Połów szczupaka na spinning - jak się przygotować? - Wielka Ryba
Połów szczupaka na spinning - jak się przygotować?

Połów szczupaka na spinning? Brzmi jak gwarancja wspaniałej przygody. Okazuje się przy tym, że ten potężny i niezwykle szybki drapieżnik może być złowiony nawet przez osobę, która niedawno zaczęła swoją przygodę z wędkarstwem. Konieczne jest jednak właściwe skompletowanie zestawu. Wędka, kołowrotek, akcesoria i przede wszystkim przynęta muszą tu stanowić funkcjonalną całość. Co warto wiedzieć o połowie szczupaka na spinning? Podpowiadamy.

Połów szczupaka na spinning. Niezapomniana przygoda ze wspaniałą rybą

Połów szczupaka na spinning to przede wszystkim spotkanie ze wspaniałą rybą. Wędkarska przygoda nie powinna nam tu przesłaniać tego, że jest to jeden z największych drapieżników w naszych wodach. Majestatycznym wyglądem ustępuje on chyba jedynie jeszcze większemu i bardziej żarłocznemu sumowi. Co warto wiedzieć o szczupaku i jego środowisku?

Szczupak - obiekt westchnień wielu zapalonych wędkarzy

O czym marzy każdy początkujący spinningista? Z pewnością chodzi mu o spotkanie z rybą, która będzie nie lada przeciwnikiem. Biorąc pod uwagę to, że sumy nie wszędzie można w naszym kraju złowić, to właśnie połów szczupaka na spinning wydaje się być najciekawszą opcją.

Siła, szybkość i ostre zęby tej ryby przetestowały już niejeden sprzęt do spinningu. Jednocześnie jest ona bardzo rozpowszechniona w Polsce i całej Europie. Połów szczupaka na spinning jest możliwy w rzekach o różnej bystrości nurtu, jeziorach, zbiornikach zaporowych, a nawet całkiem niedużych stawach. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że ryba ta budzi szacunek nie tylko z uwagi na swoją szybkość i zwinność w wodzie, ale także ze względu na wielkie rozmiary osiągane przez nią w sprzyjających warunkach. Bywa bowiem, że przy 150 cm waży ponad 10 kg. Także w Polsce zdarzają się jednak złowione ryby, które mają powyżej 20 kg. Przykładem niech będzie rekord Polski, który zdobyła ryba o wadze 24,1 kg.

Szczupak uchodzi za rybę bardzo żarłoczną. W polowaniu na mniejsze ryby, ale też żaby, myszy lub niewielkie ptaki wodne sprzyja mu to, w co wyposażyła go natura. Chodzi nade wszystko o opływowy, wrzecionowaty kształt ciała i liczne zęby zakrzywione tak, aby ofiara nie miała większych szans. Atak szczupaka bywa przy tym niezwykle efektowny. Wiedzą o tym nie tylko wędkarze, ale i osoby posiadające akwaria zimnowodne z tymi drapieżnikami. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że połów szczupaka na spinning dostarcza tak wielu pozytywnych wrażeń. Jest to ryba wymagająca, która z pewnością bardzo dokładnie przetestuje podczas holu nawet długo dobierany sprzęt. Tym bardziej warto odpowiednio przemyśleć akcesoria spinningowe na szczupaka.

Szczupak na spinning: podstawowe kwestie

Na pewno połów szczupaka na spinning jest bardzo emocjonujący i nie aż tak trudny, ale warto pamiętać o kilku uwagach wstępnych, bez których ani rusz. O co w pierwszej mierze może chodzić?

Jak poluje szczupak?

Przede wszystkim połów szczupaka na spinning wymaga znajomości biologii tego drapieżnika. Nade wszystko trzeba zwrócić uwagę na to, jak ta interesująca ryba poluje. W jej przypadku istotny jest nie tylko wzrok. Bardzo ciekawe jest to, że wiele informacji o otoczeniu otrzymuje dzięki własnej linii bocznej. Jej znaczenie wzrasta zwłaszcza w mętnej wodzie, gdzie wzrok nie na wiele zda się nawet doskonale przygotowanej do polowania rybie. Zarówno w przejrzystej, jak i mętnej wodzie ten drapieżnik może więc z powodzeniem zapolować na przynętę. Jej dobór jest jednak istotny - przy mętnej toni częściej zaleca się np. gumy o bardziej jaskrawych barwach.

