Metoda spinningowa — na czym polega i jak ją stosować? - Wielka Ryba
Metoda spinningowa — na czym polega i jak ją stosować?

Połów ryb zawsze wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Dla jednych jest to zakup nowego sprzętu odpowiedniego do konkretnego rodzaju zadań czy pogody lub nawet umiejętności, a dla innych wyjazdy, na których nic nie udało się złowić. To naturalny proces nauki, który bywa dla wędkarza co prawda bardzo irytujący, lecz także niezbędny. Zdobywanie doświadczenia zabiera wiele lat i dni, tygodni lub miesięcy spędzonych tuż przy brzegu, a wiedzę tę można wykorzystać między innymi do doskonalenia swoich umiejętności. Jednym z trudniejszych, lecz także najskuteczniejszych sposobów połowu jest metoda spinningowa, którą możemy łowić ryby drapieżne, takie jak sumy, pstrągi oraz szczupaki w aktywny sposób, mianowicie „udając” ofiarę.

Wielu osobom wędkarstwo kojarzy się z pasywnym spędzaniem wolnego czasu i kilkugodzinnym oczekiwaniem na branie, tak naprawdę jednak dzieje się znacznie więcej. Należy przygotować swój sprzęt, akcesoria oraz odpowiednie miejsce, a samo oczekiwanie, mimo pasywnego charakteru, tak naprawdę jest zwieńczeniem umiejętności wędkarza.

Metoda spinningowa jest zupełnym odejściem od standardowej charakterystyki połowu ryb i zarazem sportem dostępnym nie dla wszystkich. Należy w niej zarzucać przynętę na taflę wody i aktywnie ściągać. Przynęta ma udawać ofiarę, a drapieżnik ma ją zaatakować.

Czym jest metoda spinningowa?

Metoda spinningowa jest przeznaczona zarówno dla sportowych, jak i amatorskich wędkarzy, którzy chcą spróbować swoich sił w aktywnym połowie ryb. Wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim przynęty w postaci sztucznych ryb w wielu rozmiarach, kolorach oraz wyposażonych w dodatkowe elementy, które mają w efekcie zwabić drapieżnika i nakłonić go do ataku. Wędkarz musi zarzucać przynętę i od razu zwijać ją w swoim kierunku, aby „ofiara” dla drapieżnika wyglądała na żywą, nieco zmęczoną lub chorą, dlatego dobrze sprawdza się nieprzewidywalny, lecz także spokojny ruch. Należy pamiętać, że przynęta musi opaść praktycznie na samo dno, aby przyciągać ją do siebie pod taflą wody. Wielu wędkarzy na początku swojej przygody ze spinningiem zwija przynętę po tafli, co w zasadzie całkowicie uniemożliwia efektywny połów. Przynęta powinna „płynąć” w stronę wędkarza pod wodą, a jak się z niej wyłoni, należy zarzucić ją ponownie, tym razem w inne miejsce, lecz znajdujące się obok poprzedniego.

Należy naśladować ruch ryby i starać się, aby drapieżnik uznał ją za prawdziwą. Profesjonaliści wykorzystują przede wszystkim zmianę prędkości zwijania oraz kierunku czy nawet głębokości, dlatego połów może się różnić nawet w obrębie jednego łowiska. Nie można się jednak zniechęcać początkowymi porażkami. Metoda spinningowa należy do łatwych w teorii, lecz trudnych w praktyce i doskonaleniu, dlatego wymaga długich godzin przygotowań i wielu wyjazdów zakończonych klęską, dopiero po pewnym czasie możemy zacząć liczyć na pozytywne efekty naszej samotnej nauki.

Metoda spinningowa jest przeznaczona przede wszystkim dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu i dla sprawnych fizycznie osób, które są w stanie na bieżąco zarzucać przynętę i zwijać ją do siebie. I tak przez kilka godzin bez przerwy. Osoby starsze bądź ze schorzeniami uniemożliwiającymi wykonywanie dynamicznych ruchów powinni, dla swojego zdrowia i samopoczucia, pozostać wierni standardowej metodzie połowu.

