprawdę uważać. Mam tutaj na myśli zbyt słaby zestaw zarówno pod względem wędziska, poprzez kołowrotek a na żyłce kończąc. Dlatego z racji tego, że jesiotr może osiągać duże rozmiary, co wiąże się z niesamowitą siłą stanowczo odradzam łowienie jesiotrów na metodę. Lepszy jest w tym przypadku najtańszy zestaw karpiowy, niż najmocniejszy feederowy. Sam wielokrotnie łowiłem jesiotry i muszę przyznać że nawet na solidną karpiówkę niejednokrotnie miałem problem z holem. Ich siła jest naprawdę niesamowita. Podobnie sytuacja ma się z łowieniem jesiotra metodą spławikową. Dla mnie to czysta abstrakcja. Są pewne techniki wędkarskie, które mają granicę swoich możliwości. No chyba, że sprawia nam przyjemność łowienie kilkukilogramowych „maluchów”. W tym blogu skupię się na łowieniu jesiotrów, które są prawdziwymi podwodnymi potworami.
Kiedy łowimy.
Najlepszym okresem do połowu jesiotra jest wczesna wiosna, lub wczesna jesień. Natomiast wczesna jesień ma tę przewagę, że ryby biorą bardziej łapczywie z racji tego, że są wygłodniałe po okresie zimowym.
Zestaw na jesiotra.
Wędzisko.
Wędzisko na jesiotra to przede wszystkim mocna karpiówka, lub mocne wędzisko gruntowe. Wędki karpiowe są o tyle dobrym wyborem, ponieważ są dużo bardziej elastyczne od np. sumowych, które zdecydowanie na jesiotra byłyby za twarde. Odpowiednim wędziskiem do połowu jesiotra będzie takie, którego krzywa ugięcia będzie wynosiła powyżej 3 lb ( w przeliczeniu od 60-do 110 gram). Za „klasykę gatunku” w wędziskach karpiowych ogólnie traktuje się wędziska od marki Daiwa, a mam tutaj na myśli najbardziej chyba znaną serię tego producenta, a mianowicie Black Widow. Dwu składowe wędziska tego modelu są zaopatrzone dodatkowo w pierwszą przelotkę o przekątnej 50 mm, co zapewnia doskonałe i dalekie rzuty. Sam kiedyś zaczynałem karpiowanie przy pomocy tych wędzisk i naprawdę dawały radę. Innymi solidnymi wędziskami, a jednocześnie podobnie, jak w przypadku Daiwy budżetowymi, będą wędziska serii C od marki Prologic. Zarówno wędziska serii C2, jak i C3 w zupełności dadzą radę największym nawet jesiotrom. I tutaj mamy takie znane modele jak C2 Element, oraz wędzisko z serii Commander, również dostosowane do dalekich rzutów.
Podbierak.
Najlepszym podbierakiem w przypadku, kiedy łowimy jesiotry będzie solidny karpiowy podbierak ze składanymi ramionami o mocnej dużej i solidnej siatce. Dobrym wyborem w tym przypadku będą podbieraki z rodziny Prologic. Jednym z nich jest Prologic C3 Fulcrum Ridgid Framed Landing Net, którego siatka ma wymiary 106x106 cm. Kolejnym dobrym podbierakiem do połowu jesiotrów będzie Commander Net 42, którego rękojeść ma 180 cm długości. Ciekawym rozwiązaniem będą również podbieraki od marki Dam takie jak Fighter Pro Carp, czy XT3. Takie podbieraki z pewnością poradzą sobie z nawet największymi podwodnymi potworami. Istotnym elementem przy podbieraniu jesiotra jest coś, o czy muszę wspomnieć. Jesiotr jest rybą, która bardzo szybko się męczy ( podobnie sytuacja ma się z amurem) oprócz tego, że musi być on trzymany w kołysce, starajmy się, aby sesja zdjęciowa trwała jak najkrócej. Oprócz tego jesiotr jeżeli jest słusznych rozmiarów potrzebuje trochę więcej czasu na odpłynięcie. Nie wrzucajmy więc go bezmyślnie do wody tylko trzymając za ogon, kiedy jest zanurzony dajmy mu czas. Po chwili odpłynie sam. Osobiście byłem świadkiem na jednej z zasiadek z naszymi testerami, kiedy to, mimo że jesiotr nie był duży, wypuszczanie go do wody trwało dobre 10 minut. Ryby te naprawdę czasami potrzebują więcej czasu. Dajmy im go i pamiętajmy o tym.
Kołowrotek.
W przypadku kołowrotka na jesiotra nie ma mowy o żadnych ustępstwach. Mocny hamulec, kołowrotek typu big pit, który daje nam odpowiedni zapas żyłki, lub plecionki w przypadku odjazdu podwodnego dinozaura. Dobre kołowrotki na jesiotra to przede wszystkim solidne kołowrotki karpiowe ( co nie znaczy, że drogie). W pierwszej kolejności należy tutaj wspomnieć o osobiście moich ulubionych, czyli całej serii Quick od Dama. Takie modele jak Dam Quick 2, czy Dam Quick 5 SLS 7000 lub 8000 FD to top jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości. Sam ich używam i nigdy mnie nie zawiodły. Posiadają wszystkie niezbędne parametry wystarczające do łowienia prawdziwych podwodnych potworów, a przede wszystkim cechuje je duża pojemność szpuli, duża ilość łożysk i mocny hamulec. A co chyba najważniejsze cena jest naprawdę przystępna. Ciekawym rozwiązaniem i kołowrotkami, które z pewnością dadzą radę będą również te od marki Okuma. Modele Powerliner Pro PLP 8000, czy Custom Carp to bardzo dobre rozwiązanie. Nie zapominajmy również o modelu Okuma 8K, który cieszy się bardzo dużą popularnością.