Kiedy łowić szczupaki?

Oczywiście jeśli chodzi o połów szczupaka na spinning bardzo istotny jest także kalendarz. Okres rozrodu u szczupaka jest nieco wcześniejszy po to, by łatwiej było mu polować na młode osobniki i ikrę innych ryb. Dwoma miesiącami, które uznaje się za typowo ‘’szczupakowe’’, są maj i październik. Co do zasady ryby te bywają łowione właśnie od maja do listopada. W trakcie tego kilkumiesięcznego okresu lipiec jest uznawany za niezbyt dobry czas z uwagi na wysokie temperatury wody zwłaszcza w akwenach stojących. W grudniu zaś znacznie trudniej o ładny okaz.

Gdzie szukać miejsca na szczupaka?

Gdzie najłatwiej o udany połów szczupaka na spinning? Oczywiście po rekordowe okazy najlepiej jest wybrać się nad duże jezioro lub zbiornik zaporowy. Szczególnie atrakcyjna jest strefa na skraju wodnej roślinności. W praktyce szczupaki są jednak rybami niezwykle rozpowszechnionymi w rzekach i wodach stojących. Wiosną z reguły poleca się ich łowienie w mniejszych zbiornikach takich, jak stawy lub rzeki. Jesienią większe szanse wędkarzom dają bardzo duże zbiorniki.

Jaka wędka na szczupaka?

Co ze sprzętem na tego wspaniałego drapieżnika? Jaka wędka na szczupaka? Podstawą zestawu będzie oczywiście odpowiedni kij. W tym przypadku wędka musi jednak łączyć kilka cech, których zestawić ze sobą wcale nie musi być łatwo. O co przede wszystkim chodzi? Otóż szczupak jest rybą silną i taką, która będzie walczyć podczas holu. Wędzisko powinno być więc wyjątkowo solidne. Z drugiej strony spinning niezwykle ciężkim wędziskiem z pewnością nie należy do przyjemności. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Funkcjonalna wędka na szczupaka

Wędka na szczupaka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Najczęściej poleca się wędziska pomiędzy 10 a 40 g. Za optimum uważa się ciężar wyrzutu na poziomie 25-35 g. Właśnie taki powinien charakteryzować wędkę uniwersalną. Taką, która będzie użytkowana w różnych sytuacjach i na rozmaitych łowiskach. To jednak nieco zbyt mało danych odnośnie tego, aby można było wybrać idealne rozwiązanie. Pytając doświadczonych wędkarzy spinningistów najczęściej można usłyszeć rady, aby wybrany kij był w stanie bardzo dobrze amortyzować akcje szczupaka zawzięcie walczącego podczas holu.

Dobra wędka na szczupaka jest więc najczęściej kijem bardzo dobrze się uginającym. Daje to pewną przewagę w starciu z przeciwnikiem o niezwykle miękkim pysku. Poleca się tu kij o parabolicznej pracy, który jest uznawany za dobre rozwiązanie nawet przez bardzo doświadczonych łowców szczupaków. Jednocześnie warto wybierać wędziska o szybkiej akcji, które pomagają w prawidłowym i skutecznym zacięciu ryby.

Co z długością wędki na szczupaka przeznaczonej do spinningu? Przede wszystkim jej długość powinna być dostosowana do specyfiki łowiska. Zdarza się przecież, że szczupaki łowimy w mniejszej lub większej rzece, stawie, w jeziorze lub zbiorniku zaporowym. Niekiedy dostęp do wody jest bardzo dobry, innym razem trzeba mierzyć się z zaroślami. Zupełnie odmienna sytuacja zdarza się wtedy, gdy łowimy z łódki. Za każdym razem długość kija ma znaczenie.

