Żyłka czy plecionka - co wybrać podczas połowu szczupaka - Wielka Ryba
Żyłka czy plecionka - co wybrać podczas połowu szczupaka

Szczupak na spinning? Trudno chyba wyobrazić sobie rybę, o której mogłaby marzyć większa liczba wędkarzy łowiących na gumy, błystki i woblery. Szczupak, może obok suma, jest jedną z królewskich ryb w polskich wodach. Oczywiście wyprawa na tego drapieżnika wymaga odpowiednich przygotowań. Jego siła, szybkość i ostre zęby sprawiają, że konieczna jest tu doskonała linka. Co wybrać: żyłkę czy plecionkę? Od nas dowiesz się więcej o zaletach obu opcji.

Połów szczupaka na spinning. Czemu linka jest taka ważna?

Z czym na szczupaka? Z pewnością z bardzo dobrym sprzętem, bo ten wspaniały drapieżnik nie jest przyzwyczajony do chodzenia na kompromisy. Jego wyjątkowa siła, szybkość i ostre zęby sprawiają, że wygrać z nim może jedynie dobrze przygotowany wędkarz. Przed skompletowaniem sprzętu, w tym bardzo istotnej linki, warto jednak nieco lepiej przyjrzeć się rybie, którą chcemy złowić. Czemu szczupak jest tu wyjątkowy?

Szczupak: wspaniały drapieżnik z polskich rzek i jezior

Czemu warto tak dobrze zastanowić się nad wyborem sprzętu szczupakowego na czele z linką? Exos lucius, czyli szczupak pospolity, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ryb słodkowodnych na świecie. Występuje w większości krajów europejskich z wyjątkiem południowych krańców Starego Kontynentu. Można go spotkać zarówno w wodach stojących, jak i płynących.

Szacunek i podziw budzą zarówno jego rozmiary, jak i wyjątkowo efektowny sposób polowania. Ten drapieżnik bardzo często dorasta do 150 cm długości. Waży wtedy niekiedy nawet ponad 10 kg. Znacznie rzadziej pojawiają się prawdziwe okazy, których waga to nawet 15 lub 20 kg. Liczne i bardzo ostre zęby szczupaka sprawiają, że jest on wyjątkowo śmiercionośnym drapieżnikiem. Poluje na swoje ofiary z wielką szybkością. Szczupak najczęściej czyha w strefie wodnej roślinności na swoją ofiarę, uderzając na nią bardzo nagle. Z reguły jego pokarmem są mniejsze ryby, niekiedy także drapieżne, a nawet małe osobniki własnego gatunku. Zdarza się jednak, że poluje także na małe ptaki wodne, gryzonie lub żaby.

Linka na szczupaka. Czemu jest tak istotna?

Niewątpliwie szczupak jest jedną z tych ryb, które wymagają od wędkarza więcej, niż inne. Chodzi oczywiście o umiejętności i opanowanie wtedy, gdy ma się ‘’na kiju’’ bardzo potężnego osobnika. To jednak nie wszystko, bo i najlepszy wędkarz nie poradzi tu sobie bez właściwego sprzętu. Żyłka lub plecionka są tu kluczowe. Ich przekrój, kolor i przede wszystkim wytrzymałość mają ogromne znaczenie dlatego, czy to wędkarz będzie górą, czy też ryba. Szczupak jest niezwykle silny i może zerwać przynętę. Jego ostre zęby zaś zawsze grożą przecięciem linki. Choćby dlatego warto poświęcić jej wyborowi nieco więcej czasu. Wszystko po to, by nie dać się zaskoczyć na łowisku.

Żyłka a plecionka w połowie drapieżników

Warto przy tym zastanowić się nad podstawowymi cechami żyłki i plecionki zwłaszcza pod kątem połowu drapieżników. Wbrew pozorom to nie żyłka, ale plecionka była pierwszym produktem przeznaczonym dla wędkarzy. W latach 50. XX w. pojawiła się plecionka przypominająca tę, której obecnie się używa.