Żyłka.
Żyłka, którą zastosujemy przy połowie jesiotra powinna spełniać kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze musi być ona odporna na przetarcia, z racji bardzo ostrych płetw jesiotra, które cieńszą i mniej odporną żyłkę po prostu przetną. O wytrzymałości takiej żyłki nawet nie będę wspominał. To jest oczywiste. Na „dzień dobry” stosujemy żyłki od 0,30 mm w górę. Jeżeli łowimy i mamy możliwość użycia plecionek, nie powinny być one cieńsze jak 0,25, ale co istotne również wzmocnione i odporne na przetarcia. Jeżeli chodzi o żyłki i plecionki doskonale sprawdzą się te ze stajni PB Product, których sam od wielu lat używam. U tego producenta widzimy na każdym kroku doskonałą jakość produktów i niesamowity stosunek jakości do ceny. Jako żyłkę polecam PB Control Mono ( jedna z moich ulubionych żyłek), gdzie za szpulę 1250 m, zapłacimy niewiele ponad 120 zł. Starczy nam więc ona spokojnie na dwa kołowrotki typu Big Pit. Wzmocniona na węzłach, a przede wszystkim odporna na przetarcia, a co równie istotne bez „pamięci”. Do tego jest ona pokryta powłoką silikonową, co czyni ją jedną z najlepszych żyłek karpiowych na rynku, szczególnie, jeżeli mówimy o metodzie rzutowej. Średnica 0,35 będzie Wam służyć bez obaw o hol:). Chcąc łowić na plecionkę bardzo dobrym wyborem będzie tutaj Gator, gdzie za niecałe 400 zł dostajecie jej KILOMETR. Tak. Nie pomyliłem się. 1000 metrów plecionki o świetnych parametrach wytrzymałościowych na węźle, odpornej na przetarcia, a przede wszystkim doskonała do wywózki.
Haki.
Co do haków to w przypadku połowu jesiotrów stosujemy haki karpiowe w rozmiarach 1 lub 2. Moim skromnym zdaniem mniejszych nawet nie warto zakładać. Oczywiście zależy to też od tego czy nastawiamy się tylko na jesiotra, czy łowimy karpie, a jesiotr jest swego rodzaju przyłowem. Wówczas musimy poszukać kompromisu, dlatego też haki o numerze 2 będą w sam raz. Co istotne, jeżeli chodzi o haki, muszą być one bardzo dobrej jakości. Najlepszym wyborem tutaj będą zestawy karpiowe od takich marek jak PB Product oraz Fox. Mile widziane wszelkiego rodzaju haki określane jako Curve Shank, które, dzięki wydłużonemu trzonkowi lepiej "zapinają" jesiotry. Poza tym nasze zestawy końcowe jako całość muszą być wykonane z doskonałych materiałów. Kompromisów brak.
Leadcory.
Nieodzowny element zestawu na duże jesiotry. Szczególnie biorąc pod uwagę jego wspomniane już wcześniej ostre płetwy grzbietowe. Stosując dobre i mocne leadcory mamy pewność, że podczas holu nic niepokojącego się nie wydarzy. I podobnie, jak w przypadku haków prym wiodą moim zdaniem tylko 2 marki tj. Fox i Pb. Wśród oferty Foxa możemy wybierać z całej gamy produktów Fox Edges Submerge, natomiast jeżeli chodzi o PB na uwagę zasługują takie leadcory jak Ready Made Leader, oraz R2G, który daje możliwość uwolnienia się karpia z haka w przypadku zerwania zestawu. Proszę nie sugerować się tym co piszę pod kątem promocji poszczególnych marek piszę o konkretnych markach tylko dlatego, że sam używałem i nadal używam wspomnianych produktów i podpisuję się pod nimi obiema rękami.
Jesiotr i jego inne wykorzystanie gospodarcze.
W przypadku jesiotra istotne jest to, że biorąc pod uwagę kwestie gospodarcze jest on rybą bardzo pożyteczną. Mam tutaj na myśli jeden z najbardziej uznanych przysmaków światowej kuchni, a mianowicie kawior. Kawior uzyskiwany z jesiotrów występujących w Morzu Czarnym jest jednym z najdroższych na Świecie. Bardzo cenione kulinarnie jest również mięso z jesiotra.
Jak widzimy z jesiotrami nie ma żartów. Pamiętajmy więc o solidnym sprzęcie, oraz o tym, że wymaga on dużo cierpliwości i delikatnego obchodzenia się z nim przy ważeniu. Jego waleczność, oraz niesamowita siła na pewno da Wam wiele satysfakcji.
Z wędkarskim pozdrowieniem.
Komentarze (0)
Nowy komentarz