Wędki do metody spinningowej

Chcesz zacząć połów ryb metodą spinningową? Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt. Fundamentalną podstawą jest oczywiście wędka, która powinna zapewniać odpowiednio szybki ruch i reakcję przy minimalnej wadze. Doskonale się sprawdza model wyposażony w wędzisko o długości od 2,0 do 3,0 m, którymi można z łatwością zarzucać gumowe imitacje ryb czy też woblery i wahadłowce, wirówki. Blank powinien być szybki i ze stosunkowo dużą rezerwą mocy, aby zachować swoją efektywność także w trakcie szczególnie intensywnych sesji spinningowych. Szybki blank ułatwia rzucanie przynęty na bardzo dalekie odległości, co jest w spinningu podstawą efektywności połowu.

Czym się kierować podczas wyboru kołowrotka?

Kołowrotek, podobnie jak sama wędka, powinien być dostosowany do rodzaju połowu metodą spinningu, dlatego warto kierować się podczas jego wyboru przede wszystkim przeznaczeniem. Sprzęt ten powinien być jak najlżejszy – przynętę będziesz zarzucać na łowisku z pewnością wielokrotnie i to bez zbyt długiego odpoczynku. Każdy dodatkowy gram zbędnej wagi może znacznie zmniejszyć naszą przyjemność spędzania czasu w ten sposób i ograniczyć odległość zarzucania, co z kolei odbije się na skuteczności. Dobrze sprawdzi się kołowrotek w każdym właściwie rozmiarze, zapewniający wysoką czułość na ruch przynęty oraz płynność pracy w całym zakresie ruchu. Wielu wielbicieli spinningu za najważniejszy uznaje jednak parametr przełożenia, który powinien być stosunkowo wysoki np. o wartości 5 do 1. Niewielki korpus ułatwi rzucanie przynęty, a wysoka wytrzymałość jej hol wraz z drapieżnikiem aż do brzegu.

Żyłka lub plecionka i haczyki – niezbędne na wyposażeniu każdego wędkarza

Żyłki spinningowe są bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego wędkarza, a w przypadku spinningu wręcz fundamentalnym. Grubość żyłki czy też plecionki jest uzależniona od gatunku ryby, na którą chcesz zapolować. Ryby niewielkie, np. okonie, można złowić metodą spinningu przy użyciu linki o średnicy około 0,05 mm, podczas gdy ryby znacznie większe, np. sandacze i szczupaki, będą potrzebować plecionki od 0,15 mm. Nie można w trakcie wyboru pominąć żyłki w postaci plecionki, która cechuje się parametrami z pozoru idealnymi w kontekście spinningu. Plecionka jest znacznie cieńsza niż typowo wędkarska, dlatego też pozostaje niezauważona przez drapieżnika przez znacznie dłuższy czas, a także przekazuje wędkarzowi informacje tak szybko, jak to możliwe. Standardowa żyłka ma dużą „bezwładność” i rozciąga się w trakcie szybkiego i dynamicznego ruchu ryby, dlatego nasza walka z nią może być utrudniona. Plecionki są sztywniejsze i nie są podatne na rozciąganie, dlatego możemy od razu reagować na ruch ryby oraz branie. Dodatkowo plecionka jest mniej wrażliwa na przetarcia niż żyłka. Warto zaznaczyć, że na samym końcu zestawu należy zawiązać przypon fluorocarbonowy lub wolframowy.

Przynęty do spinningu

Podstawowym wyzwaniem stojącym przed wędkarzem łowiącym ryby metodą spinningu jest dobranie odpowiedniej przynęty. Na rynku i w sklepach znajdziemy setki mniej i bardziej wymyślnych przynęt, które w wodzie do złudzenia przypominają prawdziwe ryby i poszczególne gatunki. Wabiki te mają w efekcie doprowadzić do ataku drapieżnika.