Podstawowe cechy żyłki i plecionki wędkarskiej

Czym w rzeczywistości różni się żyłka od plecionki wędkarskiej? W gruncie rzeczy zdarza się przecież, że żyłka na szczupaka i plecionka na szczupaka są stosowane wymiennie. Znani i cenieni eksperci stosują te produkty podczas swoich wypraw na szczupaki. Czy któryś z nich jest wyraźnie lepszy? Warto najpierw przyjrzeć się cechom obu.

Żyłki wędkarskie i ich cechy

Czym wyróżniają się żyłki wędkarskie? Przede wszystkim jest to podstawowy typ linki używanej przez wędkarzy w naszym kraju. Służy oczywiście do tego, by zaczepić na niej przynętę i skutecznie odholować rybę po tym, gdy udało się już skutecznie zaciąć branie. Tyle w teorii. W praktyce wybór żyłki jest o wiele bardziej skomplikowany. Pod uwagę należy brać szereg parametrów. Które z nich są najbardziej istotne?

Obecnie żyłki wędkarskie produkuje się przede wszystkim z nylonu, który jest tworzywem sztucznym o optymalnych parametrach. Przede wszystkim decydując się na zakup żyłki wędkarskiej nie warto poprzestawać jedynie na konkurencyjności cenowej. Najtańsze modele szybko się rwą, rozciągają i ulegają skręceniu.

Dobra żyłka wędkarska do połowu drapieżników na spinning, w tym szczupaka, to najczęściej produkt w nieco bardziej jaskrawych barwach. Wszystko po to, aby wędkarz mógł z łatwością obserwować zachowanie żyłki w wodzie. Jest to istotne w wędkarstwie spinningowym zwłaszcza wtedy, gdy ryby biorą nieśmiało. W przypadku szczupaka zdarza się to jednak nieco rzadziej.

Klasyczna żyłka do spinningu powinna umożliwiać wykonywanie odległych rzutów. Jednocześnie powinna ją cechować wysoka sztywność i mała rozciągliwość. Z uwagi na to, że chodzi tu o spotkanie z silnym szczupakiem gotowym do energicznych akcji podczas holowania, żyłka bezwzględnie musi być wytrzymała. Z reguły im grubsza jest żyłka, tym większego drapieżnika będzie można na niej wyciągnąć z wody. Niekoniecznie jest to jednak reguła. Trzeba więc zapoznawać się z informacjami pozostawionymi przez producentów na opakowaniach.

Czemu niektórzy preferują plecionki?

Żyłki na tak duże drapieżniki, jak choćby szczupak, muszą spełniać szereg cech. W praktyce może więc być trudno znaleźć idealne rozwiązanie. Z tego powodu wielu wędkarzy przy połowie dużych drapieżników decyduje się raczej na plecionki. Czym charakteryzują się linki tego typu?

Niewątpliwie plecionki wędkarskie posiadają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim odznaczają się specyficzną budową, która daje bardzo wysoką wytrzymałość przy relatywnie niedużej grubości. Współczesne plecionki zrobione są z kilku lub kilkunastu włókien o bardzo ciasnym splocie. Jednocześnie taka budowa plecionki sprawia, że jest ona niezwykle odporna na przetarcia. W przeciwieństwie do żyłki nie poddaje się zbyt łatwo rozciąganiu.

Warto przy tym dodać, że żyłka po sezonie zmagań z drapieżnikami najczęściej jest rozciągnięta, poskręcana i nie bardzo nadaje do dalszego użytkowania. W przypadku plecionki zaś można się nastawiać na to, że raz zakupiony produkt będzie w stanie dobrze służyć przez dwa a niekiedy i więcej sezonów. Warto przy tym jeszcze raz podkreślić: niekiedy plecionka o tej samej średnicy co żyłka ma kilka razy większą wytrzymałość na zerwanie. Do jej użytkowania np. właśnie przeciwko szczupakowi nie potrzeba kołowrotka o tak dużej szpuli, jaki byłby niezbędny przy żyłce.

Żyłka na szczupaka, jej zalety i wady

W ofercie najbardziej docenianych producentów linek można znaleźć zarówno żyłki, jak i plecionki. Jedne i drugie nierzadko określane są jako przeznaczone na szczupaki. W praktyce trzeba się jednak na coś zdecydować. Co będzie lepsze: żyłka na szczupaka czy plecionka?