Wybór odpowiednio długiej wędki na szczupaka musi nam zawsze pomagać w sprawnym operowaniu przynętą. Dlatego wśród drzew najczęściej wybiera się wędki na szczupaka o długości do maksymalnie 270 cm. Często bywają to wręcz egzemplarze mające np. 210 cm. Również w przypadku spinningowania z łodzi najczęściej zaleca się krótkie i poręczne wędki o długości od 180 do 210 cm. To najbardziej praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się tam, gdzie miejsca jest niewiele. Jednocześnie długość kija nie będzie przeszkodą nawet w starciu z potężnym przeciwnikiem.

Jaki sprzęt na szczupaka?

Oczywiście sprzęt spinningowy to nie tylko solidna wędka na szczupaka. Niezbędny jest też zakup pozostałych akcesoriów składających się na sprzęt do połowu tych wspaniałych drapieżników. Bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych elementów jest tutaj kołowrotek. Jaki powinien być, aby odpowiednio wspierać połów szczupaka na spinning? Oczywiście konieczne jest, aby był niezawodny i przede wszystkim wytrzymały. Musi się dobrze spisywać nie tylko podczas holowania ryby, ale i biorąc pod uwagę cały komplet trudności występujących na łowisku łącznie z wilgocią i piaskiem przedostającym się do środka.

Kołowrotek do spinningu na szczupaka to zawsze sprzęt, który dobrze wyważa szczupakowy zestaw. Wszystko po to, aby operowanie wędziskiem i częste rzuty były łatwe. Nie powinny bezsensownie męczyć ręki. Przecież spinning ma dawać radość i satysfakcję, nie zaś powodować ból i zmęczenie. Najczęściej poleca się kołowrotki o szerokiej szpuli. Dzięki nim możliwe jest osiąganie bardzo dalekich odległości rzutowych. Jest to bezsprzecznie dużą wygodą również podczas połowu szczupaka na spinning. Najczęściej poleca się modele oferowane przez znanych producentów, którzy dobrze znają się na tworzeniu szczupakowego sprzętu. Popularne są zwłaszcza egzemplarze w rozmiarze 3000 i w jeszcze większych.

Jaka przynęta na szczupaka?

Jaka przynęta na szczupaka będzie najlepsza? Jest to chyba najbardziej kontrowersyjna część dyskusji o łowieniu tych wspaniałych drapieżników. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że sukces w spinningowaniu jest uzależniony od wielu czynników. Przynęta, chociaż najbardziej widoczna, niekoniecznie jest tu najważniejsza. Warto też brać pod uwagę to, że szczupaki występujące w różnych akwenach mogą mieć zupełnie różne upodobania.

Wybór przynęt na szczupaki jest bardzo duży. Łatwo o pogubienie się wśród ich różnorodności. Najczęściej stosuje się różnego typu gumy, ale też błystki i woblery. Specyficzne dla szczupaka jest to, że w skład jego jadłospisu wchodzą bardzo różne organizmy zwierząt żyjących w wodzie i pojawiających się wokół niej. Najczęściej stosuje się więc:

  • Woblery, które należą do najskuteczniejszych twardych przynęt na szczupaki. Wykonuje się je z drewna lub twardego tworzywa sztucznego. Wyglądem do złudzenia przypominają nieduże ryby, rzadziej inne zwierzęta wodne. W ich przypadku nie ma konieczności agresywnego prowadzenia, bo przynęta sama imituje swoim ruchem osłabionego osobnika. Woblery mogą być tonące lub pływające po powierzchni.
  • Błystki obrotowe lub wahadłowe w różnych rozmiarach i kolorach. Poleca się je początkującym wędkarzom z uwagi na ciekawą pracę w wodzie, która dość łatwo i skutecznie wabi drapieżniki.
  • Przynęty gumowe, czyli najczęściej twistery i kopyta o różnych wielkościach i kolorach. Wymagają nieco wprawy podczas prowadzenia, ale za to są dość tanie. Z tego powodu początkujący spinningiści chętnie po nie sięgają.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.