Doskonale sprawdzają się przede wszystkim twistery, rippery oraz błystki czy też woblery, w tym glidery i jerki lub poppery. Każda z tych przynęt wykonuje ruch w zupełnie inny sposób, dlatego na bieżącym wyposażeniu każdego wędkarza powinno się znaleźć nawet kilkanaście sztuk, aby móc na bieżąco reagować np. na zupełny brak brania mimo wielokrotnego rzucania przynęty na dalekie odległości. Praca poszczególnych przynęt ma ogromny wpływ na to, jaki efekt osiągniemy i czy zainteresujemy nią konkretny gatunek ryby. Wybór odpowiedniego wariantu to zadanie, które opiera się na wieloletnim doświadczeniu i ogromnej wręcz wiedzy i na setkach godzin spędzonych na łowisku. Wiele ciekawych informacji na ten temat da się znaleźć między innymi na forach tematycznych oraz na spotkaniach fanów łowienia spinningowego.

W przypadku dużych ryb należy także bezwzględnie zaopatrzyć się w wolframowy przypon, np. przy łowieniu szczupaków, które są w stanie przegryźć żyłkę lub też plecionkę bez większych problemów. Przy łowieniu ryb mniejszych przypon może jednak przeszkadzać, pogarsza bowiem naturalny ruch przynęty i negatywnie wpływa na branie. W tym przypadku powinien się sprawdzić przypon fluorocarbonowy o mniejszych średnicach.

Pogoda do metody spinningowej

W spinningu pogoda jest tak samo istotna, jak same umiejętności oraz użyty sprzęt. W przypadku tego rodzaju połowu najważniejszy jest w zasadzie komfort wędkarza, który będzie rzucał przynętę wielokrotnie w ciągu całego dnia, dlatego tak ważne jest, aby móc schować się przede wszystkim przed mocnymi podmuchami wiatru. Warto sprawdzić prognozę pogody jeszcze tego samego dnia (wtedy jest zdecydowanie najbliżej prawdy), a w szczególności kierunek wiatru – należy stanąć do niego plecami. Nie tylko pomoże nam w dalekim rzucaniu przynęty, lecz także zwiększy nasz komfort, gdyż możemy zawczasu przygotować się do wiatru i wybrać miejsce osłonięte od strony, z której wiatr będzie wiał zdecydowanie najmocniej. Profesjonalni wędkarze w trakcie połowu nie muszą widzieć przynęty na swoje oczy, dlatego w ich przypadku można na akwen wybrać się nocą, podczas gdy początkujący powinni raczej skupić się na swojej wygodzie i możliwości stałego kontrolowania swoich umiejętności. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na połów z samego rana, lecz już po świcie.

Rodzaje i odmiany spinningu znane obecnie

Odmiany spinningu różnią się zależnie od ciężaru przynęty, która definiuje także gatunek ryby, którą chcemy upolować. I tak w spinningu ultralekkim wykorzystuje się najmniejsze przynęty o wadze do 3 gramów, które wymagają szczególnie dużego doświadczenia ze strony wędkarza ze względu na bardzo niski ciężar wyrzutowy. Spinning lekki dotyczy przynęt o wadze nie większej niż 10 gramów, w których przypadku długość wędziska nie powinna przekraczać 2,3 metra długości. Z kolei spinning średni obejmuje przynęty o średniej wadze od 10 do nawet 30 gramów i uchodzi za najbardziej uniwersalny ze wszystkich z wędziskiem długim na maksymalnie 2,7 metra. Odmiana ciężka obejmuje już przynęty o masie nawet 70 gramów.

Łowienie spinningowe zyskuje na popularności z roku na rok i coraz więcej wielbicieli wędkarstwa właśnie ten sposób wykorzystuje do połowu swoich ulubionych gatunków ryb. Odpowiada za to przede wszystkim duża dawka emocji towarzysząca zwijaniu żyłki na kołowrotek i chwila, na którą czeka każdy wędkarz z utęsknieniem – branie. Warto spróbować metody spinningowej na wszystkich akwenach wodnych, w tym także na rzekach i stawach, które obfitują w drapieżne ryby. W naszym sklepie znajdziesz wszystko niezbędne do połowu metodą spinningową, od wędek, poprzez kołowrotki, aż na przynętach kończąc.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.