Żyłka na szczupaka i jej podstawowe właściwości

Co przede wszystkim przemawia za tym, aby wybrać żyłkę na szczupaka zamiast plecionki? Oczywiście właśnie ten rodzaj linki jest zdecydowanie bardziej popularny i mniej kosztuje. Czy to powinny być jednak kluczowe argumenty przemawiające za wyborem żyłki na szczupaka? Zdecydowanie nie.

Ten popularny rodzaj linki wędkarskiej polecany jest rzadziej, ale jednak bywają sytuacje stworzone wprost do tego, by wybrać żyłkę. Chodzi choćby o łowienie na stanowiskach, które znajdują się w sąsiedztwie wielu zaczepów. Korzystanie tutaj z plecionki bardzo często wiązałoby się ze stratą dużej ilości linki, która jest przecież znacznie droższa od żyłki.

Z żyłek powinny też korzystać te osoby, które decydują się na połów szczupaka przy wykorzystaniu bardzo sztywnego wędziska. Chodzi o to, aby przy sztywnym kiju występował element dobrze amortyzujący jego ruchy, którym jest w tym przypadku żyłka. Warto przy tym pamiętać o stosowaniu przyponu wolframowego, który zabezpiecza żyłkę przed przecięciem przez zęby drapieżnika.

Plecionka na szczupaka. Czemu może się przydać?

Kiedy lepszym wyborem przy połowie szczupaka będzie plecionka? Oczywiście wydaje się, że jest to idealny typ linki wtedy, gdy celuje się w złowienie bardzo dużej sztuki. Pamiętamy przecież, że to plecionka jest w stanie wytrzymać znacznie większe obciążenie przy stosunkowo niedużej średnicy. Właśnie ogromne szczupaki powinny być łowione na taki sprzęt.

Przy tym wielu wprawionych spinningistów podkreśla, że mniejsza średnica żyłki to jednocześnie możliwość dalekich rzutów, które bardzo często są potrzebne właśnie po to, aby dotrzeć w miejsca żerowania szczupaków.

Plecionka jest przy tym bardzo dobrym wyborem w przypadku takich drapieżników, jak szczupaki, ale warto tutaj pamiętać o podstawowej kwestii. Taka linka jest bardzo wytrzymała, ale o wiele gorzej w jej przypadku z amortyzacją. Bardzo ważne jest w tym przypadku to, aby kołowrotek posiadał dość dobrze wyregulowany hamulec. Tylko takie połączenie może być w pełni funkcjonalne. Jednocześnie wędzisko musi być w tym przypadku miękkie. Zwłaszcza przy łowieniu na niewielkie przynęty potrzebne jest, aby dobrze dobrany był ciężar wyrzutu. Najczęściej poleca się wybór sprzętu o ciężarze wyrzutu od 25 do 35 g.

Najczęściej przy skorzystaniu z plecionki powstają trudności z holem stosunkowo niedużych szczupaków. Takich, które dość delikatnie chwytają przynętę. W ich przypadku oprócz wędziska i dobrze wyregulowanego kołowrotka ważna jest także technika holowania ryby. Tutaj potrzeba już nieco więcej doświadczenia.

Warto przy tym pamiętać o tym, że plecionka ma tendencję do chłonięcia wody. To zaś jest ważne zwłaszcza zimą, gdy wybór żyłki będzie lepszym rozwiązaniem. Podobnie jak wtedy, kiedy grozi nam spotkanie z pokaźnym zaczepem. Rzadko udaje się tutaj stracić przynętę wraz z niedużą ilością żyłki. Częściej przychodzi stracić całkiem sporą ilość nawiniętej plecionki.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Żyłka jest oczywiście wyborem tańszym jeśli chodzi o jednorazowe zakupy, ale czy do końca się opłaca? Jej straty są zwykle większe. Dochodzi tu fakt, że plecionka może służyć przez dłuższy czas. Bywa, że przez dwa sezony i więcej. Tym bardziej warto dobrze rozważyć to, czy na szczupaka lepiej wybrać żyłkę, czy też zainwestować w droższą plecionkę.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.